Takhle nějak bude vypadat. Blue Origin předal NASA maketu lunárního modulu

  • Blue Origin vede konsorcium firem, které pro NASA připravují nový lunární modul.
  • Firma předala maketu lunárního modulu NASA.
  • Ve výběrovém řízení na dodávku modulu jsou ještě SpaceX a Dynetics.

Na konci dubna NASA potvrdila, že lunární modul dodá některá ze tří firem. Ve hře jsou SpaceX, Dynetics a konsorcium pod vedením Blue Origin. Firma Jeffa Bezose je v čele tzv. Národního týmu. Jeho členy jsou již kosmickým prostorem ošlehané firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman. Od NASA dostane Národní tým na první vývoj 579 milionů dolarů.

Northrop Grumman postaví přeletovou fázi. Na povrch Měsíce se bude létat ze stanice Gateway, i když při první misi tomu tak zřejmě nebude, protože stanice nebude hotová. Blue Origin vyvíjí přistávací část a Lockheed Martin odletovou část.

Blue Origin nyní potvrdil, že v Johnsonově vesmírném středisku už NASA předal maketu lunárního modulu o výšce 12 metrů. Cílem makety je poskytnout lidem z NASA další podklady pro vyhodnocení. Vzhledem k tomu, že je vývoj v rané fázi, je stále možné poměrně jednoduše zakomponovat nejrůznější připomínky.

V NASA si budou moci celou maketu osahat, což stále lepší než obhlídka ve virtuální realitě. Astronauti budou moci vyzkoušet výstup, nástup i pohyb v modulu ve skafandrech. Hodnotit se bude také rozložení panelů, pozorovací úhly z kabiny apod.

Kromě práce na modulu už probíhají také testy motoru BE-7, který bude pohánět sestupový modul a vyvíjí se nádrže pro uskladnění pohonných hmot.

Tým se může opřít také o zkušené lidí. K Lockheed Martin nastoupil nedávno Kirk Shireman, který měl u NASA pod palcem Mezinárodní kosmickou stanici. 

Obecně se „věří“, že NASA může na povrchu Měsíce přistát s astronauty v roce 2024, i když je to téměř muskovský termín. Alfou a omegou budou peníze, které musí americký kongres na projekt uvolnit. Kromě toho může celý program také v jakémkoliv směru ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (2) Další článek: Intel se přibližuje hráčům. Vydá speciální sběratelskou edici procesorů pro hru Marvel’s Avengers

Témata článku: SpaceX, NASA, Artemis, Jeff Bezos, Měsíc, Blue Origin, Gateway, HLS, Výběrové řízení, Lockheed Martin, Národní tým, Northrop Grumman, Bude, Lunární modul, Modul, Maketa, National Team, JohnsonIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
PC verze God of War slaví obří úspěch. Na Steamu měla přes 60 tisíc aktivních hráčů

PC verze God of War slaví obří úspěch. Na Steamu měla přes 60 tisíc aktivních hráčů

Další důkaz, že na PC je o konzolové exkluzivity velký zájem.

Michal Maliarov
God of WarSteam
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje