Tchajwanská armáda vyvíjí sofistikované taktiky pro boje ve městech

  • Tchaj-wan má pozoruhodné taktiky pro ukrytí vojenské techniky i vojáků
  • Patří mezi ně i speciální kamufláže pro městské prostředí
  • Ty mohou během případných bojů uchovávat značnou část sil

Čínská republika na Tchaj-wanu je sice sebevědomá a velmi vyspělá země, ale zároveň se neustále nachází ve stínu svého agresivního souseda. Čínská lidová republika se poslední dobou nijak netají svými úmysly pohltit ostrovní stát a nastolit tam komunistický režim.

Celý Tchaj-wan a zejména armáda Čínské republiky se tudíž chtě nechtě připravují na možnou invazi ČLR. Součástí těchto příprav jsou i pozoruhodné taktiky pro ukrytí vojenské techniky i vojáků, včetně speciálních kamufláží pro městské prostředí.

Tchajwanští vojáci si během pětidenního cvičení vyzkoušeli „schovávačky“ tanků CM-11 Brave Tiger na skládkách a vrakovištích, a také obrněných vozidel CM-21 a CM-32 „Clouded Leopard“, která zamaskovali jako civilní technická vozidla. Tchaj-wanská armáda rovněž nacvičovala ukrývání bojových vozidel pod mosty a v tunelech, což by je mělo chránit před útoky ze vzduchu.

Jak tanky CM-11, tak i obrněná vozidla CM-21 a CM-32 vznikla na základě bojové techniky západních zemí a spolupráce ve vývoji mezi tchajwanskými a západními odborníky a inženýry.

Tank CM-11 je vlastně velmi pokročilou variantou oblíbeného tanku M48 Patton na platformě M60A3, se systémem řízení palby tanku M1 Abrams. Obrněný pásový transportér CM-21 vznikl z populárního americké stroje M113. Šestikolové obrněné vozidlo CM-32 přímo navazuje na irské obrněnce CM-31 společnosti Timoney Technology Limited of Ireland.

Vegetace i městská zástavba

Podle tchajwanských médií armáda Čínské republiky očekává, že fungující taktiky ukrývání a maskování mohou uchovávat značnou část sil v průběhu bojů s případnou invazí Čínské lidové republiky.

Obránci budou podle všeho v případě takové konfliktu intenzivně využívat jak vegetaci, tak i městskou zástavbu, která je na hustě osídleném Tchaj-wanu prakticky všudypřítomná.

Mluvčí ministerstva obrany potvrzuje, že jednotky armády Čínské republiky průběžně zlepšují své schopnosti skrývat se, účinně se maskovat, připravovat léčky a podle potřeby intenzivně manévrovat. Drží se přitom principu „bojuj, ať je bitva kdekoliv“. Z ostrova pochopitelně není kam ustoupit, takže lze očekávat, že armáda Tchaj-wanu v případě invaze „neprodá svoji kůži“ nijak lacino.

Titulní foto: 玄史生, CC0

Diskuze (30) Další článek: Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Témata článku: Technika, Vojenství, Čína, Armáda, Tchaj-wan, Taktika, ČLR, Ministerstvo obrany, Čínská republika, Čínská lidová republika, Městské prostředí, MÉST, Vojenská technika, Tank, Vegeta, Invaze, Ukrytí, Část sil, Defence Blog, TryskáčŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě