Temná turistika. Třináct děsivých míst, která připomínají, co dokáže člověk nebo příroda

  • Temná turistika vyhledává místa spojená se smrtí či utrpením
  • Vybrali jsme třínáct děsivých míst přírodních a technických katastrof
  • Připomínají události, které změnily náš svět

Zatímco většinu turistů lákají takové ty klasické památky z pohlednic, určitá skupina preferuje takzvanou temnou turistiku (anglicky „dark tourism“). Jedná se o návštěvy míst, jež jsou nějakým způsobem spojená se smrtí a/nebo utrpením.

Na internetu najdete celou řadu seznamů takzvaných dark turistických destinací, ale VTM se věnuje vědě a technice, proto jsme vybrali třináct lokalit, které s těmito tématy nějak souvisejí. V našem výčtu tedy nenajdete koncentrační tábory, bojiště ani věznice, ale místa, kde se odehrávaly přírodní nebo technické katastrofy.

Karanténní ostrov (Poveglia, Itálie)

Na leteckých snímcích působí ostrov Poveglia, nacházející se nedaleko italských Benátek, jako místo pro pohodový odpočinek. Ve skutečnosti však má za sebou velmi pohnutou historii. První zmínka pochází z kroniky z roku 421, kdy sem uprchli lidé z Padovy a Este před nájezdy barbarů. V 9. století se počet obyvatel ostrova začal zvyšovat a v následujících staletích jeho význam neustále rostl.

Klepněte pro větší obrázek Karanténní ostrov (Poveglia, Itálie)

V roce 1379 zaútočila na Benátky janovská flotila a obyvatelé Poveglie byli přesunuti na Giudeccu. V následujících staletích zůstal ostrov neobydlený. V roce 1776 přešel ostrov pod jurisdikci Magistrátu veřejného zdravotnictví (Magistrato alla Sanità) a stal se kontrolním bodem pro veškeré zboží a osoby připlouvající do Benátek a odplouvající z nich.

Od roku 1793 do roku 1814 byl ostrov využíván jako karanténní stanice pro lidi trpící morem a jinými nakažlivými nemocemi. V roce 1922 byly stávající budovy přestavěny na ústav pro duševně choré a později sloužily jako domov důchodců/ústav dlouhodobé péče, a to až do jeho uzavření v roce 1968.

Na relativně malém prostoru se dnes nacházejí ostatky možná až stovky tisíc lidí. Těla většiny někdejších obyvatel však byla spálena, aby se zabránilo šíření chorob, následkem čehož více než polovinu ostrovní půdy tvoří popel z kremací. Děsivost tomuto místu dodává i legenda o šíleném lékaři, který zde prováděl pokusy na psychiatrických pacientech. Nakonec měl ukončit svůj život skokem ze zvonice zdejšího kostela.

Diskuze (9) Další článek: Více paměti do nového i staršího počítače, 32 GB RAM teď koupíte za hubičku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,