Tajemství Cthulhu: Proč mají temné hory na rovníku Pluta bílé čepičky?

Na rovníku vzdálené trpasličí planety Pluto se rozkládá hornatá oblast, která je příznačně pojmenovaná Cthulhu. Temné horské masívy by se skvěle hodily do příběhů H. P. Lovecrafta. Na vrcholcích těchto hor a na okrajích kráterů v této oblasti se ale nacházejí světlé „čepičky“. Být to na Zemi, považovali bychom je za sníh.

Planetární vědci si nejprve mysleli, že pozorované světlé útvary v horách Cthulhu vznikají podobně jako na Zemi. Jen by nešlo o vodu, ale o metan, protože je řeč o místech, kde panují teploty kolem mínus 200 °C. Podle nedávno zveřejněné studie je to ale jinak. Na Plutu zřejmě funguje proces, který jsme zatím nepozorovali ani na Zemi ani na jiných planetách, s nimiž už máme nějakou bližší zkušenost.

Když byly před časem zveřejněny snímky New Horizons, na nichž byly bílé útvary v oblasti Cthulhu patrné, tak si ihned získaly pozornost. Nebylo ale jasné, jestli je tvoří především metanový led nebo spíše směs metanu a dusíku.

Metanový led s příměsí dusíku

Tanguy Bertrand z výzkumného centra NASA Ames Research Center a jeho spolupracovníci ve své nové studii tvrdí, že jde o víceméně čistě metanový led, s malou příměsí dusíku.

Badatelé jsou přesvědčeni, že nejde o produkt kondenzace metanu, která by byla podobná kondenzaci vody na Zemi. Bílé vrcholky hor Cthulhu jsou podle nich produktem rozvrstvení atmosféry Pluta, kde dochází k tomu, že ve vyšších výškách je v atmosféře díky proudění obsaženo více metanu. Metanový led by měl vznikat v noci, hlavně během zimního období.

V nižších výškách se před den zase vypaří. Vy výškách kolem 4 kilometrů je ale v atmosféře více metanu a může tam přes noc vzniknout tolik metanového ledu, že se přes den část tohoto ledu udrží v pevném skupenství. Když už se tam nějaký metanový led objev, tak se spustí zpětně vazebný mechanismus. Světlá plocha odráží více dopadajícího záření, takže dochází k ochlazování – a to více metanu se na daném místě přemění do podoby ledu.

Diskuze (7) Další článek: Aktuální WordPress umí posílat publikované články jako vlákna na Twitter. Celé články, nejen odkaz

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Pluto, Dusík, Tajemství, Rovník, Cthulhu, Metan, New Horizons, Hora, LED, KondenzaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování