USA | Autonomní vůz

Také GM už má ve svých autech „autopilota“. Ale kdo chce nové funkce, musí pro aktualizaci do servisu

Autonomní vozidla jsou považována za hudbu blízké budoucnosti, takže kdo nechce zůstat v tomto směru pozadu, ten už vyvíjí a testuje nějakou technologii, která zastane práci řidiče. Výjimkou není ani koncern General Motors, který svůj systém Super Cruise nabízí zatím pouze v luxusním sedanu Cadillac CT6.

Autonomní systém Super Cruise bývá oceňován zejména za své schopnosti. Na druhé straně je ale často kritizován za poměrně zásadní omezení – jeho použití je totiž omezeno pouze na 210 tisíc kilometrů vybraných a důkladně zmapovaných severoamerických dálnic. To se však v dohledné době změní.

Super Cruise funguje bez držení volantu

Cadillac ve středu 5. června oznámil, že plánuje rozšířit možnost použití Super Cruise o dalších 112 tisíc kilometrů dálnic na území Spojených států a Kanady. Do konce tohoto roku má být k dispozici na více než 320 tisících kilometrech komunikací vyšších tříd.

Tato expanze navazuje na další vylepšení, zavedená v loňském roce, k nimž patří například dynamický posun v rámci jízdního pruhu. Cadillac CT6 s aktivovanou funkcí Super Cruise díky tomu může mírně přizpůsobit pozici v jízdním pruhu při předjíždění velkých vozidel, aby zachoval maximální pohodlí posádky.

Systém Super Cruise kombinuje několik technologií v čele s precizními mapovými podklady, LIDARem, velmi přesnou GPS, kamerami a radarovými senzory. Podstata fungování je poměrně podobná konvenčním adaptivním tempomatům a systémům udržování jízdních pruhů.

Součástí je také systém monitorování pozornosti řidiče, který sleduje osobu za volantem, zda věnuje dostatečnou pozornost dění na vozovce. Na rozdíl od Autopilota Tesly Super Cruise nevyžaduje, aby měl řidič ruce na volantu, jeho oči však musí směřovat vpřed.

Pro softwarovou aktualizaci do servisu

Ačkoli jde o důležitou aktualizaci této technologie, stále bude platit řada omezení. Před některými křižovatkami, přechody pro chodce, železničními přejezdy a semafory vyzve systém řidiče, aby převzal kontrolu nad vozidlem.

Aktualizovaný Super Cruise bude brzy k dispozici majitelům Cadillaců CT6 a od příštího roku bude nabízen jako příplatková výbava u všech modelů této značky. V následujících letech by ho pak měly nabídnout i další koncernové automobilky, jako jsou Chevrolet, GMC a Buick.

Závěrem je třeba poznamenat, že update softwaru není prováděn „vzduchem“, jak je to například běžné u automobilů Tesla. Majitelé si pro aktualizaci, která bude zahrnovat zlepšení výkonu a vylepšení systému pozornosti řidiče, budou muset zajet do servisu. Další rozšíření mapových podkladů pak již budou distribuovány v průběhu léta, a to už naštěstí bude možné provést i bez návštěvy servisu. 

Diskuze (6) Další článek: Útok ransomwaru RobbinHood způsobil zmatky ve městě Baltimore. Škody přesáhly 400 milionů korun

Témata článku: USA, Aktualizace, Automobily, Letadla, Doprava, GPS, Autonomní vůz, Železniční přejezd, Přejezd, Servis, GMC, Pruh, Řidič, Tesla, Volant, Nová funkce, Tisíc kilometrů, General Motors, Chevrolet, Cadillac, Buick, Jízdní pruh, Tempomat


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106