A jak se vlastně vyrábí čpavek? Jde o značně energeticky náročný proces, tak jaké pak zelené palivo? Prachobyčejný green-washing...
Názor byl 2× upraven, naposled 08. 06. 2022 08:23
Čpavek se vyrábí pomocí zemního plynu Haber–Boschovou syntézou https://cs.wikipedia.org/wiki/Haber%C5%AFv%E2%80%9... ... Nejdříve se pomocí zemního plynu udělá vodík, který se následně mísí se vzdušným dusíkem. Teoreticky by šlo vodík vyrábět elektrolýzou, ale na to není dost energie, takže se dělá pomocí zemního plynu.Nicméně čpavek se používá jako hnojivo a v současné době je z důvodu vysoké ceny plynu drahý. Použít ho jako palivo je nesmysl.
proc proste nevemou rovnou z plynu ten vodik :D
Vodík se mnohem hůř skladuje
mysleno ze misto cpavku budou ten plyn menit na vodik a ten pak spalovat xD mel byt vtipek
Protože vodíkovou tlakovou nádrž potkávat nikdo nechce. Takhle to uvolňují postupně.
Názor byl 2× upraven, naposled 08. 06. 2022 11:11
Čpavek se podobně jako vodík vyrábějí různě, některé metody jsou zelené. Ale jako palivo je to zvláštní volba.
Tak pokud to clovek bere jako stabilnejsi verzi vodiku ? To uz smysl dava.Vyrabet ho velkyma solarnima farmama nekde na pousti a vozit tankerama na LPG by mohlo v klidu jit
Problém kde tu poušť vzít a přitom nebýt v nestabilní oblasti. V současné době se všechna elektřina ze solárů spotřebuje a pouze neběží jiný typ elektrárny, ještě dlouho budou kapacity. Pak možná. Ale lepší dát solár na jih Španělska než na politicky nestabilní Saharu, kde je navíc problém s pískem
"Z jedné molekuly lze získat jeden atom dusíku a tři atomy vodíku, který se pak používá k napájení palivového článku."A co pak teda s tím dusíkem?
Toho je v atmosfere 78 %, myslite, ze se neco stane, kdyz se vypusti dalsi? Navic je soucasti hnojiv a rostlin, takze uz jej nejspis z prirody kdysi odebrali a timto se vraci.
Pivo, bramburky, vino, plneni kol u aut a dalsi.
... do umelých hnojív, výbušnín....Tam patrí dusík.
Výskumník a vyučujúci predmetu Unix/Linux... na 101. najlepšej univerzite v oblasti informatika na svete shanghairanking.com/SubjectCS2012.html , . ACM Professional member #5480576
Já bych tomu vytkl 3 věci.1) v minulosti bylo několik pokusů pohonu na čpavek, včetně autobusů a upustilo se od toho protože to děsně smrdělo.2) NH3 je toxická, nebezpečná látka - při úniku, třeba při netěsnosti, nebo autonehodě Vás to může jednoduše zabít, nebo nevratně poškodit plíce.3) Vodný roztok je pak silně žíravý, takže pokud se do toho dostane vlhkost, můžete některé součástky ve voze rovnou odepsat.
dnes je väčšina nových moderných traktorov na "diaľkové ovládanie" z hranice poľa resp. z budovy poľnohospodára (česky zemědelce). Takže ten traktor nemá vodiča vo vozidle
"väčšina nových moderných traktorov" Drtivá většina nových traktorů nejsou asi "moderní".
Čpavek se průmyslově vyrábí ze zemního plynu, tak jaká uhlíková neutralita??? Kdyby to poháněli přímo plynem, tak by to nakonec možná vyšlo lépe.
1) Spalné teplo čpavku je polovina nafty ( = poloviční dojezd/práce nebo 2x větší nádrž) 22,5MJ/kg=6,5kWh/kg2) Výroba čpavku a jeho následné použití v palivových článků je neúčinnáhttps://www.ammoniaenergy.org/articles/round-trip-effic... ... Palivový článek účinnost 50% - polovina jde do hajzlu.Výroba čpavku spotřeba elektřiny: 10-12MWh/tunu => na 1kg čpavku je potřeba 11kWh elektřiny, v dnešních cenách je to 77Kč a dostanu z něj v palivovém článku jen polovinu z 6,5 kWh/kg, tj 3,25kWh/kg3,25/11=29% účinnost. To už je lepší ta nafta a nekupuju drahý palivový článek.Další dotační scam píčovina.
Kdyby tam použili něco jako Kippův přístroj pro výrobu vodíku, tak to by asi ten traktor mohl místo čpavku jezdit také na zinek a kyselinu sírovou?
Tak zase jedna hovadina :)Rozhodně se "vyplatí" vyrobit ze zemního plynu (možno použít i bioplyn) čpavek, ten pak rozkládat na vodík a z něj vyrobit elektřinu na kterou budu jezdit Než jezdit rovnou na plyn ???Možná ano, protože na to v Bruselu někdo určitě vy myslí nějakou dotaci!!!Jeden malý příklad jak dotace deformují trh:U nás v JZD postavily z dotací (1) bioplynovou stanici s takovou produkcí, že by na plyn mohli jezdit všechny jejich stroje! A ještě by mnoho zbylo. Nemají však žádný, protože mají dotovanou (2) "zelenou naftu". Z bioplynu vyrábí pomocí agregátů zelenou elektřinu, kterou prodávají za dotované (3) ceny. Sami ji však nepoužívají, protože "nezelená" elektřina je levnější.
Dávalo by smysl využít čpavek produkovaný v zemědělství, když je hlavním zdrojem emisí čpavku:"Zemědělství je největším zdrojem celosvětových emisí amoniaku a chov hospodářských zvířat se na nich podle závěrů vědců podílí více než polovinou. V Evropě navíc pochází 90 procent emisí amoniaku ze zemědělství." Říká jiný článek zde o tom, že krávy lze naučit chodit na záchod
Něco jako KtetenStán, cituji ekologičnost toho nesmyslu: "Dnes je Haberova-Boschova syntéza vnímaná jako extrémně velká zátěž pro životní prostředí. Používaný vodík se získává z metanu, přičemž se na každých 1,1 tuny vodíku uvolní do atmosféry 6 tun oxidu uhličitého. Výsledkem je, že výroba amoniaku spotřebuje 3-5% světové produkce zemního plynu a vytvoří asi 1,8% emisí oxidu uhličitého. Zároveň se do atmosféry dostane množství nebezpečných oxidů dusíku."
To mohla vymyslet jen toxická smradlavá EU!
Bijte cenzory!!!
Jak nabíjet mobil ze slunce
Megatest 15 NVMe SSD s kapacitou 1 TB
Domácí síť s maximální rychlostí
Radíme s nákupem síťového úložiště