Tank M1 Abrams testoval zaměřovací systém s umělou inteligencí. Útočí s ním třikrát rychleji | Foto: U.S. Army

Foto: U.S. Army 

Tank M1 Abrams testoval zaměřovací systém s umělou inteligencí. Útočí s ním třikrát rychleji

  • Tank M1 Abrams je páteří obrněných jednotek Spojených států
  • Stále je ale co vylepšovat
  • Na nových snímcích je tank vybavený experimentálním systémem s AI pro zaměřování cílů

Americký hlavní bojový tank M1 Abrams je páteří obrněných jednotek armády a námořní pěchoty Spojených států. Jeho nové varianty náležejí k nejlepším tankům světa. Stále je ale co vylepšovat.

Americká armáda nedávno zveřejnila snímky, které ukazují tank M1 Abrams, vybavený experimentálním systémem s umělou inteligencí pro zaměřování cílů. Snímky byly pořízeny 5. listopadu 2022, během cvičení Project Convergence 2022 (PC22), které se odehrávalo po dobu pěti týdnů v Kalifornii.

V rámci této události se vojáci spojil s inženýry a vědci centra Command, Control, Communications, Computers, Cyber, Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance (C5ISR) Center, aby testovali prototypy technologií, které jsou vyvíjené v programu Advanced Targeting and Lethality Aided System (ATLAS). Během PC22 byla prověřena celá řada takových technologií v prostředí realistického bojiště.

Jak ATLAS pracuje?

Z dostupných informací vyplývá, že systém ATLAS využívá pokročilé senzory společně s umělou inteligencí, aby automatizoval manuální úkony při vyhledávání a zaměřování cílů. Důraz je přitom kladen na rychlost. Se systémem ATLAS je posádka tanku schopná zaútočit na tři cíle během doby, kterou by jinak potřebovala k útoku na jediný cíl.

ATLAS pracuje tak, že nejprve optickými senzory prozkoumá široké okolí tanku. Pořízené snímky dostane k dispozici umělá inteligence, která je vybavená algoritmy pro detekci objektů a jejich klasifikaci. Pokud inteligence vyhodnotí nějaké objekty jako cíl nebo hrozbu, zobrazí je členům posádky na dotykovém displeji, společně s použitelnými zbraněmi tanku a municí.

Přestože umělá inteligence značně urychluje zaměřování cílů a palbu na ně, v systému rozhodování stále zůstává klíčovým prvkem člověk. Lidská posádka stále rozhoduje o tom, na které cíle tank zaútočí, s jakou zbraní a také s jakou municí. ATLAS je podpůrný systém, který lidské posádce asistuje při zaměřování cílů a tím zvyšuje šance na jejich pohotovou likvidaci.

V budoucnu by podobné systémy chytrého zaměřování cílů mohly být významným prvkem částečně nebo plně autonomních pozemních bojových systémů. Vše nasvědčuje tomu, že se umělé inteligence stávají stále důležitější komponentou, bez které se příští zbraňové systémy neobejdou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud