Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě

  • Kamera v odpadním potrubí záchodu pořídí snímky, které následně vyhodnotí umělá inteligence
  • Automaticky sběrač odebere vzorky výkalů a moči pro diagnostické analýzy
  • To jsou hlavní vymoženosti technologie Smart Toilet

Vědci z Duke University představili na konferenci Digestive Disease Week zařízení, které bude zabudované v běžné toaletní míse a bude analyzovat moč a stolici. Lékaři tak získají řadu důležitých dat pro diagnózu a volbu optimální léčby.

Dnes se k těmto vzorkům dostávají jednorázově. Průběžné sledování by jim napovědělo mnohem více. A právě tuhle mezeru v diagnostice poruch a onemocnění trávicího traktu má zacelit Smart Toilet vyvíjená týmem lékařky Deborah Fisherové.

„Aby mohli určit příčinu gastrointestinálních zdravotních problémů, musí se gastroenterologové obvykle spoléhat na informace, které jim hlásí sami pacienti. Ty mohou být velmi nespolehlivé," říká Fisherová.

„Pacienti si často nevzpomenou, jak vypadala jejich stolice nebo jak často měli stolici. Přitom jsou tyto údaje nedílnou součástí standardního monitorovacího procesu. Technologie Smart Toilet nám umožní dlouhodobě shromažďovat informace potřebné k přesnější a včasnější diagnostice chronických gastrointestinálních problémů."

Stačí prostě jen spláchnout...

Jakmile pacient spláchne, aparatura Smart Toilet pořídí snímek výkalů. Z těch pak lékaři poskytne zpětný přehled o konzistenci stolice, ale třeba i o výskytu krve ve stolici. Pro vyhodnocení snímků využijí vědci umělou inteligenci, která je s to odstranit informační šum nepodstatných fenoménů a „vytáhnout“ relevantní data využitelná k diagnostice.

Základním předpokladem pro správné fungování umělé inteligence je její „zaškolení“ na velkém množství dat. Vědci získali celkem 3328 snímků lidských výkalů. Záběry nechali vyhodnotit panelem odborníků a takto získaná data „předhodili“ umělé inteligenci jako základní „seznamovací“ soubor.

Umělá inteligence si z něj nadefinovala svá vlastní diagnostická kritéria. Když jí pak vědci předložili nové snímky lidských výkalů, diagnostikovala Smart Toilet konzistenci stolice s úspěšností 85 % a rozsáhlejší krvácení odhalila v 76 % případů.  Vědci jsou přesvědčeni, že lidé budou k využívání této technologie vstřícní, protože od nich nevyžaduje žádnou aktivitu navíc.

„Stačí prostě jenom spláchnout,“ konstatuje členka výzkumného týmu Sonia Gregová.

Jako první uživatele by ráda viděla pacienty s chronickými záněty střev nebo se syndromem dráždivého tračníkem.

„Smart Toilet by mohla přispět nejen k včasnému odhalení nástupu těchto onemocnění, ale mohla by také kontrolovat odezvu pacientů na léčbu,“ dodává Sonia Gregová.

Vědci představili na Digestive Disease Week funkční prototyp Smart Toilet. Zároveň ale upozornili, že pro veřejnost zůstává celá technologie nedostupná, protože ji stále ještě vylepšují. Momentálně vědci pracují na tom, aby zařízení nesbíralo pouze snímky, ale dokázalo také odebrat vzorky stolice a moči pro analýzy.

Diskuze (10) Další článek: Sportovní aplikaci Strava nefunguje synchronizace aktivit s Google Fit. Na řešení se pracuje

Témata článku: , , , , , , , , , , ,