Systém „Lůžka on-line“ může sledovat obsazenost nemocnic. Stojí za ním robotici z ČVUT

Co nejlepší využití dat je často skloňováno jako jeden z hlavních způsobů, jak se nám může podařit porazit současnou druhou vlnu koronaviru. Stát sice začal určité informace zveřejňovat, jejich využitelnost ale není nejlepší. A tak stejně jako na jaře přišli na pomoc univerzitní vědci. Připravili on-line systém, který dokáže sledovat, kolik volných lůžek mají jednotlivé nemocnice a zdravotnická zařízení vzájemně propojuje.

Za projektem Lůžka on-line stojí Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze ve spolupráci s univerzitním start-upem TRIX Connections. Jeho idea je v jádru jednoduchá a v současné situaci, kdy nemocnice jsou extrémně vytížené, důležitá, přesto jednotná datová platforma zatím neexistovala - jednotlivé nemocnice využívají různé systémy, které spolu nekomunikují ideálním způsobem. 

Zdravotnická zařízení však musí obsazenost lůžek intenzivní péče hlásit ministerstvu zdravotnictví. Vědci z ČVUT proto propojili všechny tyto systémy do jednoho většího (nejen data z nemocnic, ale i případných dalších poskytovatelů lůžkové péče), který funguje jako webová služba, kde jsou dostupné reálné informace o obsazenosti jednotlivých špitálů.

Pilotní verze úspěšně prošla testem

Informace mohou být rozděleny do více kategorií, například lůžka pro nejtěžší případy (ARO, JIP), standardní lůžka apod. Vše je postaveno na technologii Microsoft Azure a nezpracovává žádné pacientské ani osobní údaje. Podle zástupců ČVUT je zabezpečení srovnatelné s internetovým bankovnictvím.

Pilotní verze byla otestovaná ve Fakultní nemocnici Ostrava, přičemž na projektu se podílela Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. „Dne 2. listopadu 2020 byl proveden test spojení mezi nemocnicí a systémem, který potvrdil, že je systém připraven tato data přijímat a zpracovávat. Analogicky lze vytvořit strukturu pro všechny nemocnice v Moravskoslezském kraji a dále jej rozšířit na všechny kraje v ČR,“ uvedli tvůrci v tiskové zprávě. 

Samozřejmě čím více nemocnic by se do projektu zapojilo, tím větší využitelnost celého systému může být. Nyní bude záležet, jaký zájem se zvedne ze strany krajů a vlády - právě kraje jsou často zřizovatelem jednotlivých nemocnic. Zatím se hovoří pouze o rozšíření do celého moravskoslezského regionu. Autoři celou datovou platformu dávají k dispozici bez úplaty. 

Diskuze (8) Další článek: Točte jako profesionál. S novým Huawei Mate 40 Pro si studio strčíte do kapsy

Témata článku: Technologie, Koronavirus, COVID-19, Medicína, Praha, ČVUT, Pilotní verze, CIIRC, SLE, Obsazenost, Microsoft Azur, Nemocnice, Lůžko, Využitelnost, JIP, Data, Zdravotnické zařízeníNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko