Tektonické desky na dně oceánů mohou sloužit jako nevyčerpatelný zdroj čisté energie | Zdroj: CGG

Zdroj: CGG

Tektonické desky na dně oceánů mohou sloužit jako nevyčerpatelný zdroj čisté energie

Podmořské vulkanické oblasti jsou bohatým zdrojem geotermální energie. Podstatně zajímavější jsou ale tektonické desky, které jsou přístupnější a poskytují v podstatě neomezený zdroj energie. Lidstvu by tak k zelenější budoucnosti mohlo pomoci přesunout na moře nejen větrné elektrárny, ale i zařízení na výrobu geotermální energie. K tomuto závěru dospěla francouzská společnost CGG, která si chce tuto technologii patentovat. Podrobnosti přináší web Interesting Engineering.

Vzhledem k tomu, že se téměř celý svět snaží odklonit od fosilních paliv, staví se v rychlém tempu větrné a solární elektrárny. Protože obě technologie mají jen omezenou dobu výroby energie a životnost, hledají odborníci alternativní zdroje energie, které by tuto nestabilitu překonaly. Geotermální energie je životaschopnou variantou, protože ji lze využívat nepřetržitě, a dokonce ji lze vypnout, když je poptávka po energii nízká.

Přesto se prostřednictvím tohoto mimořádně obnovitelného zdroje pokrývá méně než jedno procento celosvětové poptávky po energii. Hlavním důvodem je obtížný přístup. Téměř neomezený zdroj energie se sice nachází přímo pod našima nohama, ale jeho hloubka se může pohybovat od několika set až po mnoho tisíc metrů – podle toho, kde na Zemi začneme kopat.

Tektonické desky na dně oceánů

Energetické společnosti již zahájily průzkum geotermálních zdrojů na moři. Hledají oblasti, které by mohly využívat, v blízkosti známých sopek, jež jsou součástí Indopacifického ohnivého kruhu. Podle společnosti CGG, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, jsou však oblasti v okolí sopek odlišné a každá z nich vyžaduje individuální přístup, aby se maximalizoval její potenciál.

CGG tvrdí, že mnohem konzistentnějším zdrojem geotermální energie jsou tektonické desky na dně oceánů. Je to způsobeno rozpínáním mořského dna, kdy pohybující se tektonické desky vytvářejí na oceánském dně mezery a magma z pod zemské kůry vyvěrá ven. Ve srovnání se sopečnými oblastmi na dně oceánu nabízejí tektonické desky mnohem konzistentnější teplotní rozsah, což je činí vhodnými pro výrobu energie.

CGG ve svých podkladech uznává, že vzhledem k poloze tektonických desek nebude možné vést elektrické vedení, které by bylo možné připojit k síti. Místo toho budou na místě vyrábět elektrickou energii parní turbíny a vyrobená elektřina by mohla být následně použita k výrobě ekologického vodíku a dopravena k dalšímu využití na pobřeží.

Patenty jako ochrana před zablokováním

Vedlejší produkty procesu, jako je solanka, by se mohly používat pro kontrolovaný chov a pěstování vodních organismů, jako jsou ryby, korýši, měkkýši a vodní rostliny. V případě potřeby by bylo také možné prodávat sladkou vodu, která vznikne po ochlazení páry.

Společnost CGG uvedla, že si patentuje technologie pro zkoumání tohoto přístupu k výrobě geotermální energie. Cílem patentu však, možná poněkud překvapivě, není zbohatnout, ale zabránit tomu, aby byly použity k zablokování rozvoje v tomto segmentu. Potřebné technologie bude licencovat různým zemím na základě jejich platebních možností.

„Jsme pevně přesvědčeni, že geotermální energie jako základní zdroj má v budoucím energetickém mixu hrát významnější roli,“ uvedl výkonný viceprezident divize Geoscience společnosti CGG Peter Whiting v tiskové zprávě. „Příležitost, kterou geotermální zdroje na moři představují, by mohla změnit pravidla hry při podpoře cílů udržitelného rozvoje do roku 2023, včetně čisté energie, opatření v oblasti klimatu a partnerství pro udržitelný rozvoj.“

Určitě si přečtěte

Články odjinud