Tchajwanská armáda vyvíjí sofistikované taktiky pro boje ve městech

  • Tchaj-wan má pozoruhodné taktiky pro ukrytí vojenské techniky i vojáků
  • Patří mezi ně i speciální kamufláže pro městské prostředí
  • Ty mohou během případných bojů uchovávat značnou část sil

Čínská republika na Tchaj-wanu je sice sebevědomá a velmi vyspělá země, ale zároveň se neustále nachází ve stínu svého agresivního souseda. Čínská lidová republika se poslední dobou nijak netají svými úmysly pohltit ostrovní stát a nastolit tam komunistický režim.

Celý Tchaj-wan a zejména armáda Čínské republiky se tudíž chtě nechtě připravují na možnou invazi ČLR. Součástí těchto příprav jsou i pozoruhodné taktiky pro ukrytí vojenské techniky i vojáků, včetně speciálních kamufláží pro městské prostředí.

Tchajwanští vojáci si během pětidenního cvičení vyzkoušeli „schovávačky“ tanků CM-11 Brave Tiger na skládkách a vrakovištích, a také obrněných vozidel CM-21 a CM-32 „Clouded Leopard“, která zamaskovali jako civilní technická vozidla. Tchaj-wanská armáda rovněž nacvičovala ukrývání bojových vozidel pod mosty a v tunelech, což by je mělo chránit před útoky ze vzduchu.

Jak tanky CM-11, tak i obrněná vozidla CM-21 a CM-32 vznikla na základě bojové techniky západních zemí a spolupráce ve vývoji mezi tchajwanskými a západními odborníky a inženýry.

Tank CM-11 je vlastně velmi pokročilou variantou oblíbeného tanku M48 Patton na platformě M60A3, se systémem řízení palby tanku M1 Abrams. Obrněný pásový transportér CM-21 vznikl z populárního americké stroje M113. Šestikolové obrněné vozidlo CM-32 přímo navazuje na irské obrněnce CM-31 společnosti Timoney Technology Limited of Ireland.

Vegetace i městská zástavba

Podle tchajwanských médií armáda Čínské republiky očekává, že fungující taktiky ukrývání a maskování mohou uchovávat značnou část sil v průběhu bojů s případnou invazí Čínské lidové republiky.

Obránci budou podle všeho v případě takové konfliktu intenzivně využívat jak vegetaci, tak i městskou zástavbu, která je na hustě osídleném Tchaj-wanu prakticky všudypřítomná.

Mluvčí ministerstva obrany potvrzuje, že jednotky armády Čínské republiky průběžně zlepšují své schopnosti skrývat se, účinně se maskovat, připravovat léčky a podle potřeby intenzivně manévrovat. Drží se přitom principu „bojuj, ať je bitva kdekoliv“. Z ostrova pochopitelně není kam ustoupit, takže lze očekávat, že armáda Tchaj-wanu v případě invaze „neprodá svoji kůži“ nijak lacino.

Titulní foto: 玄史生, CC0

Diskuze (30) Další článek: Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,