Subatomární kvazičástice zvané skyrmiony se dokážou replikovat podobně jako živé buňky

Odborníci z americké Ames Laboratory odhalili, že bizarní subatomární kvazičástice zvané skyrmiony jsou schopny se replikovat. A činí tak podobně jako živé buňky.

Skyrmiony jsou řazeny mezi kvazičástice z toho důvodu, že v řadě ohledů působí jako subatomární částice, ale nemají žádnou reálnou hmotu. Jde o jakési balíčky energie a magnetických sil, které se samouspořádávají do struktur připomínajících uspořádání atomů uvnitř krystalu.

Fyzikové spekulují, že manipulace se skyrmiony by mohla vést k průlomu v oblasti technologií ukládání a přenosu dat. Tento výzkum je však teprve v počátku.

„Aby bylo možné integrovat skyrmiony do budoucích zařízení, věda musí přesně porozumět mechanismu jejich vzniku,“ uvedl badatel Lin Zhou v tiskové zprávě.

Skyrmiony mohou růst pomocí aditivního procesu. Z nové studie publikované v žurnálu NANO Letters však plyne, že dávají přednost dělení se na dvě nové, které se následně samy opraví. To podle některých představuje bezprecedentní paralelu mezi částicovou fyzikou a buněčnou biologií.

Diskuze (12) Další článek: 256 GB a USB 3.1: Test flashdisku Patriot SuperSonic Rage Elite

Témata článku: Výzkum, Energie, Biologie, Fyzika, Buňky, Jak, Živá buňka, Oblast technologií, Subatomární částice, Buňka, Částicová fyzika, Nano Letters, ZhouJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné