Takhle jste o státních vlajkách asi ještě nepřemýšleli: interaktivní aplikace je analyzuje podle barev

Víte, kolik barev byste potřebovali, pokud byste chtěli nakreslit všechny vlajky světa? Nepříliš mnoho – paleta používaných odstínů je totiž překvapivě malá. Nejen s tímto poznatkem přišel americký týdeník Time, jež podrobil zkoumání státní vlajky 196 zemí z celého světa. 

Magazín Time výsledek prezentuje v podobě interaktivního grafu, ze kterého lze odečítat procentuální zastoupení jednotlivých barev na vlajkách. Během otáčení kruhu se v pravé části okna zobrazují všechny vlajky, jež obsahují právě zvolenou barvu.

Bílá – komu by se nelíbila?

Jednoznačně nejčastější barvou, vyskytující se na světových vlajkách, je bílá. Najdete ji na bezmála 18 %, tedy 35 ze 196 vlajek. Druhé místo obsadila červená se 14,3 %, s odstupem pak následuje žlutá, která figuruje na 7,8 % vlajek. Další v řadě jsou modrá, černá a zelená.

Kód webové aplikace, zobrazující zastoupení barev na vlajkách, je postaven na funkcích Mathematica 10, jež jsou k dispozici v rámci Wolfram Cloudu. Mathematica 10 obsahuje řadu oblastí, jako je strojové učení, výpočetní geometrie či geografické výpočty.

Jak vytěžit vlajky

Základem dat se stalo 196 obrázků vlajek, stažených z webu Flagpedia.net. V nich byly následně analyzovány barvy jednotlivých obrazových bodů. Celkem tak bylo vytěženo 36,6 milionů bodů v 527 různých barevných odstínech.

Protože digitální obrázky jsou pouze aproximací barev z fyzických vlajek, rozhodli se autoři, tyto barvy dále zjednodušit na tradiční paletu „bezpečných webových barev“. Její škála obsahuje celkem 216 možných RGB barev, čímž došlo ke snížení počtu použitých odstínů z původních 527 na 63.

Těchto 63 barev bylo následně seskupeno do nadřazených kategorií: bílé, černé, červené, modré, zelené a žluté. K určení, která nadřazená barva se nejvíce podobá jednotlivým odstínům, byl použit jednoduchý algoritmus. Tento proces vyžadoval malé manuální vyladění barev na hranici mezi zelenou a modrou. Konečný výsledek si můžete prohlédnout sami na webu Time.com.

Diskuze (4) Další článek: Známe nejlepší české internetové projekty roku 2020. Křišťálové Lupy jsou rozdány

Témata článku: Výzkum, Země, Geometrie, Barvy, Barva, Vlajka, Státní vlajka, Odstín, Aplikace, Paleta, Tim, Time, BíláIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda