Také GM už má ve svých autech „autopilota“. Ale kdo chce nové funkce, musí pro aktualizaci do servisu

Autonomní vozidla jsou považována za hudbu blízké budoucnosti, takže kdo nechce zůstat v tomto směru pozadu, ten už vyvíjí a testuje nějakou technologii, která zastane práci řidiče. Výjimkou není ani koncern General Motors, který svůj systém Super Cruise nabízí zatím pouze v luxusním sedanu Cadillac CT6.

Autonomní systém Super Cruise bývá oceňován zejména za své schopnosti. Na druhé straně je ale často kritizován za poměrně zásadní omezení – jeho použití je totiž omezeno pouze na 210 tisíc kilometrů vybraných a důkladně zmapovaných severoamerických dálnic. To se však v dohledné době změní.

Super Cruise funguje bez držení volantu

Cadillac ve středu 5. června oznámil, že plánuje rozšířit možnost použití Super Cruise o dalších 112 tisíc kilometrů dálnic na území Spojených států a Kanady. Do konce tohoto roku má být k dispozici na více než 320 tisících kilometrech komunikací vyšších tříd.

Tato expanze navazuje na další vylepšení, zavedená v loňském roce, k nimž patří například dynamický posun v rámci jízdního pruhu. Cadillac CT6 s aktivovanou funkcí Super Cruise díky tomu může mírně přizpůsobit pozici v jízdním pruhu při předjíždění velkých vozidel, aby zachoval maximální pohodlí posádky.

Systém Super Cruise kombinuje několik technologií v čele s precizními mapovými podklady, LIDARem, velmi přesnou GPS, kamerami a radarovými senzory. Podstata fungování je poměrně podobná konvenčním adaptivním tempomatům a systémům udržování jízdních pruhů.

Součástí je také systém monitorování pozornosti řidiče, který sleduje osobu za volantem, zda věnuje dostatečnou pozornost dění na vozovce. Na rozdíl od Autopilota Tesly Super Cruise nevyžaduje, aby měl řidič ruce na volantu, jeho oči však musí směřovat vpřed.

Pro softwarovou aktualizaci do servisu

Ačkoli jde o důležitou aktualizaci této technologie, stále bude platit řada omezení. Před některými křižovatkami, přechody pro chodce, železničními přejezdy a semafory vyzve systém řidiče, aby převzal kontrolu nad vozidlem.

Aktualizovaný Super Cruise bude brzy k dispozici majitelům Cadillaců CT6 a od příštího roku bude nabízen jako příplatková výbava u všech modelů této značky. V následujících letech by ho pak měly nabídnout i další koncernové automobilky, jako jsou Chevrolet, GMC a Buick.

Závěrem je třeba poznamenat, že update softwaru není prováděn „vzduchem“, jak je to například běžné u automobilů Tesla. Majitelé si pro aktualizaci, která bude zahrnovat zlepšení výkonu a vylepšení systému pozornosti řidiče, budou muset zajet do servisu. Další rozšíření mapových podkladů pak již budou distribuovány v průběhu léta, a to už naštěstí bude možné provést i bez návštěvy servisu. 

Diskuze (6) Další článek: Útok ransomwaru RobbinHood způsobil zmatky ve městě Baltimore. Škody přesáhly 400 milionů korun

Témata článku: Doprava, USA, Automobily, Aktualizace, Autonomní vůz, GPS, Letadla, Super Cruise, Řidič, LIDAR, Nová funkce, Kdo, Jízdní pruh, Pruh, Cruis, Železniční přejezd, General Motors, Přejezd, Tempomat, Volant, Tesla, GMC, Servis, Buick, ChevroletIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje