Tak může vypadat budoucnost cyklistiky: Superstrata tiskne z karbonových vláken kola na míru

Jízdní kola s rámem z karbonových vláken nejsou žádnou novinkou, stejně jako nelze považovat za výkřik moderní techniky kola s přídavným elektrickým pohonem. Startup Superstrata ze Silicon Valley spojil obojí s technologií 3D tisku – tiskne tak na míru elektrokola z karbonových vláken.

Kromě elektrického kola Superstrata Ion uvádí také neelektrickou verzi s označením Superstrata Terra. Inovativní koncept umožnila technologie 3D tisku vyvinutá společností Arevo. Ta po nalezení způsobu, jak tisknout na 3D tiskárně pomocí uhlíkových vláken, hledala produkt, kterým by mohla demonstrovat výhody této technologie.

Vytištěný velocipéd

Generální ředitel Superstraty Sonny Vu v rozhovoru uvedl, že se původně domníval, že drahá kola s rámem z uhlíkových vláken jsou mimořádně pevná. Byl však vyveden z omylu s tím, že tyto bicykly sice vynikají nízkou hmotností, ale mohou být poměrně křehké.

Toto zjištění vedlo ke snaze najít způsob, jak k výhodě v podobě malé váhy přidat vyšší odolnost. Výsledkem je provedení, které se liší od dosavadních karbonových rámů, jež mohou snadno prasknout, pokud jsou zatěžovány či namáhány nesprávným způsobem.

Vyšší odolnost však není jedinou výhodou kol Superstrata. Na rozdíl od většiny výrobců nabízejících rámy v několika velikostech, chce tento výrobce tisknout kola na míru s ohledem na tělesné proporce budoucího majitele. Zájemci se změří a chytrý algoritmus vypočítá a vytiskne geometrii kola jako jeden kus, tj. bez lepidla, kloubů nebo svárů. Požadavkům jezdce lze přizpůsobit i preferovanou tuhost rámu.

Elektrokolo na míru

Zájemci mají na výběr ze čtyř provedení dle předpokládaného způsobu používání: závodní, silniční, trekové a turistické. Dále mohou volit ze dvou materiálů (kov, nebo karbonové vlákno) a dvou barevných provedení (světlé, nebo tmavé).

Základní verze Superstrata Terra, která nedisponuje elektromotorem a zcela spoléhá na lidský pohon, bude stát 2799 dolarů (cca 79 700 Kč vč. DPH). Zajímavější elektrické kolo Superstrata Ion s baterií skrytou ve spodní části rámu má cenovku 3999 dolarů (cca 114 000 Kč vč. DPH). Jeho 250wattový motor se špičkovým výkonem až 350 wattů pohání kolo do rychlosti až 25 km/h.

Ion bude zpočátku k dispozici s baterií s kapacitou 125 Wh, později přijde i verze se 250 Wh. Předpokládaný dojezd v nejpomalejším režimu je 56 kilometrů, nicméně skutečná hodnota záleží na podmínkách, zejména na terénním profilu. Jednou z výhod malé baterie a motoru je extrémně nízká hmotnost pouhých 11 kg, přičemž samotný rám váží jen 1,7 kg.

Diskuze (28) Další článek: AMD a Nvidia rozdávají. K novým grafikám a procesorům získáte tyhle hry

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Budoucnost, Elektřina, Sport, Cyklistika, Kola, Dolar, Rám, Míra, Uhlíkové vlákno, SUP, Silicon Valley, Sportovní potřeby na Heureka.czSrovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence