Švýcarská vodní baterie s kapacitou 20 milionů kWh je po 14 letech funkční. Funguje stejně jako Dlouhé stráně

Po dlouhých čtrnácti letech dokončili ve Švýcarsku budování „vodní baterie“ s kapacitou 20 milionů kWh. Stavba trvala tak dlouho, protože dělníci museli ve švýcarských Alpách prorazit více než 11 kilometrů dlouhý tunel. Celkové náklady dosáhly dvou miliard eur (cca 49,2 miliard korun).

Švýcarská vodní baterie se skládá ze dvou velkých vodních nádrží umístěných v různých výškách a funguje na identickém principu jako česká přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. V tomto konkrétním případě se turbíny nacházejí zhruba 600 metrů pod zemí.

Jak funguje vodní baterie?

Vodní baterie funguje tak, že v době přebytku elektrické energie je voda z níže umístěné nádrže Emosson přečerpávána do výše situované nádrže Vieux Emosson. Když poptávka po elektrické energii vzroste, proudí voda samospádem z horní nádrže do dolní a cestou roztáčí vodní turbíny vyrábějící elektřinu.

Elektrárna je vybavena šesti Francisovými turbínami s výkonem až 150 MW, které mohou dohromady vyrábět až 900 MW energie, což téměř odpovídá výkonu jaderné elektrárny Gösgen v oblasti obce Däniken v kantonu Solothurn s deklarovaným výkonem 970 megawattů.

Vstupní potrubí má tvar spirály a voda je pomocí věnce rozváděcího kola směřována na oběžné kolo. Lopatky rozváděcího kola bývají konstruovány jako stavitelné, aby se turbína mohla přizpůsobit různému vodnímu průtoku. Stejný typ turbín používá i česká vodní elektrárna Dlouhé stráně.

Zařízení bylo postaveno společností Nant de Drance a je schopno uskladnit 20 milionů kWh elektrické energie, což by mělo pomoci stabilizovat švýcarskou energetickou síť. Dle dostupných informací trvá vyprázdnění nádrže (a tím i dodávka elektřiny) zhruba 20 hodin.

Zajímavosti švýcarské elektrárny

Spodní nádrž Emosson je v současnosti druhou největší nádrží ve Švýcarsku po jezeře Grande Dixence a její 180 metrů vysoká hráz je pátou nejvyšší v zemi. Horní nádrž Vieux Emosson pojme 25 milionů krychlových metrů vody, což odpovídá objemu více než 6 500 olympijských plaveckých bazénů.

Oficiální stránky označují elektrárnu Nant de Drance za jednu z nejvýkonnějších přečerpávacích elektráren v Evropě. V názorném videu ukazují základní princip fungování, kde v energetickém mixu hrají významnou roli obnovitelné zdroje, známé svými výkyvy ve schopnosti produkovat elektřinu. Právě ty má „vodní baterie“ vykrývat.

Z mnoha zajímavostí jmenujme například skutečnost, že doba potřebná k tomu, aby elektrárna přestala čerpat vodu a začala na plné obrátky vyrábět elektřinu, je kratší než pět minut. K přepnutí z režimu turbíny do režimu čerpání pak stačí necelých deset minut.

Diskuze (80) Další článek: Odvážná mise NASA s cílem získat vzorek z asteroidu Bennu málem skončila bizarní katastrofou

Témata článku: Elektrárna, Evropa, Energetika, Baterie, Elektřina, Voda, Švýcarsko, Turbína, Stráň, Kapacita, Alpy, Solothurn, Nádrž, Francis, KWh, Dlouhá stráň