Po dlouhá desetiletí se tzv. enterovirus D68 (EV-D68) objevoval jen velmi sporadicky a vyvolával pouze mírné respirační problémy. Jenže v roce 2014 se něco změnilo.
V USA, Kanadě, Evropě i Asii se dotyčný virus začal prudce šířit a tisíce lidí, většinou dětí, náhle trpělo mnohem většími potížemi než dříve. Současně s tím po celých Spojených státech rostl počet malých pacientů, kterým byla diagnostikována akutní chabá myelitida (AFM) – záhadné onemocnění podobné obrně.
Nyní jsme získali zatím nejsilnější důkaz toho, že obě výše zmíněné věci spolu s největší pravděpodobností souvisejí. Výsledky nové analýzy provedené odborníky z University of New South Wales naznačují, že mezi EV-D68 a AFM existuje kauzální vztah.
„Jen v USA se u více než 120 dětí rozvinul stav známý jako akutní chabá myelitida, ale pokud jde o příčinu, experti byli zmateni,“ vysvětluje epidemioložka Raina MacIntyre. A není divu. Nikdy dřív totiž zaznamenáno, že by EV-D68 způsoboval zvláštní příznaky, které lze pozorovat u dětí s AFM – slabost končetin, ztížené polykání, zhoršení zraku atd.
Tým prostudoval odbornou literaturou o akutní chabé myelitidě, více než 100 předchozích tematických studií i informace nalezené na různých webových stránkách. K určení kauzality použil soubor devíti principů formulovaných sirem Austinem Bradfordem Hillem, který v padesátých letech minulého století odhalil spojitost mezi kouřením a rakovinou plic. Co ale vznik symptomů připomínajících obrnu způsobuje?
„Z genetických analýz víme, že virus zmutoval. Nezdá se, že původní kmen způsobuje AFM, ale kmeny, které se vyvinuly nedávno (zvané klady A, B a B1), způsobují AFM u myší a byly asociovány s americkými a evropskými ohnisky,“ uvedla MacIntyre v rozhovoru pro ScienceAlert. Je tedy jasné, že bude zapotřebí další intenzivní výzkum.
Zdroj: ScienceAlert,