Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

  • Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy
  • Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně
  • S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Zatímco ve většině států včetně Česka je asistovaná sebevražda nezákonná, v několika zemích – například v Nizozemsku, Německu, Belgii, Lucembursku, Kanadě a Švýcarsku – je legální. Jedním ze základních požadavků přitom je, aby osoba, která se k takovému kroku rozhodne, trpěla nevyléčitelným onemocněním, jež nelze dále léčit a způsobuje jí utrpení.

Ve Švýcarsku bylo v roce 2020 provedeno téměř 1 300 takových zákroků, přičemž v současné době tuto službu poskytují dvě organizace. Jednou z používaných metod je požití pentobarbitalu sodného, který se běžně používá jako sedativum. Jelikož se jedná o kontrolovanou látku, musí být lék předepsán lékařem a je nutná kontrola psychiatrem. Nizozemská firma Exit International chce tento proces usnadnit.

„Kapsle“ Sarco

Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco – modul vytištěný na 3D tiskárně, který vypadá jako rakev. Lze ho přesouvat na zvolené místo – například do „idylického venkovního prostředí nebo do prostor organizace pro asistovanou sebevraždu“ – kde do něj osoba, jež si přeje zemřít, ulehne. Systém pak jednotlivci položí řadu otázek, po jejichž zodpovězení mu umožní stisknutím tlačítka zahájit proces.

Firma chce k posouzení duševního zdraví osoby, jež se rozhodne pro asistovanou sebevraždu, využívat umělou inteligenci. Dotyčný bude nejprve muset vyplnit online test, kterým prokáže, že jde o jeho svobodnou vůli, a poté získá kód pro přístup do systému Sarco.

Po ulehnutí do „kapsle“ a zodpovězení otázek zaplaví vnitřní prostory modulu dusík a zároveň dojde ke snížení obsahu kyslíku přibližně na jedno procento. Osoba upadne do bezvědomí a do 30 sekund zemře na hypoxii (tj. nedostatek kyslíku). Proces nevyžaduje žádné injekce ani požití regulovaných látek a nedochází při něm k panice ani pocitu dušení, slibuje výrobce.

Legalizace ve Švýcarsku

Firma Exit International ještě musí vyvinout kameru, která bude umístěna uvnitř modulu a bude nahrávat videozáznam informovaného souhlasu osoby se zahájením procesu. Nyní spolupracuje se švýcarskými organizacemi a získala povolení k jeho používání veřejností. Očekává, že do roku 2022 bude modul Sarco používán v běžném provozu.

Doktor Philip Nitschke uvedl, že Exit International plánuje vyvinout způsob, jak celý proces realizovat bez nutnosti přítomnosti lékaře. „Naším cílem je vyvinout screeningový systém postavený na umělé inteligenci, který bude zjišťovat duševní způsobilost osoby,“ řekl s tím, že „Samozřejmě existuje mnoho skepse, zejména ze strany psychiatrů.“

Kritici zařízení Sarco tvrdí, že je v rozporu s lékařskou etikou. Profesor biomedicínské etiky Daniel Sumalsy, jež je odpůrcem asistované sebevraždy, řekl v roce 2017 časopisu Newsweek, že „je to špatná medicína, etika a špatná veřejná politika. Převádí zabíjení na formu léčení a neuznává, že nyní můžeme prostřednictvím paliativní léčby udělat více než kdykoli předtím.“

Diskuze (46) Další článek: Obyvatelé EU podporují digitální transformaci. Skoro 40 % nezná svoje práva na internetu

Témata článku: Zdraví, Technologie, Umělá inteligence, Německo, Smrt, Švýcarsko, Kanada, Nizozemsko, Sebevražda, Dusík, UPA, Česká republika, Newsweek, Sarco, Kapsle, Lucembursko, Tiskárna, Belgie, Modul, Proces22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda