Vojenství

T-72 na věčné časy. Ruské tanky budou muset české armádě vydržet, projdou další nákladnou modernizací

Ministerstvo obrany zatím nepočítá s nákupem západních tanků jako sousední Polsko nebo Maďarsko. Nechá si státním podnikem VOP CZ za více než 900 milionů korun opravit třiatřicet zastaralých a už před lety nákladně modernizovaných ruských obrněnců T-72.

Sporná modernizace namísto moderních strojů

„Akvizice nových tanků se má uskutečnit v letech 2026 až 2029, tedy v době, kdy už budeme schopni na tento projekt vyhradit potřebné finanční prostředky,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva. Do té doby podle něj spolknou většinu peněz nová bojová vozidla pěchoty, děla nebo kolové transportéry Titus.

Za posledních šest let se přitom rezortu v rozpočtu nakumulovaly miliardy, protože neuzavřel žádnou větší strategickou zakázku. Západní řešení by navíc podle expertů i vládní opozice o mnoho dražší nebylo. Vzorem nám mohou být Poláci a Maďaři, kteří se již s ruskou tankovou technikou rozloučili a mají německé stroje Leopard 2A7.

Již dřívější modernizace ruských tanků z konce devadesátých let se ukázala jako problematická. Úpravy T-72 tehdy svěřené také VOP CZ se zadrhly hlavně kvůli italskému systému řízení palby, který se už nevyrábí. Zbrojovka bude proto muset podobné zařízení implementovat do tanků znovu. 

Co je zač T-72

T-72 je druhá generace sovětských hlavních bojových tanků. Jejich výroba začala v roce 1971 a dosud bylo vyrobeno okolo 20 tisíc kusů. Byl to nejpoužívanější tank států Varšavské smlouvy od 70. let až do rozpadu Sovětského svazu.

V porovnání se západními tanky je T-72 velmi lehký (41 t) a malý. Je vybaven kanónem typu 2A46 ráže 125 mm s automatickým nabíjením a průměrná rychlost střelby je uváděna mezi 6 až 8 střelami za minutu.

Hlavním podnětem pro modernizaci tanků řady T-72 v Československu, resp. ČR a SR, se staly zkušenosti z války v Zálivu z roku 1991, kdy poslední generace západních tanků v řadě parametrů jasně deklasovala nejmodernější tanky zavedené v irácké armádě, jimiž byly právě T-72. Hlavním cílem modernizačního úsilí, jehož počátky v případě české modernizace sahají zhruba do roku 1994, byly následující položky: 

  • zvýšení pravděpodobnosti zásahu stacionárních i pohybujících se cílů ve dne, v noci, za snížené viditelnosti a za pohybu 
  • zvýšení palebné síly tanku účinnější municí 
  • zvýšení schopnosti tanku přežít v boji 
  • zvýšení pohyblivosti 
  • zlepšení provozních vlastností tanku (větší spolehlivost, snadnější údržba a obsluha) 

Na začátku roku 1996 byly zahájeny konstrukční práce a do konce roku 1996 byl zhotoven první modernizovaný tank T-72M3 CZ. Druhý prototyp, tentokrát představující konečnou variantu T-72M4 CZ, byl dokončen v dubnu 1997. Zatímco u verze M3 byla pohyblivost a manévrovatelnost téměř stejná jako u nemoderizovaného tanku, pak u provedení M4 bylo dosaženo výrazného zlepšení. 

V české armádě je celkem 123 klasických T-72, ale armáda používá jen 30 modernizovaných tanků, které slouží u 73. tankového praporu ve verzi T-72M4CZ, Zbytek je uložen ve skladech po celé ČR.

Základ článku připravila redakce E15.cz, doplňující informace o tanku poskytla Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Diskuze (51) Další článek: Elon Musk povzbuzuje zaměstnance Tesly, aktuální čtvrtletí prý přinese rekordy

Témata článku: Vojenství, Wikipedia, Armáda, Zbraně, Sovětský svaz, Polsko, Česká armáda, Zvýšení, Leopard, Varšavská smlouva, Tank, Zbytek, Záliv, Maďarsko, Ministerstvo obrany, Modernizace, Česká republika, Systém řízení, Československo, Ruský tank


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35