Tam, kde selský rozum selhává. Nově objevený bílý trpaslík je rekordně malý i rekordně hmotný

  • Astronomové objevili rekordně malého a současně hmotného bílého trpaslíka
  • Patrně se jedná o výsledek splynutí dvou bílých trpaslíků
  • V budoucnu se z něj zřejmě stane neutronová hvězda

Bílí trpaslíci přitahují pozornost astronomů. Většina hvězd skončí jako bílý trpaslík a to včetně našeho Slunce. Na konci svého života se ze Slunce nejdříve stane rudý obr. Poté odhodí plynnou obálku a zůstane obnažené jádro – bílý trpaslík.

Tradiční bílý trpaslík je objekt o hmotnosti poloviny Slunce. Veškerá tato hmota je vměstnána do koule o velikosti Země. Pomalu chladnoucí bílý trpaslík existuje díky tlaku elektronové degenerace. Jedná se o stav hmoty, při kterém se elektrony navzájem obrovskou silou odpuzují. Tento tlak pracuje proti silné gravitaci bílého trpaslíka.

Když selský rozum nefunguje

Astronomové nyní objevili rekordního bílého trpaslíka. Rekordního hned v několika ohledech. Jeho označení je ZTF J190132.9+145808.7 a najdeme ho relativně blízko – ve vzdálenosti jen 134 světelných let. Objekt byl objeven pomoci projektu Zwicky Transient Facility (odtud ZTF v názvu), který hledá objekty, jež se pohybují nebo mění jasnost.

ZTF J190132.9+145808.7 je rekordně malý. Jeho průměr je jen 4300 kilometrů, což je o něco více, než je průměr našeho Měsíce (3500 km). 

V normálním světě bychom očekávali, že rekordně malý bílý trpaslík bude mít také poměrně malou hmotnost – méně než klasickou polovinu hmotnosti Slunce. Jenomže ve světě bílých trpaslíků to kvůli elektronové degenerace funguje přesně obráceně. Čím je bílý trpaslík menší, tím je hmotnější. ZTF J190132.9+145808.7 má hmotnost 1,35 Slunce, což je také rekord.

Pan Chandrasekhar zvedá varovný prst

Hmotnost bílých trpaslíků je omezena na 1,44 Slunce. Pokud bílý trpaslík tuto tak zvanou Chandrasekharovu mez překročí, exploduje jako supernova. Většinou se tak děje poté, co nakrade materiál sousední hvězdě.

J190132.9+145808.7 okolo žádné normální hvězdy neobíhá, takže podobný osud ho nejspíše nečeká. V budoucnu ho však může čekat zhroucení do ještě menšího a hustějšího objektu – neutronové hvězdy.

Jak bílý trpaslík stárne, v jeho jádře se podle autorů studie odehrává řada reakcí, při nichž izotopy sodíku a hořčíku absorbují elektrony. „Nosné stěny“ v podobě tlaku elektronové degenerace se tak mohou v budoucnu rozpadnout a objekt se ještě více smrští.

Proč je rekordní?

Velmi malý, velmi hmotný. To nebude jen tak samo sebou. Podle vědců byly na začátku dvě hvězdy, které obíhaly okolo sebe. Z obou se později stali bílí trpaslíci, kteří se k sobě spirálovitě přibližovali, až splynuli v jeden objekt.

Na tento scénář dvou trpasličích milenců ukazuje hned několik indicií – kromě zmíněných rekordních parametrů také extrémně silné magnetické pole a velmi rychlá rotace objektu – okolo osy se otočí jednou za necelých 7 minut. 

Diskuze (11) Další článek: Ostravská Karolina obsadila 70. místo v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Rekordy, Slunce, Chandrasekhar, Rozum, Budoucnost, Objekt, ZTF, Zwick Transient Facility, Bílý trpaslík, Astronom, Selský rozum, OBJ, Hvězda, Hmotnost, Neutronová hvězdaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie