Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

  • Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější
  • Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti
  • Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Indie se v posledních dnech potýká s extrémní vlnou vedra, která bortí všechny dosavadní rekordy. Teplota ve špičkách dosahuje až 44 °C, tamní India Meteorological Department vydává jedno varování za druhým, a zatímco v Česku sledujeme oproti předchozím rokům relativně chladnější jaro, indický březen byl nejteplejší za posledních 122 let.

No dobrá, 44 °C sice není úplně na vycházku v péřové bundě, ale takové Death Valley nebo odpolední Sahara se jistě dokážou rozpálit ještě více, ne? Ale samozřejmě!

Klepněte pro větší obrázek
Vlna veder v Indii podle NASA Earth Observatory (27.4. 2022)

Dosavadní rekord nejteplejšího místa na Zemi drží už 109 let turistický resort Oasis at Death Valley, ve kterém 10. července 1913 zaznamenali jen těžko představitelnou teplotu vzduchu 56,7 °C ve stínu. Sice se dodnes vedou spory o kvalitě tehdejšího měření, Death Valley je ale v každém případě pekelnou pánví, což o půl století později potvrdila další meta 93,9 °C – teplota rozpálené štěrkovité země na přímém Slunci.

V Death Valley je naštěstí sucho

Proč tedy posledních pár týdnů klimatologové zděšeně hledí směrem k Indii, když se vám ve východní Kalifornii a s trochou nadsázky roztaví i podrážka tenisek?

Klepněte pro větší obrázek
Toho dne kalifornský písek tavil tenisky. Týdenní záznam pro červenec 1972 s rekordní teplotou povrchu na slunci 93,9 °C

Odpověď je prostá. Death Valley je sice nejteplejším místem na zemském povrchu (pomiňme geotermální prameny a aktivní sopky), ale zároveň extrémně suchým. Na nejbližším kameni u cesty si tu tedy můžete na jednu stranu ukuchtit třeba smažák, pokud ale povezete cisternu s pitnou vodou, zachrání vás i tak jeden z mnoha vynálezů evoluce.

Ekrinní žlázy a vodnaté výměšky

To máte tak. Kdysi hodně dávno došlo u savců ke zvláštní genetické mutaci, která jim dala jednu unikátní evoluční výhodu oproti ostatním. Jejich kůži zaplnily ekrinní žlázy, ze kterých při zvýšené teplotě začal z čista jasna vytékat výměšek složený z vody, močoviny, soli a stopových prvků nejrůznějších minerálů.

Klepněte pro větší obrázek
Zpocený hroch, jehož pot obsahuje hodně tuku, a tak funguje jako opalovací krém

Tekutina, která obalila překvapeného člověka, se ve vysoké teplotě postupně odpařila, a jelikož k takové přeměně v plynné skupenství potřebujete dodat vodě hromadu energie, vedle solárního zdroje se díl odebral i z povrchu pokožky, která se tím pádem ochladila.

Už si jistě všichni rozumíme, právě jsme si totiž ve vší stručnosti vysvětlili jeden ze základních termoregulačních mechanizmů, díky kterému nemusíme mít jako třeba psi celý den vyplazený jazyk. Umíme se společně s mnoha opicemi, koňmi ale třeba i hrochy potit. Člověk je v tom naprostý přeborník.

Death Valley příjemnější než Indie

Díky schopnosti pocení dokáže člověk přežít i tam, kde by to jiní rovnou zabalili a den přečkali v nejbližší skalní průrvě, a tak jsme mohli vybudovat celé civilizace v naprosto nehostinných zeměpisných šířkách včetně Indie a Las Vegas.

Má to ale jeden háček. Rozpálený východ Kalifornie a Nevada na tom mohou být paradoxně lépe než o pár stupňů chladnější Indie. Abychom se totiž mohli ochlazovat pocením, je zároveň třeba, aby se mohla voda kam odpařovat.

V Death Valley je to snadné, je tam totiž extrémní sucho, ovšem relativní vlhkost vzduchu (nejen) v Indii se během teplé sezóny šplhá ke 100 % a plnému nasycení vzduchu. V ten okamžik se člověk přestává efektivně ochlazovat pocením, začíná se přehřívat a dostává se do spirály, na jejímž konci je neodvratitelná smrt.

Wet-bulb, tedy mokrý teploměr

Abychom zjistili, kdy přesně vytvoří kombinace teploty a vlhkosti vzduchu životu nebezpečný koktejl, vynalezli jsme wet-bulb temperature (twb). Odpusťte mi prosím mírnou překladovou nadsázku v titulku článku, správný termín v češtině totiž zní teplota mokrého/vlhkého teploměru (tm, tv).  

Klepněte pro větší obrázek
Wet-bulb s kádinkou na vodu 

Upravený teploměr v tomto případě neměří přímo teplotu okolního vzduchu, ale teplotu, při které dochází k odpařování vody z namočené punčošky, kterou je teploměr obalený.

Wet-bulb proto při relativní vlhkosti méně než 100 % vždy naměří výrazně nižší teplotu okolí. Jak už jsme si totiž řekli výše, odpařováním vody, se jeho jádro ochladí stejným způsobem jako lidská pokožka pocením.

Vystavení 35 °C twb nepřežijete

Zapamatujte si jednu hodnotu: 35 °C je hraniční teplota mokrého teploměru, kterou ještě zdravý člověk dokáže přežít. Jakmile se na nejbližším wet-bulbu objeví podobná cifra, vezměte nohy na ramena a utečte do nejbližšího mrazáku, nebo v něm brzy sami skončíte na poněkud delší dobu.

Klepněte pro větší obrázek
Poměr vlhkosti a teploty vzduchu. Pokud se ocitnete v rudém poli, máte vážný problém 

Výstupy starších klimatických modelů předvídaly, že se začneme s takovými hraničními teplotami setkávat ve vybraných částech světa až v druhé polovině 21. století. To samé však platilo i o extrémech současných vln veder v Indii. Je tedy dost možné, že se objeví mnohem dříve.

Indie v těchto dnech dosahuje až 30 °C twb

Teplotu mokrého teploměru přepočítává hromada meteorologických webových služeb. Zatímco v našich zeměpisných šířkách poskočí na vyšší hodnotu jen zřídka (a pak kolabujeme ve frontě na České poště), ve zmíněné Indii je to běžný jev.

Klepněte pro větší obrázek
Na vlhkém pobřeží Indie dnes dosáhla teplota mokrého teploměru až 30 °C

Stačí se podívat třeba na mapu Meteologix, která dnes zvláště na východním pobřeží země ukazovala teplotu wet-bulbu místy až 30 °C. Jestli jste někdy měli při výstupu z klimatizovaného letadla v letní dovolenkové destinaci pocit, že na vás právě dopadla těžká deka a tak tak popadáte dech, twb na úrovni 30 °C by vás nejspíše jako netrénované zelenáče poslala do nejbližší nemocnice.

Největší přírodní zabiják

Co s tím? To nikdo neví, oblasti světa s extrémními teplotami mokrého teploměru totiž mají jedno společné specifikum. Jsou to v podstatě do jedné rozvojové země s ohromným počtem obyvatel, což jen dále zesiluje už tak palčivý problém.

Podle odhadů by se tak mohl stát fenomén wet-bulbu největším přírodním zabijákem, který strčí do kapsy všechny ostatní hrozby už tolik zkoušeného regionu. Regionu, kde podle studie z loňského roku zaznamenali více než 3,3 miliard člověkodnů s extrémně vysokou teplotou mokrého teploměru (ekvivalent 3,3 miliard lidí, kteří by se potýkali s takto vysokou teplotou během jediného dne).

Diskuze (74) Další článek: Počet DDoS útoků meziročně vzrostl více než čtyřnásobně. Za nárůstem stojí i válka na Ukrajině

Témata článku: Země, Asie, Meteorologie, Česká pošta, Slunce, Indie, Globální oteplování, Klimatická změna, Počasí, Atmosféra, Valley, Teplota, Kalifornie, Nevada, Teploměr, Vlhkost, Sahara, Zabiják, Las Vegas, NASA Earth Observatory, Žárovka, Česká republikaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyLaser
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA