Tajemství Cthulhu: Proč mají temné hory na rovníku Pluta bílé čepičky?

Na rovníku vzdálené trpasličí planety Pluto se rozkládá hornatá oblast, která je příznačně pojmenovaná Cthulhu. Temné horské masívy by se skvěle hodily do příběhů H. P. Lovecrafta. Na vrcholcích těchto hor a na okrajích kráterů v této oblasti se ale nacházejí světlé „čepičky“. Být to na Zemi, považovali bychom je za sníh.

Planetární vědci si nejprve mysleli, že pozorované světlé útvary v horách Cthulhu vznikají podobně jako na Zemi. Jen by nešlo o vodu, ale o metan, protože je řeč o místech, kde panují teploty kolem mínus 200 °C. Podle nedávno zveřejněné studie je to ale jinak. Na Plutu zřejmě funguje proces, který jsme zatím nepozorovali ani na Zemi ani na jiných planetách, s nimiž už máme nějakou bližší zkušenost.

Když byly před časem zveřejněny snímky New Horizons, na nichž byly bílé útvary v oblasti Cthulhu patrné, tak si ihned získaly pozornost. Nebylo ale jasné, jestli je tvoří především metanový led nebo spíše směs metanu a dusíku.

Metanový led s příměsí dusíku

Tanguy Bertrand z výzkumného centra NASA Ames Research Center a jeho spolupracovníci ve své nové studii tvrdí, že jde o víceméně čistě metanový led, s malou příměsí dusíku.

Badatelé jsou přesvědčeni, že nejde o produkt kondenzace metanu, která by byla podobná kondenzaci vody na Zemi. Bílé vrcholky hor Cthulhu jsou podle nich produktem rozvrstvení atmosféry Pluta, kde dochází k tomu, že ve vyšších výškách je v atmosféře díky proudění obsaženo více metanu. Metanový led by měl vznikat v noci, hlavně během zimního období.

V nižších výškách se před den zase vypaří. Vy výškách kolem 4 kilometrů je ale v atmosféře více metanu a může tam přes noc vzniknout tolik metanového ledu, že se přes den část tohoto ledu udrží v pevném skupenství. Když už se tam nějaký metanový led objev, tak se spustí zpětně vazebný mechanismus. Světlá plocha odráží více dopadajícího záření, takže dochází k ochlazování – a to více metanu se na daném místě přemění do podoby ledu.

Diskuze (7) Další článek: Aktuální WordPress umí posílat publikované články jako vlákna na Twitter. Celé články, nejen odkaz

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Pluto, Dusík, Tajemství, Cthulhu, Metan, LED, New Horizons, Hora, Kondenzace, RovníkNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety