USA | Letadla | Vojenství | Zbraně

Super Hornet amerického námořnictva úspěšně odpálil pokročilou pumu StormBreaker

  • Letoun F/A-18E/F Super Hornet úspěšně odpálil pumu GBU-53/B StormBreaker
  • Tento test představuje zásadní krok k zahájení jejího operačního nasazení
  • StormBreaker je momentálně nejvíce pokročilou chytrou pumou Pentagonu

Letoun F/A-18E/F Super Hornet ve službách U. S. Navy nedávno úspěšně odpálil sofistikovanou pumu GBU-53/B StormBreaker. Tento test přitom představuje zásadní krok k zahájení operačního nasazení této pumy, k němuž by mělo dojít během tohoto roku.

StormBreaker od společnosti Raytheon je momentálně nejvíce pokročilou chytrou pumou Pentagonu. Dokáže vyhledávat a likvidovat nejen statické ale i pohyblivé cíle. Operuje i v noci, a jak naznačuje samotné jméno „StormBreaker“, pro tuhle pumy není překážkou ani špatné počasí.

Jde o přesně naváděnou kluzákovou pumu, která útočí na pohyblivé cíle prakticky za jakýchkoliv podmínek. Kluzákovým letem urazí až kolem 70 kilometrů, přičemž využívá křídla a ocasní plochy, které vysune po svém odpálení. Když StormBreaker vyrazí do útoku, tak ho na cíl navádí laserový paprsek, vysílaný z druhého letounu anebo pozemními jednotkami.

StormBreaker má rovněž k dispozici milimetrový radar, díky němuž „vidí“ skrz mraky, mlhu a kouř. Infračervené senzory zase pumě umožňují rozlišovat pohyblivé cíle od jiných objektů, které cíle jen připomínají.

Tato puma byla vyvinuta z původní pumy Small Diamater Bomb, která je příliš objemná na to, aby se vešla do vnitřních pumovnic letounů F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter. U stealth letounů přitom není příliš praktické umísťovat podobnou výzbroj na vnější plochy letounu, protože to výrazně zhoršuje jeh stealth vlastnosti.

Univerzálně využitelná zbraň

Puma má délku 176 cm a hmotnost 93 kg, z čehož zhruba polovinu představuje bojová hlavice StormBreakera. Cena jedné pumy, včetně výzkumu a vývoje, je zhruba 230 tisíc dolarů. Pentagon jich plánuje vyrobit pře 17 tisíc.

Podle dostupných údajů může pumu StormBreaker nést ještě řada dalších amerických bojových letounů, včetně stíhacích letounů, bombardérů, letounů palebné podpory i dronů, což z ní dělá univerzálně využitelnou zbraň.

Jde o stroje F-15E Strike Eagle, F-22 Raptor, F-35 Joint Strike Fighter, B-1B Lancer, B-2 Spirit, B-52 Stratofortress, A-10 Warthog, MQ-9 Reaper nebo AC-130 Spectre Gunship.

Foto: Mztourist, CC BY-SA 4.0

Diskuze (22) Další článek: Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Témata článku: Technika, Testy, USA, Letadla, Vojenství, Armáda, Zbraně, Námořnictvo, Pentagon, Puma, Zásadní krok, Letoun, Super hornet, Raytheon, Operační nasazení, GBU


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10