Vojenství

T-72 na věčné časy. Ruské tanky budou muset české armádě vydržet, projdou další nákladnou modernizací

Ministerstvo obrany zatím nepočítá s nákupem západních tanků jako sousední Polsko nebo Maďarsko. Nechá si státním podnikem VOP CZ za více než 900 milionů korun opravit třiatřicet zastaralých a už před lety nákladně modernizovaných ruských obrněnců T-72.

Sporná modernizace namísto moderních strojů

„Akvizice nových tanků se má uskutečnit v letech 2026 až 2029, tedy v době, kdy už budeme schopni na tento projekt vyhradit potřebné finanční prostředky,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva. Do té doby podle něj spolknou většinu peněz nová bojová vozidla pěchoty, děla nebo kolové transportéry Titus.

Za posledních šest let se přitom rezortu v rozpočtu nakumulovaly miliardy, protože neuzavřel žádnou větší strategickou zakázku. Západní řešení by navíc podle expertů i vládní opozice o mnoho dražší nebylo. Vzorem nám mohou být Poláci a Maďaři, kteří se již s ruskou tankovou technikou rozloučili a mají německé stroje Leopard 2A7.

Již dřívější modernizace ruských tanků z konce devadesátých let se ukázala jako problematická. Úpravy T-72 tehdy svěřené také VOP CZ se zadrhly hlavně kvůli italskému systému řízení palby, který se už nevyrábí. Zbrojovka bude proto muset podobné zařízení implementovat do tanků znovu. 

Co je zač T-72

T-72 je druhá generace sovětských hlavních bojových tanků. Jejich výroba začala v roce 1971 a dosud bylo vyrobeno okolo 20 tisíc kusů. Byl to nejpoužívanější tank států Varšavské smlouvy od 70. let až do rozpadu Sovětského svazu.

V porovnání se západními tanky je T-72 velmi lehký (41 t) a malý. Je vybaven kanónem typu 2A46 ráže 125 mm s automatickým nabíjením a průměrná rychlost střelby je uváděna mezi 6 až 8 střelami za minutu.

Hlavním podnětem pro modernizaci tanků řady T-72 v Československu, resp. ČR a SR, se staly zkušenosti z války v Zálivu z roku 1991, kdy poslední generace západních tanků v řadě parametrů jasně deklasovala nejmodernější tanky zavedené v irácké armádě, jimiž byly právě T-72. Hlavním cílem modernizačního úsilí, jehož počátky v případě české modernizace sahají zhruba do roku 1994, byly následující položky: 

  • zvýšení pravděpodobnosti zásahu stacionárních i pohybujících se cílů ve dne, v noci, za snížené viditelnosti a za pohybu 
  • zvýšení palebné síly tanku účinnější municí 
  • zvýšení schopnosti tanku přežít v boji 
  • zvýšení pohyblivosti 
  • zlepšení provozních vlastností tanku (větší spolehlivost, snadnější údržba a obsluha) 

Na začátku roku 1996 byly zahájeny konstrukční práce a do konce roku 1996 byl zhotoven první modernizovaný tank T-72M3 CZ. Druhý prototyp, tentokrát představující konečnou variantu T-72M4 CZ, byl dokončen v dubnu 1997. Zatímco u verze M3 byla pohyblivost a manévrovatelnost téměř stejná jako u nemoderizovaného tanku, pak u provedení M4 bylo dosaženo výrazného zlepšení. 

V české armádě je celkem 123 klasických T-72, ale armáda používá jen 30 modernizovaných tanků, které slouží u 73. tankového praporu ve verzi T-72M4CZ, Zbytek je uložen ve skladech po celé ČR.

Základ článku připravila redakce E15.cz, doplňující informace o tanku poskytla Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Diskuze (51) Další článek: Elon Musk povzbuzuje zaměstnance Tesly, aktuální čtvrtletí prý přinese rekordy

Témata článku: Wikipedia, Vojenství, Armáda, Zbraně, Sovětský svaz, Polsko, Leopard, Zbytek, Československo, Varšavská smlouva, Systém řízení, Maďarsko, Ministerstvo obrany, Tank, Zvýšení, VOP, Česká republika, Ruský tank, Modernizace, Obsluha, Záliv, Česká armáda


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67