Tajný náklad ruské rakety nefunguje a pravděpodobně se nekontrolovaně zřítí na Zemi

Zdá se, že ruské zařízení, které na oběžnou dráhu vynesla raketa Angara-1, nefunguje tak, jak by mělo, a v dohledné době se zřítí na Zemi. Na svém Twitteru o tom informoval žurnalista Anatolij Zak, který píše pro Russian Space Web.

„Tajný náklad, vynesený na orbitu při prvním startu rakety Angara-1 minulý měsíc, se zdá být neaktivní a bez manévrů spadne zpět na Zemi,“ konstatoval Anatolij.

S největší pravděpodobností se jedná o vojenský satelit, který podle článku publikovaného na výše jmenovaném serveru ovšem nikdy nebyl uveden do provozu.

Samozřejmě to není poprvé, co nějaká vesmírná mise skončila nezdarem. Tato konkrétní raketa nicméně údajně měla na jedné své straně písmeno „Z“, což je docela ironické.

Připomeňme, že použití výše zmíněného symbolu  – který na Angaru-1 namaloval pozemní personál – je v současné době obecně považováno za vyjádření podpory ruské invazi na Ukrajinu.

Zak proto tento konkrétní neúspěch považuje za ostudu a dokonce se kvůli němu vysmíval šéfovi Roskosmosu Dimitriji Rogozinovi.

Titulní ilustrační foto: Андрея Моргунова (Andrey Morgunov), CC BY 4.0

Diskuze (79) Další článek: Rusko se vrací do minulého století. Továrny mohou vyrábět auta bez ABS, airbagů a katalyzátorů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,