Studie odhalila, že se nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 lépe šíří mezi mladými lidmi

Těsně před vánočními svátky se objevily informace o nových mutacích koronaviru SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění COVID-19. Podle původních zpráv měla mít „britská varianta“ o 70 % lepší schopnost šířit se. S dalšími podrobnostmi přišli na Silvestra ve spolupráci s odborníky z dalších institucí vědci z Královské univerzity v Londýně.

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že mutace virů nejsou ničím neobvyklým a dochází k nim prakticky neustále. Varianta B.1.1.7, označovaná jako Variant of Concern 202012/01 (VOC), získala publicitu především kvůli vyšší infekčnosti.

Britská vláda na její výskyt reagovala zpřísněním opatření, řada zemí pak uzavřela hranice cestujícím ze Spojeného království. Přesto již byl tento typ viru SARS-CoV-2 zaznamenán v celé řadě evropských zemí.

Výzkum nové mutace

Nová mutace pochopitelně přitáhla pozornost vědců, kteří se pustili do jejího zkoumání. Jako první publikoval výsledky tým Královské univerzity v Londýně. Na sociální síti Twitter na ně upozornil náměstek pro lékařskou péči specializované nemocnice pro léčbu srdečních a plicních onemocnění Royal Papworth Hospital Stephen T Webb.

Ve zkratce lze dosavadní zjištění shrnout do konstatování, že se nová verze viru šíří rychleji a častěji postihuje mladé lidi. „Dostupné údaje naznačují posun ve věkovém složení hlášených případů, s větším podílem osob mladších dvaceti let.“ tvrdí studie. Zvýšená míra šíření byla zaznamenána zejména u středoškoláků, což ale může být způsobeno tím, že v době vzniku studie byly v Británii otevřené školy.

BBC News informovala, že nová mutace zvyšuje reprodukční číslo (číslo, vyjadřující, kolik dalších lidí nakazí jeden nakažený) o 0,4 až 0,7. Profesor Axel Gandy uvádí, že rozdíly mezi typy virů jsou „poměrně extrémní“ – dle jeho slov jde o dosud nejzávažnější změnu viru od začátku epidemie.

Další polínko do plamenů pandemie

Studie naznačuje, že se přenos nové varianty během listopadového lockdownu Anglie ztrojnásobil, zatímco zastoupení předchozí verze kleslo o třetinu. Profesor Jim Naismith z Oxfordské univerzity k tomu řekl: „Pokud nezačneme dělat něco jinak, pak se nový kmen viru bude i nadále šířit a způsobí více infekcí, více hospitalizací a více úmrtí.“

Alespoň částečně dobrou zprávou je, že nový výzkum není v rozporu s předchozími studiemi, které zjistily, že nový kmen nemá vyšší míru úmrtnosti a že současné vakcíny proti němu budou účinné. Odborníci předpokládají, že vznikl ve Velké Británii už koncem léta nebo začátkem podzimu.

Situace ve Velké Británii se mezitím dramaticky zhoršila. Počet zjištěných nových nákaz posledních několik dnů opakovaně překračuje 50 tisíc. Jednotky intenzivní péče jsou na hranici svých kapacit a u mnoha londýnských nemocnic čekají sanitky s pacienty v dlouhých frontách. Zásadním problémem není ani tak lůžková kapacita, jako nedostatek personálu.

Diskuze (62) Další článek: Hráčův sen. LG chystá ohýbatelný 48" OLED monitor

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Věda, Výzkum, Twitter, COVID-19, Velká Británie, Viry, SARS-CoV-2, Mutace, Královská univerzita, Oxfordská univerzita, Nemocnice, Anglie, Mladí lidé, SARS-CoV, Lockdown, Londýn, Bbc News, VOC, Spojené království, Onemocnění, Studie, Virus, KmenSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje