Takhle nějak bude vypadat. Blue Origin předal NASA maketu lunárního modulu

  • Blue Origin vede konsorcium firem, které pro NASA připravují nový lunární modul.
  • Firma předala maketu lunárního modulu NASA.
  • Ve výběrovém řízení na dodávku modulu jsou ještě SpaceX a Dynetics.

Na konci dubna NASA potvrdila, že lunární modul dodá některá ze tří firem. Ve hře jsou SpaceX, Dynetics a konsorcium pod vedením Blue Origin. Firma Jeffa Bezose je v čele tzv. Národního týmu. Jeho členy jsou již kosmickým prostorem ošlehané firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman. Od NASA dostane Národní tým na první vývoj 579 milionů dolarů.

Northrop Grumman postaví přeletovou fázi. Na povrch Měsíce se bude létat ze stanice Gateway, i když při první misi tomu tak zřejmě nebude, protože stanice nebude hotová. Blue Origin vyvíjí přistávací část a Lockheed Martin odletovou část.

Blue Origin nyní potvrdil, že v Johnsonově vesmírném středisku už NASA předal maketu lunárního modulu o výšce 12 metrů. Cílem makety je poskytnout lidem z NASA další podklady pro vyhodnocení. Vzhledem k tomu, že je vývoj v rané fázi, je stále možné poměrně jednoduše zakomponovat nejrůznější připomínky.

V NASA si budou moci celou maketu osahat, což stále lepší než obhlídka ve virtuální realitě. Astronauti budou moci vyzkoušet výstup, nástup i pohyb v modulu ve skafandrech. Hodnotit se bude také rozložení panelů, pozorovací úhly z kabiny apod.

Kromě práce na modulu už probíhají také testy motoru BE-7, který bude pohánět sestupový modul a vyvíjí se nádrže pro uskladnění pohonných hmot.

Tým se může opřít také o zkušené lidí. K Lockheed Martin nastoupil nedávno Kirk Shireman, který měl u NASA pod palcem Mezinárodní kosmickou stanici. 

Obecně se „věří“, že NASA může na povrchu Měsíce přistát s astronauty v roce 2024, i když je to téměř muskovský termín. Alfou a omegou budou peníze, které musí americký kongres na projekt uvolnit. Kromě toho může celý program také v jakémkoliv směru ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (2) Další článek: Intel se přibližuje hráčům. Vydá speciální sběratelskou edici procesorů pro hru Marvel’s Avengers

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,