Nedávno na Živě.cz vyšel článek o obrovské evropské iniciativě vychovat milión deep tech talentů. Na stejném EIT Summitu v Bruselu byly vyhlášeny také ceny EIT Awards vyzdvihující nejzajímavější a nejpřínosnější inovace v oblasti klimatu, energetiky, digitalizace, potravin, zdraví, výroby, surovin a městské mobility. Společné mají to, že je podpořil právě EIT, tedy Evropský inovační a technologický institut.
Mimochodem EIT už má v portfoliu sedm „jednorožců“, tedy soukromých firem s hodnotou přesahující miliardu eur.
Seznam oceněných v jednotlivých kategoriích najdete zde, mě nejvíce zaujal projekt ACT Blade Ltd. italské vědkyně jménem Sabrina Maria Malpede. Dopoledne jsme se setkali při krátkém rozhovoru, odpoledne si došla na pódium pro cenu Public Award, o které rozhodlo hlasování veřejnosti.
Z jachty na větrník
Sabrina se ve svém profesionálním životě zabývala vývojem lodních plachet a její materiál mj. napomohl k vítězství v Americkém jachtařském poháru. V roce 2016 však začala zkoumat aplikaci svých aeroelastických vědomostí ve zcela jiném oboru a v roce 2018 získala grant EIT InnoEnergy na vývoj první čepele s vnitřní kostrou potaženou právě materiálem, který původně vzniknul pro lodní plachty.
Takové řešení má celou řadu výhod:
- Nízká hmotnost. Lopatka ACT Blade je až o polovinu lehčí než konvenční laminátová. To umožní vyšší provozní rychlost a větší rozměry, výsledkem je více vyrobené energie.
- Jednoduchá výroba. Vnitřní konstrukce je z lehké kovové slitiny, pak už se jen potáhne plachtovinou. To je vše. Laminátové čepele jsou vrstvené, každá vrstva vyžaduje technologickou pauzu a na konci procesu je několikastupňové lakování.
- Delší životnost. Důležitý parametr pro výdělečnost elektráren – lopatky ACT Blade umožní déle vyrábět a prodávat elektřinu (orientačně jde o prodloužení z 20 na 30 let).
- Nízká cena. Tato výhoda je vlastně jen shrnutím předchozích bodů – jednodušší a rychlejší výroba, levnější materiály, výrazně levnější přeprava a delší životnost.
Možná už jste narazili na problém s tím, jak se ve světě hromadí laminátové čepele z první generace větrných elektráren, které prakticky nelze recyklovat. ACT Blade projdou revizí vnitřní kostry, pak se potáhnou novou tkaninou a mohou pokračovat v práci.
Ta „vrtule“ je trochu větší, trochu lehčí, trochu levnější, trochu déle vydrží. A všechny tyhle trochy dohromady udělají obrovský rozdíl.
Jmenované parametry přispívají k tomu, že ACT Blade slibuje velký technologický pokrok ve schopnosti využívat větrnou energii a posun v rentabilitě větrných elektráren. Ve firemních prezentacích pochopitelně vše vypadá růžově, ale převést slibované parametry do reality a lopatky do výroby bude ještě trvat.
- První laboratorní testy čepelí proběhly v roce 2020 a potvrdily životaschopnost projektu.
- První reálné turbíny s ACT Blade běží od roku 2021.
- V letech 2023 až 2026 bude společnost testy škálovat a montovat lopatky místo vysloužilých laminátových na různé typy turbín.
- Na rok 2027 je plánovaný začátek sériové výroby.
Sabrina Maria Malpede představuje projekt ACT Blade: