Tajemný objekt za Plutem může pomoci vysvětlit, jak vznikala naše sluneční soustava

Americká planetární sonda New Horizons dosáhla 1. ledna 2019 planetky Arrokoth. Ta se tak stala nejvzdálenějším „prozkoumaným objektem“ naší sluneční soustavy, neboť se nachází přibližně miliardu kilometrů za Plutem. Vědci tento týden vydali v časopise The Science tři články (1, 2 a 3), týkající se tohoto tělesa z Kuiperova pásu.

„Učinili jsme významný průlom v porozumění procesu fungování formování planet,“ uvedl pro server Gizmodo Alan Stern, hlavní badatel mise New Horizons. Na to, jak vlastně vznikly planety, existuje celá řada teorií, avšak ani jedna z nich dosud nebyla vědecky prokázána.

Tajemství planetky Arrokoth

Objekt za Plutem objevil v roce 2014 astronom Marc Buie pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Původně dostal označení 2014 MU69 a pro účely mise New Horizons byl přezdíván jako Ultima Thule. V listopadu 2019 bylo vybráno oficiální jméno Arrokoth – výraz pochází z již mrtvého jazyka indiánského kmene Powhatanů a označuje nebe.

Arrokoth byl vybrán jako další cíl mise New Horizons poté, co sonda proletěla kolem Pluta. Původní obrázky ukazovaly planetku jen jako skvrnu. Po mnoha spekulacích ohledně toho, jak by Arrokoth mohl vypadat zblízka, se nakonec ukázalo, že těleso má tvar činky a je dlouhé 36 kilometrů.

Další výzkum ukázal, že Arrokoth nemá žádné měsíce ani prstence a na jeho povrchu jsou skvrny a jámy, vyznačující se různým odrazem světla. Vědci pak navázali na tyto poznatky s využitím dalších dat, která planetární sonda vrátila zpět na Zemi.

Planetka vznikla z částic

Odborníci tvrdí, že červený povrch obsahuje ledový metanol a organické materiály, avšak není zde žádná voda. Vznik tělesa datují do nejranějších počátků sluneční soustavy – nejméně před čtyřmi miliardami let. Na rozdíl od jiných komet a asteroidů, které vykazují erozi způsobenou slunečním teplem a dalšími energiemi, je Arrokothův povrch výsledkem interakcí energie tělesa s pomalým pohybem.

Astrofyzikové jsou přesvědčeni, že objekt vznikl z mraku malých pevných částic, jež se zhroutily do dvojice obíhajících hornin. Tyto horniny se třením s dalšími částicemi v oblaku plynu sloučily do konečného tvaru, připomínajícího činku. Nic tak nenaznačuje, že by Arrokoth vznikl nárazem dvou těles ve vysoké rychlosti.

Klíč k odhalení vzniku planet?

Důkazy o vzniku tohoto objektu by mohly mít hlubší důsledky na naše chápání, jak docházelo k formování planet. Podle jednoho ze článků „informuje o akrečních procesech (procesy, během kterých dochází ke zvětšování objemu vlivem připojování vnějších částic k vlastnímu tělesu), které fungovaly v rané sluneční soustavě“. Jinými slovy: tento proces by mohl stát za tím, jak vznikaly planety.

Alan Stern konstatuje, že pokud se znalosti získané z Arrokothu vztahují i na jiné objekty ve sluneční soustavě, stačilo by vyloučit ostatní teorie formování planet, jako je vznik z kolize stále větších náhodných kusů.

Hlavní otázka nyní zní: je planetka Arrokoth typickým objektem, který ukazuje vznik sluneční soustavy? Jediným způsobem, jak na ni odpovědět, je navštívit další objekt Kuiperova pásu. Tým New Horizons již proto pro svou planetární sondu hledá další cíl.

Váš názor Další článek: 7 antén a Wi-Fi 6. Xiaomi se vytasilo s novým výkonným routerem

Témata článku: Výzkum, Země, Astronomie, Sluneční soustava, Dalekohledy, Pluto, Planetka, OBJ, New Horizons, Těleso, Planeta, Kuiper, Částice, Astrofyzik, Alan Stern, Kuiperův pás, Formování, Jak, Ultimo Thule, Objekt, Dalekohledy na Heureka.czSrovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

Antimalware Norton 360 těží kryptoměny. Výrobce si nechává 15% provizi, uživatelé jsou zmatení

** Norton chrání před těžarskými skripty, sám přitom takový obsahuje ** Některým uživatelům se spouští, aniž by o tom věděli ** Jeho zrušení není úplně triviální

Petr Urban
AntivirusKryptoměnyBezpečnost
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft