Světelná show nad západem USA. V atmosféře shořel druhý stupeň Falconu 9

  • Nad západním pobřežím USA se v noci na pátek rozpadl druhý stupeň rakety Falcon 9.
  • Stalo se tak kvůli chybě po startu rakety od SpaceX.

Ve čtvrtek večer překvapila obyvatele západního pobřeží USA v okolí Seattlu neobvyklá podívaná. Nad jejich hlavami se rozpadl kosmický objekt. 

SpaceX už letos uskutečnila devět startů své rakety Falcon 9. První stupeň se vrací zpět na Zemi – na pevninu nebo na přistávací plošinu na moři. Letos byla SpaceX v tomto ohledu úspěšná v osmi z devíti případů. 

Druhý stupeň pokračuje v letu s užitečným zatížením. SpaceX v minulosti zvažovala záchranu i druhého stupně, ale kvůli náročnosti a zřejmě i nízké efektivitě od záměru upustila. 

Po vynesení nákladu provede motor druhého stupně krátký zážeh pro návrat (tzv. deorbit burn), který pošle vyhořelý stupeň nad Tichý oceán, kde shoří v atmosféře.

Při startu Falconu 9 s další várkou družic Starlink dne 4. března však deorbit burn nevyšel a Falcon 9 se tak vracel do atmosféry nekontrolovaně.

Věděli jsme, kdy přibližně v atmosféře skončí, ale s přesností v řádu hodin, což je samozřejmě u objektu, který za sekundu urazí 8 kilometrů, nedostačující pro určení konkrétnější oblasti. 

Ke vstupu do atmosféry došlo v pátek okolo 6. hodiny našeho času. Na západním pobřeží USA byl v té době večer, a tak světelnou show vidělo velké množství lidí. Sociální sítě začaly ihned zaplavovat snímky a videa. Kromě netradiční show ale o nic vážného nešlo. Rozpad druhého stupně nepředstavoval pro obyvatele žádné nebezpečí. 

V minulosti však došlo k nekontrolovanému nebo nepovedenému vstupu vysloužilých „vesmírných zařízení“ do atmosféry, po kterém zbytky dopadly do obydlené oblasti. Slavným příkladem je konec americké orbitální stanice Skylab v roce 1979. Její zbytky dopadly na území Austrálie a vyvolaly menší diplomatickou roztržku. 

Nejde ale vždy jen o vstup do atmosféry. V Číně bohužel poměrně běžně dopadají vysloužilé stupně raket po startu do obydlených oblastí.

Váš názor Další článek: 12 nejzajímavějších historických i současných alternativ počítačové myši

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,