Temná turistika: osm děsivých míst, která připomínají, co dokáže člověk nebo příroda

  • Temná turistika vyhledává místa spojená se smrtí či utrpením
  • Vybrali jsme osm děsivých míst přírodních a technických katastrof
  • Připomínají události, které změnily náš svět
Temná turistika: osm děsivých míst, která připomínají, co dokáže člověk nebo příroda

Zatímco většinu turistů lákají památky, historicky významná místa či lokality, kde si mohou nějakým způsobem odpočinout, určitá skupina preferuje takzvanou temnou turistiku (anglicky „dark tourism“). Jedná se o návštěvy míst, jež jsou nějakým způsobem spojená se smrtí a/nebo utrpením.

Na internetu najdete celou řadu seznamů takzvaných dark turistických destinací, ale náš web se věnuje vědě a technice, proto jsme vybrali osm lokalit, které s těmito tématy nějak souvisejí. V našem výčtu tedy nenajdete koncentrační tábory, bojiště ani věznice, ale místa, kde se odehrávaly přírodní nebo technické katastrofy.

Černobylská jaderná elektrárna

K nejnavštěvovanějším „dark turistickým“ místům patří jaderná elektrárna Černobyl na Ukrajině. Nasát atmosféru opuštěného města, ve kterém jako by se zastavil čas, jezdí ročně několik tisíc lidí (konkrétně v roce 2016 to bylo 24 tisíc turistů). Zájem o tuto lokalitu ještě vzrostl poté, co televizní stanice HBO odvysílala realitě vcelku odpovídající seriál Černobyl.

Klepněte pro větší obrázek Černobylská jaderná elektrárna

V sobotu 26. dubna 1986 v 1 hodinu 23 minut a 40 sekund došlo na čtvrtém reaktorovém bloku k dosud největší zaznamenané jaderné havárii. Následný výbuch způsobil uvolnění velkého množství radioaktivních částic a zamoření širokého okolí.

V současné době se do uzavřené zóny kvůli probíhající ruské invazi na Ukrajinu bohužel nedostanete. Ani předtím však nebyla z bezpečnostních důvodů volně dostupná – návštěvníci museli mít povolení vydané ukrajinskými orgány. Součástí byly exkurze v prostorách jaderné elektrárny či návštěva opuštěného „města duchů“ Pripjať.

Diskuze (5) Další článek: AMD prodlužuje život platformě AM4 a má sedm nových procesorů pro spořivé i náročné

Témata článku: Příroda, Internet, Japonsko, Země, USA, Elektrárna, Raketa, Ukrajina, Smrt, Lidé, Turistika, Itálie, Kazachstán, Jaderný útok, Atomová bomba, Muzeum, Jaderná fúze, Pentagon, Katastrofy, Cestování, Sovětský svaz, Sopka, Newfoundland, Plymouth, KaribikSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování