Tečka. Ivermectin před covidem neochrání. Několik vědeckých studií, které to tvrdily, bylo staženo

  • Antiparazitikum Ivermectin před covidem-19 neochrání
  • Několik vědeckých studií, které to tvrdily, bylo staženo
  • Některé měly nesprávnou metodiku, jiné byly zfalšované

Studie naznačující, že antiparazitikum ivermectin je účinnou léčbou onemocnění covid-19, se často opíraly o důkazy, „které se při podrobném zkoumání v podstatě vypařily“. Už několik studií bylo z tohoto důvodu staženo.

Autoři jedné ze studií, která údajně prokázala, že ivermectin může léčit pacienty nakažené koronavirem SARS-CoV-2, stáhli svůj článek poté, co uznali, že jejich údaje byly zkreslené. V tomto případě je však nutné konstatovat, že závěry, vytvořené na základě sledování pouhé stovky asymptomatických osob s pozitivním testem, bylo nutné brát s rezervou už od začátku.

Ne každá studie stojí na reálných základech

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že v tuto chvíli není vědecky prokázáno, že by ivermectin byl účinným lékem proti covidu-19. Studie, jež tvrdily opak, byly buď špatně provedené, nebo byly realizované na příliš malém vzorku, takže se jejich výsledky nedaly použít v širším měřítku. V některých případech byly dokonce přímo zfalšované. Přesto popularita tohoto léku prudce vzrostla.

Jedna z prvních podvodných studií byla publikována jen několik měsíců po vypuknutí pandemie. Údajně zjistila, že ivermectin vede ke zlepšení stavu a snížení úmrtnosti hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Lékařský časopis, jež tuto práci zveřejnil, ji nakonec stáhl poté, co se zjistilo, že údaje byly zfalšované a žádní pacienti ve skutečnosti neexistovali.

Přesto stihla zfalšovaná studie napáchat určité škody. Například ještě před stažením článku zařadila peruánská vláda ivermectin do svých pokynů pro léčbu covidu-19. Některá doporučení tak byla částečně založena právě na zfalšovaných datech.

Další stažené studie o ivermectinu

V červenci deník The Guardian Australia upozornil, že výsledky randomizované studie z Egypta byly staženy poté, co byly vzneseny vážné etické obavy a otázky kolem získávání dat. V září server Buzzfeed News informoval, že jiná argentinská studie, která tvrdila, že ivermectin ve 100 % případů zabraňuje onemocnění, obsahovala podezřelé údaje a byla založená na chybné metodice.

Další studie později zjistily, že ivermectin nemá žádný významný vliv na virovou nálož pacientů s covidem-19. K řádnému posouzení jakéhokoli vlivu tohoto léku na covid-19 jsou zapotřebí další, podstatně rozsáhlejší a věrohodnější studie.

Navzdory tomu se tento lék ujal nejen v Peru, ale v různé míře se používá téměř po celém světě a je propagován politiky, celebritami, a dokonce i některými lékaři a vědci jako účinná léčba onemocnění covidu-19. Lidé se kvůli tomu snaží lék získat, a dokonce se uchylují k užívání přípravků používaných k léčbě parazitů u zvířat.

Studie plné nedostatků

Jedním z nejčastějších problémů provedených studií bylo, že zkoumaly pouze účastníky, kterým byl podán lék. Smysluplných výsledků však lze dosáhnout pouze v případě, kdy je do studie zahrnuta také kontrolní skupina, která dostává placebo.

Obě skupiny by měly být podobné v řadě parametrů, jako je rozdělení podle pohlaví, věkové rozmezí a celkový zdravotní stav. To zvyšuje pravděpodobnost, že jakýkoli účinek pozorovaný u pokusné skupiny je výsledkem intervence – tedy v tomto případě podání léku. Nejspolehlivější výsledky podávají dvojitě zaslepené studie, kdy výzkumníci ani účastníci nevědí, kteří pacienti dostávají lék a kteří placebo.

Ve čtvrtek vyšel v prestižním lékařském časopise Nature Medicine článek, jehož autory jsou epidemiologové a odborníci, kteří se zabývali studiemi o ivermectinu. „Několik stovek a tisíců pacientů dostalo dávku ivermectinu, přičemž se spoléhali na důkazní základnu, která se při podrobném zkoumání v podstatě vypařila,“ napsali autoři.

„Několik studií, které tvrdí, že ivermectin má klinický přínos, má podobné problémy, a jejich výsledky obsahují nereálná čísla a nevysvětlitelný nesoulad ve zveřejněných demografických údajích o pacientech, časové údaje, které neodpovídají pravdivosti sběru dat, a podstatné metodické nedostatky.“ kritizují vědci.

Diskuze (83) Další článek: Rychlý test myši Microsoft Ocean Plastic Mouse. Recyklované tělo a baterka na rok

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, Léky, COVID-19, Medicína, SARS-CoV-2, Egypt, COVID, Metodika, Peru, Léčba, Lék, Nature Medicine, Vědecká studie, BuzzFeed News, Tečka, Onemocnění, Studie, Pacient, Volně prodejné léky na Heureka.czZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony