Vědci historicky poprvé naklonovali živočicha nacházejícího se na americkém seznamu ohrožených druhů. Konkrétně se jedná o samičku tchoře černonohého (Mustela nigripes), kterou pojmenovali Elizabeth Ann.
Elizabeth Ann přišla na svět 10. prosince a podle zaměstnanců Fish and Wildlife Service, kteří o ní pečují, je naprosto zdravá. Tento úspěch naznačuje, že klonování by mohlo sloužit jako nástroj pro záchranu druhů, které se nacházejí na pokraji úplného vyhynutí.
V tomto případě tým použil geny tchoře, jenž zemřel před 30 lety. Zajímavé je, že Elizabeth se chová jako divoké zvíře, přestože její matka je krotká.
„Jak můžeme skutečně využít některé z těchto vědeckých pokroků ke konzervátorství? Protože konzervátorství potřebuje více nástrojů… To je celá naše motivace. Klonování je pouze jedním z nástrojů,“ komentoval to Ryan Phelan, spoluzakladatel a výkonný ředitel organizace Revive & Restore.
Agentura Associated Press uvádí, že narozeni Elizabeth Ann je výsledkem sedmiletého úsilí. Je tu ale jeden problém: všichni dnes žijící tchoři černonozí pocházejí z pouhých 7 předků a díky genetické podobnosti jsou náchylní k nemocem.
Klonovací technologie sice může tyto tchoře replikovat, ale zatím neumožňuje zajistit takovou variabilitu, díky které by se jim ve volné přírodě dařilo lépe.
Titulní ilustrační foto: USFWS Mountain-Prairie, CC BY 2.0