Tajuplná metropole středověké Afriky měla geniální systém na obranu proti suchu

Ve 14. a 15. století prosperoval na území dnešního státu Zimbabwe stát Velké Zimbabwe nebo též Království Zimbabwe, který byl založen kmenem Šónů. Jeho hlavním městem bylo Dzimbabwe (v jazyce Šónů „Domy z kamene“), známé také jako Velké Zimbabwe. Dnes jsou z něj ruiny poblíž města Masvingo, hlavního města stejnojmenné provincie na jihovýchodě země.

Dzimbabwe je nejstarším známým větším městem v jižní části Afriky. Na vrcholu jeho rozkvětu tam žilo asi 18 tisíc lidí. Jak se v podobných případech stává, není jasné, proč ho lidé opustili. V horkých oblastech světa bývá viníkem nepříznivý vývoj klimatu, v tomto případě by to mohlo být například sucho. Nicméně archeologové nedávno zjistili, že město důmyslně hospodařilo s vodou.

Mezinárodní tým dospěl k závěru, že kruhové prohlubně, kterým se říká jámy „dhaka“, a které se vyskytují na řadě míst kolem města, nejsou pozůstatkem po těžbě jílu, jak si odborníci doposud mysleli. Jde o nádrže pro zachycování vody. Výsledy jejich výzkumu zveřejnil časopis Anthropocene.

Mnoho těchto jam se nachází na úpatí zdejších kopců, kde mohly při lijácích zachytit spoustu vody. Další jsou v blízkosti vodních toků. Badatelé dospěli k závěru, že s tímto systémem nádrží měli obyvatelé Dzimbabwe dostatek vody pro pití i zemědělství prakticky po celý rok, i v průběhu období sucha.

Významu jam dhaka pro zásobování vodou odpovídají i botanické nálezy. V blízkosti jam byly objeveny pozůstatky rostlin, které typicky rostou podél vodních toků nebo v místech s vysokou vlhkostí půdy. Vědcům během výzkumu pomohly i etnografické záznamy a letecké laserové skenování terénu (ALS, Laser Airborne Scanning). Nakonec dospěli k odhadu, že systém jam v Dzimbabwe mohl zajistit více než 18 milionů litrů vody.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o zánik města, ten stále zůstává tajemstvím. Mohlo například dojít k tomu, že středověké klimatické změny byly nakonec příliš drsné a ani promyšlený systém vodního hospodářství na ně nestačil. Ale ve hře zůstávají i ekonomické nebo politické faktory, které mohly vést k pádu kvetoucí metropole této části Afriky.

Zdroj: Science Alert

Diskuze (14) Další článek: Logitech pracuje na „telefonní budce“. Pomocí technologie čtecích zařízení chce zlepšit videohovory

Témata článku: , , , , , , , , , , ,