Takhle se přistává na Marsu: NASA zveřejnila unikátní video

Poprvé můžeme na videu vidět, jak dosedá vesmírná sonda na povrch jiné planety. Před pár dny totiž dosedl rover Perseverance na Mars a přistávací manévr nahrával na kamery. Trochu trvalo, než doputovalo video z Marsu na Zemi, ale záběry už jsou zde a NASA z nich sestavila pěkné video, které shrnuje celý proces přistání. 

Ve videu nejprve vidíme brzdící padáky a odpojení ochranného štítu. Následuje záběr zespod samotného roveru, který ukazuje blížící se povrch Marsu. Tato kamera sloužila k analýze povrchu a vyhledání nejvhodnějšího místa k přistání. Dále se přidají další dva záběry: jedna kamera kouká vzhůru a pozoruje dron, který vozidlo k marsovskému povrchu snášel. A třetí záběr pak pochází právě z tohoto dronu a ukazuje nám, jak se rover snáší v poslední fázi přistání na lanech.

Připomínám, že Perseverance není jen nějaký malý rover velikosti autíčka na dálkové ovládání, jak by se mohlo ze záběru mylně zdát, protože v něm chybí srovnávací měřítko. Rover má na délku tři metry a váží bezmála tunu.

Diskuze (18) Další článek: Bonus pro audiofily. Spotify HiFi přinese kvalitnější zvuk v bezztrátové kvalitě

Témata článku: Video, NASA, Země, Mars, Kamera, Perseverance, Unikátní video, Rover, Drony, Marsa, Povrch, Záběr, Sonda


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo