Richarde, jde vidět, že tomu moc nerozumíte, chtělo by nastudovat kolik % z jaké energie jsme schopni dostat. To co zde píšete je velmi špatné.
Za 1. z větrných ele nedostáváme 20% ze 100% výkonu. To ani raději nezmiňuji to, že je staví úmyslně v těchto šelfových oblastech, neboť jsou to oblasti kde de facto fouká 365/24. (ČR je velmi špatná oblast na vítr, neboť u nás máme poryvové větry, což vrtulím a jejich korigování otáček moc nesvědčí). Těch Vašich 20% je využití větru za rok, tedy 72 dní v roce byl příznivý vítr v podmínkách ČR! Ale k věci. Maximální účinnost větrné turbíny je 59%, tedy když vezmeme úvahu rychlost větru, která se opírá do lopatek a roztočí ji, jsme schopni zúročit 59% energie. Ztráty z vedení kabely na pevninu nejsou tak vysoké, aby z toho bylo Vámi uváděných 20%.
2. Vámi zmiňované jádro. Zatím jsme schopni ze 100% energie získat max. 43% energie elektrické (Temelín je na nějakých 41,8%, což tam také mají v digitálu u vchodu). Právě u jádra jsou ztráty největší ze všech typů. Rozbijeme obohacený uran, který už tak stojí energii obohacení. Poté zahřejeme vodu, která se změní na vysokotlakou páru. Tato předá toto teplo další vodě a až tato jde teprve do parní turbíny, která začne vyrábět. Již tady jsou velké ztráty. Je to zároveň nejšpinavější energie a ze všech ostatních nejrizikovější (již jsme pár solidních výbuchů zažili). Její nevýhody jsou markantní (neobnovitelný zdroj, nebezpečí a radioaktivní odpad), ale politika a lobby tuto energii upřednostňují, protože je v tom nejvíce peněz. Vodu máte zdarma, vítr také a slunce jakby smet.
3. trochu Vás dovzdělám. :) Nejúčinnější výroba je vodními turbínami na řekách a potocích. Zde jsme díky dnešním lepším turbínám na výkonu od 86% do 93% ze 100% energie. Navíc nic neznečišťujeme, voda pouze proteče turbínou. Za 1. republiky jsme měli více jak 2500 MVE (zdroj. Národní knihovna) po celé republice! V 70 letech díky názoru, že co je velké, je to nejlepší, se mnoho z nich zlikvidovalo. Opravdu se mnohé odstřelily včetně jezů. Dnes jich máme něco kolem 700, ale i tak je to málo. ČR je zemí řek a potoků, naši ekologové nechávají takovou energii odtékat ze státu pryč bez využití.
4. Solární energie. Ta je nejméně využitelnou energií. Fyzikálně jsme schopni ze slunečního záření dostat max. 50% energie. A z těchto 50% jsme dnes díky technologiím, které máme dostupné dostat při plném slunečním svitu max. 36% a to zde nemluvím jak rapidně klesá přeměna energie při polojasnu a při zataženém počasí. Opět lobby kam se podíváš. Ano, má to smysl na střechy + baterie, protože je máme právě kvůli počasí, ale zabírat tím hektary půdy je absolutní nesmysl!
5. Je tady také příboj. Ten je neustálý, vlny jsou a budou. Některé projekty jsou velmi zajímavé a hlavně funkční. Sám jste určitě viděl jak se chaluhy neustále kývou ze strany na stranu a na takovém principu fungují příbojovky. Jejich účinnost ale nevím, musel bych zapátrat.
6. No a v neposlední řadě odliv a příliv. Kdo byl v Londýně, ví že je úžasné sledovat Temži jak stoupá o 3 metry, jednou vidíte jak teče do moře a poté ji vidíte jak teče zpět z moře. No a tady to čeká také na turbíny, které budou buď otočné a nebo budou přepínat svou rotaci. :)
Věřím, že se na mě nebudete zlobit, ale mnoho lidí čte články, které jsou napsány tak, aby jste podporovali lobby a ne skutečnou hodnotu energie. Jsou za tím opravdu obrovské, ale obří peníze.