Světelná show nad západem USA. V atmosféře shořel druhý stupeň Falconu 9

  • Nad západním pobřežím USA se v noci na pátek rozpadl druhý stupeň rakety Falcon 9.
  • Stalo se tak kvůli chybě po startu rakety od SpaceX.

Ve čtvrtek večer překvapila obyvatele západního pobřeží USA v okolí Seattlu neobvyklá podívaná. Nad jejich hlavami se rozpadl kosmický objekt. 

SpaceX už letos uskutečnila devět startů své rakety Falcon 9. První stupeň se vrací zpět na Zemi – na pevninu nebo na přistávací plošinu na moři. Letos byla SpaceX v tomto ohledu úspěšná v osmi z devíti případů. 

Druhý stupeň pokračuje v letu s užitečným zatížením. SpaceX v minulosti zvažovala záchranu i druhého stupně, ale kvůli náročnosti a zřejmě i nízké efektivitě od záměru upustila. 

Po vynesení nákladu provede motor druhého stupně krátký zážeh pro návrat (tzv. deorbit burn), který pošle vyhořelý stupeň nad Tichý oceán, kde shoří v atmosféře.

Při startu Falconu 9 s další várkou družic Starlink dne 4. března však deorbit burn nevyšel a Falcon 9 se tak vracel do atmosféry nekontrolovaně.

Věděli jsme, kdy přibližně v atmosféře skončí, ale s přesností v řádu hodin, což je samozřejmě u objektu, který za sekundu urazí 8 kilometrů, nedostačující pro určení konkrétnější oblasti. 

Ke vstupu do atmosféry došlo v pátek okolo 6. hodiny našeho času. Na západním pobřeží USA byl v té době večer, a tak světelnou show vidělo velké množství lidí. Sociální sítě začaly ihned zaplavovat snímky a videa. Kromě netradiční show ale o nic vážného nešlo. Rozpad druhého stupně nepředstavoval pro obyvatele žádné nebezpečí. 

V minulosti však došlo k nekontrolovanému nebo nepovedenému vstupu vysloužilých „vesmírných zařízení“ do atmosféry, po kterém zbytky dopadly do obydlené oblasti. Slavným příkladem je konec americké orbitální stanice Skylab v roce 1979. Její zbytky dopadly na území Austrálie a vyvolaly menší diplomatickou roztržku. 

Nejde ale vždy jen o vstup do atmosféry. V Číně bohužel poměrně běžně dopadají vysloužilé stupně raket po startu do obydlených oblastí.

Váš názor Další článek: 12 nejzajímavějších historických i současných alternativ počítačové myši

Témata článku: SpaceX, Země, USA, Falcon, Čína, Raketa, Austrálie, Atmosféra, Show, Seattle, Pobřeží, Video YouTube Falcon, ABF, Západní pobřeží, SVE, Skylab, Tichý oceán, Shore, Stupeň raket, Start, Stupeň, VyneseníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy