Svítící myši usnadňují studium mitochondrií

Mitochondrie jsou často označovány za buněčné elektrárny. Pokud má však na jejich „výkon“ něco negativní vliv, může být velmi obtížné určit příčinu.

Odborníci z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne za účelem lepšího studia mitochondriálních funkcí vyvinuli metodu, která spoléhá na luminiscenční myši. Jejich práce byla publikována v Nature Chemical Biology.

Mitochondrie jsou mj. zajímavé tím, že mají dvojitou membránu. Jde o důsledek jejich evoluční historie – s největší pravděpodobností se vyvinuly z bakterií, které kdysi vstoupily do jiných buněk. A právě testování této membrány, resp. jejího potenciálu, představuje důvod, proč se badatelé myši rozhodli „rozsvítit“. Pokud totiž membránový potenciál poklesne, může to být známkou problému.

Jako světlušky

Tým myši geneticky modifikoval tak, aby byly schopné ve tmě zářit díky kombinaci enzymu luciferázy a pigmentu luciferinu. Tu v přírodě využívají například světlušky.

Vědci vyvinuli dvě molekuly, které po injektování do myší schopných exprimovat luciferázu vstupují do mitochondrií a vyvolávají produkci luciferinu. Čím více luciferinu se ve jmenovaných organelách nachází, tím jasnější je světlo – což představuje skvělý indikátor jejich „kondice“.

Podle zahraničních médií by tato metoda testování mohla najít uplatnění ve výzkumu rakoviny, cukrovky, neurogenerativních onemocnění, stárnutí atd.

Titulní foto: Institute of Molecular Medicine I, University of Düsseldorf, CC BY 4.0

Diskuze (1) Další článek: ELONOVINKY: Další prototyp kosmické lodi Starship úspěšně vzlétl

Témata článku: Výzkum, Bakterie, MIT, Genetika, Zvířata, Biologie, Myši, Světlo, Studium, Buňky, Luci, Mitochondrie, Membrána, Myši na Heureka.czEA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

Tentokrát žádné spekulace, ale rovnou oznámení z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
Respawn EntertainmentOznámení
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost