Oživeno 19. září | Přidali jsme animaci barevných stupňů SPA (stupeň povodňové aktivity) na českých řekách a kombinovanou a vzájemně časově synchronizovanou animaci srážkového radaru a infračerveného pohledu na oblačnost z družice Meteosat.
Stupeň povodňové aktivity
Stupeň povodňové aktivity dává vědět samosprávě, státu a IZS, jestli je třeba zavést některá zákonná opatření. SPA se vyhlašuje pro konkrétní měřící stanici na zvoleném toku podle místního charakteru koryta. Během zářijové povodně dosahovaly toky na mnoha místech 3. SPA (ohrožení) a 3. SPA (extrémní povodeň).
- Normální stav (modře)
- 1. SPA – bdělost (zeleně)
- 2. SPA – pohotovost (žlutě)
- 3. SPA – ohrožení (červeně)
- 3. SPA – extrémní povodeň (růžově)
Synchronizovaný radar a družice
Níže v článku najdete samostatné animace srážkového radaru a družice Meteosat (oblačnost, infračerveně). Synchronizovali jsme obě situace a vytvořili video, ve kterém můžete v jeden okamžik porovnat srážkovou činnost a oblačnost.
Záběr z družice má širší záběr, a proto dodá regionální kontext. Je v něm hezky vidět otáčející se tlaková níže (na severní polokouli stáčející se proti směru hodinových ručiček), díky které zpočátku převládá západní proudění, aby se náhle otočilo o 180 stupňů.
Povodeň v Česku pomalu končí, řeky se na většině míst vracejí do svých koryt a následky vytrvalého deště, před kterým meteorologové z ČHMÚ varovali s příkladným předstihem, jsme v posledních dnech viděli snad ze všech myslitelných úhlů pohledu.
Povodeň 2024 na srážkovém radaru
Přidáváme ještě jeden – časosběrná videa. Nejprve se podíváme na deště, jak je zaznamenala dvojice srážkových radarů Českého hydrometeorologického ústavu v Brdech (západ ČR) a na vrcholu Skalky (východ ČR).
Ve videu, které se skládá ze snímků aktualizovaných každých deset minut, jsou krásně vidět otáčející se tlaková níže a srážková činnost, která na několik dnů zasáhla prakticky celou zemi. Deště nebyly tak silné jako (poměrně krátké) letní průtrže mračen, ale dlouhé – na mnoha místech nepřetržitě pršelo dlouhé desítky hodin.
Povodeň 2024 na družici Meteosat
A teď si ukážeme scénu z předchozího videa z pohledu meteorologického radaru MSG (Meteosat Second Generation) v infračerveném spektru, díky kterém uvidíme oblačnost nad střední Evropou prakticky ve stejných odstínech nehledě na denní dobu.
V této animaci ještě lépe vynikne širší kontext otáčející se tlakové níže. Díky tomu se mění i směr proudění a přísun deště nad Českem.
Povodeň 2024 a klíčový význam přehrad
A do třetice jeden příklad dobré praxe. Zatímco ještě v pátek se mnozí hrozili, že stoletá voda smete Brno a vše pod ním, protože jej z jedné strany zaplaví rozvodněná Svratka a z druhé Svitava, nakonec to dopadlo relativně dobře.
Vody Svratky totiž zachytila její kaskáda vodních nádrží, které narychlo snížily výšku hladiny a chytře řídily odtok. Nejprve Vír na horním toku, který dlouhé dny odpouštěl jen polovinu přítoku, a posléze Brněnská přehrada, která zpočátku čekala na vyklizení koryta ve městě, kde už roky probíhá výstavba rekreační náplavky, aby mohla zvýšit odtok. Těžko teď soudit, co po ní zůstalo.
Díky této souhře obou vodních děl a předpovědním modelům ČHMÚ držela Svratka v Brně sice zvýšený, ale prakticky konstantní stav. Jde to krásně vidět na přiloženém videu z výřezu z jedné z městských dopravních kamer, která je namířená na řeku. Neměnnou situaci krásně odhadnete podle kovové stavební konstrukce trčící z vody.
Nebýt svratecké kaskády, Brno a vše pod ním by nejspíše dopadlo jako obce na Ostravsku.
Článek později aktualizujeme ještě o časosběrné video stavů na českých, moravských a slezských řekách. Čekáme, až opadne voda a do dat se promítne definitivní konec letošní povodně.