USA | Autonomní vůz

Také GM už má ve svých autech „autopilota“. Ale kdo chce nové funkce, musí pro aktualizaci do servisu

Autonomní vozidla jsou považována za hudbu blízké budoucnosti, takže kdo nechce zůstat v tomto směru pozadu, ten už vyvíjí a testuje nějakou technologii, která zastane práci řidiče. Výjimkou není ani koncern General Motors, který svůj systém Super Cruise nabízí zatím pouze v luxusním sedanu Cadillac CT6.

Autonomní systém Super Cruise bývá oceňován zejména za své schopnosti. Na druhé straně je ale často kritizován za poměrně zásadní omezení – jeho použití je totiž omezeno pouze na 210 tisíc kilometrů vybraných a důkladně zmapovaných severoamerických dálnic. To se však v dohledné době změní.

Super Cruise funguje bez držení volantu

Cadillac ve středu 5. června oznámil, že plánuje rozšířit možnost použití Super Cruise o dalších 112 tisíc kilometrů dálnic na území Spojených států a Kanady. Do konce tohoto roku má být k dispozici na více než 320 tisících kilometrech komunikací vyšších tříd.

Tato expanze navazuje na další vylepšení, zavedená v loňském roce, k nimž patří například dynamický posun v rámci jízdního pruhu. Cadillac CT6 s aktivovanou funkcí Super Cruise díky tomu může mírně přizpůsobit pozici v jízdním pruhu při předjíždění velkých vozidel, aby zachoval maximální pohodlí posádky.

Systém Super Cruise kombinuje několik technologií v čele s precizními mapovými podklady, LIDARem, velmi přesnou GPS, kamerami a radarovými senzory. Podstata fungování je poměrně podobná konvenčním adaptivním tempomatům a systémům udržování jízdních pruhů.

Součástí je také systém monitorování pozornosti řidiče, který sleduje osobu za volantem, zda věnuje dostatečnou pozornost dění na vozovce. Na rozdíl od Autopilota Tesly Super Cruise nevyžaduje, aby měl řidič ruce na volantu, jeho oči však musí směřovat vpřed.

Pro softwarovou aktualizaci do servisu

Ačkoli jde o důležitou aktualizaci této technologie, stále bude platit řada omezení. Před některými křižovatkami, přechody pro chodce, železničními přejezdy a semafory vyzve systém řidiče, aby převzal kontrolu nad vozidlem.

Aktualizovaný Super Cruise bude brzy k dispozici majitelům Cadillaců CT6 a od příštího roku bude nabízen jako příplatková výbava u všech modelů této značky. V následujících letech by ho pak měly nabídnout i další koncernové automobilky, jako jsou Chevrolet, GMC a Buick.

Závěrem je třeba poznamenat, že update softwaru není prováděn „vzduchem“, jak je to například běžné u automobilů Tesla. Majitelé si pro aktualizaci, která bude zahrnovat zlepšení výkonu a vylepšení systému pozornosti řidiče, budou muset zajet do servisu. Další rozšíření mapových podkladů pak již budou distribuovány v průběhu léta, a to už naštěstí bude možné provést i bez návštěvy servisu. 

Diskuze (6) Další článek: Útok ransomwaru RobbinHood způsobil zmatky ve městě Baltimore. Škody přesáhly 400 milionů korun

Témata článku: USA, Aktualizace, Doprava, Automobily, Letadla, Autonomní vůz, GPS, Tempomat, Tesla, Jízdní pruh, Cadillac, Volant, Přejezd, Tisíc kilometrů, Servis, Buick, General Motors, Řidič, GMC, Železniční přejezd, Nová funkce, Chevrolet, Pruh


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29