Mezi Marsem a Jupiterem se mj. nacházejí velké asteroidy, které se rovněž označují jako “temné“. Astronomům NASA se nyní podařilo zjistit, že obsahují vodu.
„Tyto asteroidy jsou téměř tak staré jako naše sluneční soustava,“ uvedl pro server Space.com hlavní badatel Driss Takir.
Není těžké si představit, že podobné kosmické balvany v minulosti bombardovaly i Zemi... a sehrály důležitou roli při nastartování prebiotické evoluce. „Tohle možná byl ten typ objektů, které se dostaly do Sluneční soustavy a přinesly s sebou led a organické látky,“ konstatoval Andy Rivkin z John Hopkins University, který se na nové studii nepodílel.

Trpasličí planeta Ceres
Dotyčné asteroidy se v řadě ohledů podobají trpasličí planetě Ceres. Např. jsou stejně tak porézní, což znamená, že „nebyly zahřáté dostatečně na to, aby se brzy po svém vzniku přeměnily na kompaktní skalní struktury“.
S největší pravděpodobností se tak zformovaly v chladnějších vnějších končinách, z nichž byly později „odtaženy“ gravitací Saturnu nebo výše zmíněného Jupiteru.
„Naše výpočetní modely ukazují, že tyto asteroidy musely do hlavního pásu asteroidů dorazit složitými dynamickými procesy, krátce po svém vzniku ve vnějších oblastech Sluneční soustavy,“ vysvětlil Takirův spolupracovník Vladimir Neumann.