Tečka. Ivermectin před covidem neochrání. Několik vědeckých studií, které to tvrdily, bylo staženo

  • Antiparazitikum Ivermectin před covidem-19 neochrání
  • Několik vědeckých studií, které to tvrdily, bylo staženo
  • Některé měly nesprávnou metodiku, jiné byly zfalšované

Studie naznačující, že antiparazitikum ivermectin je účinnou léčbou onemocnění covid-19, se často opíraly o důkazy, „které se při podrobném zkoumání v podstatě vypařily“. Už několik studií bylo z tohoto důvodu staženo.

Autoři jedné ze studií, která údajně prokázala, že ivermectin může léčit pacienty nakažené koronavirem SARS-CoV-2, stáhli svůj článek poté, co uznali, že jejich údaje byly zkreslené. V tomto případě je však nutné konstatovat, že závěry, vytvořené na základě sledování pouhé stovky asymptomatických osob s pozitivním testem, bylo nutné brát s rezervou už od začátku.

Ne každá studie stojí na reálných základech

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že v tuto chvíli není vědecky prokázáno, že by ivermectin byl účinným lékem proti covidu-19. Studie, jež tvrdily opak, byly buď špatně provedené, nebo byly realizované na příliš malém vzorku, takže se jejich výsledky nedaly použít v širším měřítku. V některých případech byly dokonce přímo zfalšované. Přesto popularita tohoto léku prudce vzrostla.

Jedna z prvních podvodných studií byla publikována jen několik měsíců po vypuknutí pandemie. Údajně zjistila, že ivermectin vede ke zlepšení stavu a snížení úmrtnosti hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Lékařský časopis, jež tuto práci zveřejnil, ji nakonec stáhl poté, co se zjistilo, že údaje byly zfalšované a žádní pacienti ve skutečnosti neexistovali.

Přesto stihla zfalšovaná studie napáchat určité škody. Například ještě před stažením článku zařadila peruánská vláda ivermectin do svých pokynů pro léčbu covidu-19. Některá doporučení tak byla částečně založena právě na zfalšovaných datech.

Další stažené studie o ivermectinu

V červenci deník The Guardian Australia upozornil, že výsledky randomizované studie z Egypta byly staženy poté, co byly vzneseny vážné etické obavy a otázky kolem získávání dat. V září server Buzzfeed News informoval, že jiná argentinská studie, která tvrdila, že ivermectin ve 100 % případů zabraňuje onemocnění, obsahovala podezřelé údaje a byla založená na chybné metodice.

Další studie později zjistily, že ivermectin nemá žádný významný vliv na virovou nálož pacientů s covidem-19. K řádnému posouzení jakéhokoli vlivu tohoto léku na covid-19 jsou zapotřebí další, podstatně rozsáhlejší a věrohodnější studie.

Navzdory tomu se tento lék ujal nejen v Peru, ale v různé míře se používá téměř po celém světě a je propagován politiky, celebritami, a dokonce i některými lékaři a vědci jako účinná léčba onemocnění covidu-19. Lidé se kvůli tomu snaží lék získat, a dokonce se uchylují k užívání přípravků používaných k léčbě parazitů u zvířat.

Studie plné nedostatků

Jedním z nejčastějších problémů provedených studií bylo, že zkoumaly pouze účastníky, kterým byl podán lék. Smysluplných výsledků však lze dosáhnout pouze v případě, kdy je do studie zahrnuta také kontrolní skupina, která dostává placebo.

Obě skupiny by měly být podobné v řadě parametrů, jako je rozdělení podle pohlaví, věkové rozmezí a celkový zdravotní stav. To zvyšuje pravděpodobnost, že jakýkoli účinek pozorovaný u pokusné skupiny je výsledkem intervence – tedy v tomto případě podání léku. Nejspolehlivější výsledky podávají dvojitě zaslepené studie, kdy výzkumníci ani účastníci nevědí, kteří pacienti dostávají lék a kteří placebo.

Ve čtvrtek vyšel v prestižním lékařském časopise Nature Medicine článek, jehož autory jsou epidemiologové a odborníci, kteří se zabývali studiemi o ivermectinu. „Několik stovek a tisíců pacientů dostalo dávku ivermectinu, přičemž se spoléhali na důkazní základnu, která se při podrobném zkoumání v podstatě vypařila,“ napsali autoři.

„Několik studií, které tvrdí, že ivermectin má klinický přínos, má podobné problémy, a jejich výsledky obsahují nereálná čísla a nevysvětlitelný nesoulad ve zveřejněných demografických údajích o pacientech, časové údaje, které neodpovídají pravdivosti sběru dat, a podstatné metodické nedostatky.“ kritizují vědci.

Diskuze (83) Další článek: Rychlý test myši Microsoft Ocean Plastic Mouse. Recyklované tělo a baterka na rok

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, Léky, COVID-19, Medicína, SARS-CoV-2, Egypt, Onemocnění, BuzzFeed News, Peru, Léčba, Metodika, Nature Medicine, COVID, Studie, Lék, Vědecká studie, Pacient, Tečka, Volně prodejné léky na Heureka.czHry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress