Super Hornet amerického námořnictva úspěšně odpálil pokročilou pumu StormBreaker

  • Letoun F/A-18E/F Super Hornet úspěšně odpálil pumu GBU-53/B StormBreaker
  • Tento test představuje zásadní krok k zahájení jejího operačního nasazení
  • StormBreaker je momentálně nejvíce pokročilou chytrou pumou Pentagonu

Letoun F/A-18E/F Super Hornet ve službách U. S. Navy nedávno úspěšně odpálil sofistikovanou pumu GBU-53/B StormBreaker. Tento test přitom představuje zásadní krok k zahájení operačního nasazení této pumy, k němuž by mělo dojít během tohoto roku.

StormBreaker od společnosti Raytheon je momentálně nejvíce pokročilou chytrou pumou Pentagonu. Dokáže vyhledávat a likvidovat nejen statické ale i pohyblivé cíle. Operuje i v noci, a jak naznačuje samotné jméno „StormBreaker“, pro tuhle pumy není překážkou ani špatné počasí.

Jde o přesně naváděnou kluzákovou pumu, která útočí na pohyblivé cíle prakticky za jakýchkoliv podmínek. Kluzákovým letem urazí až kolem 70 kilometrů, přičemž využívá křídla a ocasní plochy, které vysune po svém odpálení. Když StormBreaker vyrazí do útoku, tak ho na cíl navádí laserový paprsek, vysílaný z druhého letounu anebo pozemními jednotkami.

StormBreaker má rovněž k dispozici milimetrový radar, díky němuž „vidí“ skrz mraky, mlhu a kouř. Infračervené senzory zase pumě umožňují rozlišovat pohyblivé cíle od jiných objektů, které cíle jen připomínají.

Tato puma byla vyvinuta z původní pumy Small Diamater Bomb, která je příliš objemná na to, aby se vešla do vnitřních pumovnic letounů F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter. U stealth letounů přitom není příliš praktické umísťovat podobnou výzbroj na vnější plochy letounu, protože to výrazně zhoršuje jeh stealth vlastnosti.

Univerzálně využitelná zbraň

Puma má délku 176 cm a hmotnost 93 kg, z čehož zhruba polovinu představuje bojová hlavice StormBreakera. Cena jedné pumy, včetně výzkumu a vývoje, je zhruba 230 tisíc dolarů. Pentagon jich plánuje vyrobit pře 17 tisíc.

Podle dostupných údajů může pumu StormBreaker nést ještě řada dalších amerických bojových letounů, včetně stíhacích letounů, bombardérů, letounů palebné podpory i dronů, což z ní dělá univerzálně využitelnou zbraň.

Jde o stroje F-15E Strike Eagle, F-22 Raptor, F-35 Joint Strike Fighter, B-1B Lancer, B-2 Spirit, B-52 Stratofortress, A-10 Warthog, MQ-9 Reaper nebo AC-130 Spectre Gunship.

Foto: Mztourist, CC BY-SA 4.0

Diskuze (22) Další článek: Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Témata článku: Technika, Testy, Vojenství, USA, Letadla, Zbraně, Armáda, Námořnictvo, Pentagon, Operační nasazení, Raytheon, Letoun, Super hornet, GBU, Zásadní krok, Puma, SUP22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress