Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě

  • Kamera v odpadním potrubí záchodu pořídí snímky, které následně vyhodnotí umělá inteligence
  • Automaticky sběrač odebere vzorky výkalů a moči pro diagnostické analýzy
  • To jsou hlavní vymoženosti technologie Smart Toilet
Foto: Pixabay
Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě | Foto: Pixabay

Vědci z Duke University představili na konferenci Digestive Disease Week zařízení, které bude zabudované v běžné toaletní míse a bude analyzovat moč a stolici. Lékaři tak získají řadu důležitých dat pro diagnózu a volbu optimální léčby.

Dnes se k těmto vzorkům dostávají jednorázově. Průběžné sledování by jim napovědělo mnohem více. A právě tuhle mezeru v diagnostice poruch a onemocnění trávicího traktu má zacelit Smart Toilet vyvíjená týmem lékařky Deborah Fisherové.

„Aby mohli určit příčinu gastrointestinálních zdravotních problémů, musí se gastroenterologové obvykle spoléhat na informace, které jim hlásí sami pacienti. Ty mohou být velmi nespolehlivé," říká Fisherová.

„Pacienti si často nevzpomenou, jak vypadala jejich stolice nebo jak často měli stolici. Přitom jsou tyto údaje nedílnou součástí standardního monitorovacího procesu. Technologie Smart Toilet nám umožní dlouhodobě shromažďovat informace potřebné k přesnější a včasnější diagnostice chronických gastrointestinálních problémů."

Stačí prostě jen spláchnout...

Jakmile pacient spláchne, aparatura Smart Toilet pořídí snímek výkalů. Z těch pak lékaři poskytne zpětný přehled o konzistenci stolice, ale třeba i o výskytu krve ve stolici. Pro vyhodnocení snímků využijí vědci umělou inteligenci, která je s to odstranit informační šum nepodstatných fenoménů a „vytáhnout“ relevantní data využitelná k diagnostice.

Základním předpokladem pro správné fungování umělé inteligence je její „zaškolení“ na velkém množství dat. Vědci získali celkem 3328 snímků lidských výkalů. Záběry nechali vyhodnotit panelem odborníků a takto získaná data „předhodili“ umělé inteligenci jako základní „seznamovací“ soubor.

Umělá inteligence si z něj nadefinovala svá vlastní diagnostická kritéria. Když jí pak vědci předložili nové snímky lidských výkalů, diagnostikovala Smart Toilet konzistenci stolice s úspěšností 85 % a rozsáhlejší krvácení odhalila v 76 % případů.  Vědci jsou přesvědčeni, že lidé budou k využívání této technologie vstřícní, protože od nich nevyžaduje žádnou aktivitu navíc.

„Stačí prostě jenom spláchnout,“ konstatuje členka výzkumného týmu Sonia Gregová.

Jako první uživatele by ráda viděla pacienty s chronickými záněty střev nebo se syndromem dráždivého tračníkem.

„Smart Toilet by mohla přispět nejen k včasnému odhalení nástupu těchto onemocnění, ale mohla by také kontrolovat odezvu pacientů na léčbu,“ dodává Sonia Gregová.

Vědci představili na Digestive Disease Week funkční prototyp Smart Toilet. Zároveň ale upozornili, že pro veřejnost zůstává celá technologie nedostupná, protože ji stále ještě vylepšují. Momentálně vědci pracují na tom, aby zařízení nesbíralo pouze snímky, ale dokázalo také odebrat vzorky stolice a moči pro analýzy.

Diskuze (12) Další článek: Sportovní aplikaci Strava nefunguje synchronizace aktivit s Google Fit. Na řešení se pracuje

Témata článku: Technologie, Zdraví, Umělá inteligence, Výzkum, Medicína, Analýza, Toaleta, Stolice, Výkal, Vědec, SnímekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyLaser
Call of Duty má na kontě další úniky. Mobilní Warzone obsahovalo informace o Modern Warfare II i dalším dílu

Call of Duty má na kontě další úniky. Mobilní Warzone obsahovalo informace o Modern Warfare II i dalším dílu

Pro Activision tohle není ani zdaleka první předčasný únik informací. Na rozdíl od ostatních si za tenhle ale mohou sami.

Martin Nahodil
Call of Duty: Modern Warfare IIÚnik
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Dokumenty Google hlásí, že soubory z Microsoft Office konečně upravíte i offline
Petr Urban
Dokumenty GoogleGoogle WorkspaceDisk GoogleMicrosoft Office