Studie odhalila, že se nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 lépe šíří mezi mladými lidmi

Těsně před vánočními svátky se objevily informace o nových mutacích koronaviru SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění COVID-19. Podle původních zpráv měla mít „britská varianta“ o 70 % lepší schopnost šířit se. S dalšími podrobnostmi přišli na Silvestra ve spolupráci s odborníky z dalších institucí vědci z Královské univerzity v Londýně.

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že mutace virů nejsou ničím neobvyklým a dochází k nim prakticky neustále. Varianta B.1.1.7, označovaná jako Variant of Concern 202012/01 (VOC), získala publicitu především kvůli vyšší infekčnosti.

Britská vláda na její výskyt reagovala zpřísněním opatření, řada zemí pak uzavřela hranice cestujícím ze Spojeného království. Přesto již byl tento typ viru SARS-CoV-2 zaznamenán v celé řadě evropských zemí.

Výzkum nové mutace

Nová mutace pochopitelně přitáhla pozornost vědců, kteří se pustili do jejího zkoumání. Jako první publikoval výsledky tým Královské univerzity v Londýně. Na sociální síti Twitter na ně upozornil náměstek pro lékařskou péči specializované nemocnice pro léčbu srdečních a plicních onemocnění Royal Papworth Hospital Stephen T Webb.

Ve zkratce lze dosavadní zjištění shrnout do konstatování, že se nová verze viru šíří rychleji a častěji postihuje mladé lidi. „Dostupné údaje naznačují posun ve věkovém složení hlášených případů, s větším podílem osob mladších dvaceti let.“ tvrdí studie. Zvýšená míra šíření byla zaznamenána zejména u středoškoláků, což ale může být způsobeno tím, že v době vzniku studie byly v Británii otevřené školy.

BBC News informovala, že nová mutace zvyšuje reprodukční číslo (číslo, vyjadřující, kolik dalších lidí nakazí jeden nakažený) o 0,4 až 0,7. Profesor Axel Gandy uvádí, že rozdíly mezi typy virů jsou „poměrně extrémní“ – dle jeho slov jde o dosud nejzávažnější změnu viru od začátku epidemie.

Další polínko do plamenů pandemie

Studie naznačuje, že se přenos nové varianty během listopadového lockdownu Anglie ztrojnásobil, zatímco zastoupení předchozí verze kleslo o třetinu. Profesor Jim Naismith z Oxfordské univerzity k tomu řekl: „Pokud nezačneme dělat něco jinak, pak se nový kmen viru bude i nadále šířit a způsobí více infekcí, více hospitalizací a více úmrtí.“

Alespoň částečně dobrou zprávou je, že nový výzkum není v rozporu s předchozími studiemi, které zjistily, že nový kmen nemá vyšší míru úmrtnosti a že současné vakcíny proti němu budou účinné. Odborníci předpokládají, že vznikl ve Velké Británii už koncem léta nebo začátkem podzimu.

Situace ve Velké Británii se mezitím dramaticky zhoršila. Počet zjištěných nových nákaz posledních několik dnů opakovaně překračuje 50 tisíc. Jednotky intenzivní péče jsou na hranici svých kapacit a u mnoha londýnských nemocnic čekají sanitky s pacienty v dlouhých frontách. Zásadním problémem není ani tak lůžková kapacita, jako nedostatek personálu.

Diskuze (62) Další článek: Hráčův sen. LG chystá ohýbatelný 48" OLED monitor

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Věda, Výzkum, Twitter, COVID-19, Viry, Velká Británie, Mutace, SARS-CoV, Anglie, Nemocnice, Mladí lidé, Virus, Bbc News, Londýn, Lockdown, Kmen, Královská univerzita, Onemocnění, Studie, Oxfordská univerzita, Spojené království


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky