Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě

  • Kamera v odpadním potrubí záchodu pořídí snímky, které následně vyhodnotí umělá inteligence
  • Automaticky sběrač odebere vzorky výkalů a moči pro diagnostické analýzy
  • To jsou hlavní vymoženosti technologie Smart Toilet
Foto: Pixabay
Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě | Foto: Pixabay

Vědci z Duke University představili na konferenci Digestive Disease Week zařízení, které bude zabudované v běžné toaletní míse a bude analyzovat moč a stolici. Lékaři tak získají řadu důležitých dat pro diagnózu a volbu optimální léčby.

Dnes se k těmto vzorkům dostávají jednorázově. Průběžné sledování by jim napovědělo mnohem více. A právě tuhle mezeru v diagnostice poruch a onemocnění trávicího traktu má zacelit Smart Toilet vyvíjená týmem lékařky Deborah Fisherové.

„Aby mohli určit příčinu gastrointestinálních zdravotních problémů, musí se gastroenterologové obvykle spoléhat na informace, které jim hlásí sami pacienti. Ty mohou být velmi nespolehlivé," říká Fisherová.

„Pacienti si často nevzpomenou, jak vypadala jejich stolice nebo jak často měli stolici. Přitom jsou tyto údaje nedílnou součástí standardního monitorovacího procesu. Technologie Smart Toilet nám umožní dlouhodobě shromažďovat informace potřebné k přesnější a včasnější diagnostice chronických gastrointestinálních problémů."

Stačí prostě jen spláchnout...

Jakmile pacient spláchne, aparatura Smart Toilet pořídí snímek výkalů. Z těch pak lékaři poskytne zpětný přehled o konzistenci stolice, ale třeba i o výskytu krve ve stolici. Pro vyhodnocení snímků využijí vědci umělou inteligenci, která je s to odstranit informační šum nepodstatných fenoménů a „vytáhnout“ relevantní data využitelná k diagnostice.

Základním předpokladem pro správné fungování umělé inteligence je její „zaškolení“ na velkém množství dat. Vědci získali celkem 3328 snímků lidských výkalů. Záběry nechali vyhodnotit panelem odborníků a takto získaná data „předhodili“ umělé inteligenci jako základní „seznamovací“ soubor.

Umělá inteligence si z něj nadefinovala svá vlastní diagnostická kritéria. Když jí pak vědci předložili nové snímky lidských výkalů, diagnostikovala Smart Toilet konzistenci stolice s úspěšností 85 % a rozsáhlejší krvácení odhalila v 76 % případů.  Vědci jsou přesvědčeni, že lidé budou k využívání této technologie vstřícní, protože od nich nevyžaduje žádnou aktivitu navíc.

„Stačí prostě jenom spláchnout,“ konstatuje členka výzkumného týmu Sonia Gregová.

Jako první uživatele by ráda viděla pacienty s chronickými záněty střev nebo se syndromem dráždivého tračníkem.

„Smart Toilet by mohla přispět nejen k včasnému odhalení nástupu těchto onemocnění, ale mohla by také kontrolovat odezvu pacientů na léčbu,“ dodává Sonia Gregová.

Vědci představili na Digestive Disease Week funkční prototyp Smart Toilet. Zároveň ale upozornili, že pro veřejnost zůstává celá technologie nedostupná, protože ji stále ještě vylepšují. Momentálně vědci pracují na tom, aby zařízení nesbíralo pouze snímky, ale dokázalo také odebrat vzorky stolice a moči pro analýzy.

Diskuze (12) Další článek: Sportovní aplikaci Strava nefunguje synchronizace aktivit s Google Fit. Na řešení se pracuje

Témata článku: Zdraví, Technologie, Umělá inteligence, Výzkum, Medicína, Analýza, Toaleta, Vědec, Výkal, Snímek, StoliceTohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety