Čínští odborníci pracují na obří elektromagnetické startovací dráze, kterou by v budoucnu měl využívat padesátitunový hypersonický kosmoplán delší než Boeing 737. Informoval o tom deník South China Morning Post.
Tento konkrétní „vesmírný katapult“ byl navržen tak, aby kosmoplán urychlil až na 1,6 Mach. Na konci dráhy by pak došlo k zapnutí motorů, v důsledku čehož by bylo dosaženo sedminásobku rychlosti zvuku.
Pokud takové zařízení skutečně bude postaveno, výrazně sníží množství paliva potřebného pro dosažení oběžné dráhy Země. To znamená, že bychom mohli dopravovat do kosmu větší užitečný náklad při mnohem menších nákladech.

Systém EMALS na palubě USS Gerald R. Ford.
Čína samozřejmě není první, kdo o něčem podobném uvažuje. NASA začala s testy svého vlastního systému již v 90. letech minulého století, avšak projekt byl nakonec uložen k ledu kvůli nedostatku financí a spoustě technických překážek.
Americká armáda pak vyvinula značně jednoduší elektromagnetické katapulty (Electromagnetic Aircraft Launch System, EMALS) pro účely vypouštění svých letadel z letadlových lodí, nicméně raná verze – instalovaná na USS Gerald R. Ford – byla poměrně problematická.
Při dosavadních testech vědci mj. zjistili, že kvůli kolidujícím rázovým vlnám je velmi obtížné uvolnit kosmoplán přesně v ten správný okamžik. Tento koncept je však každopádně realizovatelný – jenom to bude vyžadovat spoustu práce a odpovídající investice.
Titulní foto je pouze ilustrační.