Tento designový skvost vypadá jako jeden kus materiálu. Jedná se ale o zajímavý šroub

Vypadá jako šroub bez drážky v hlavě. Jenže v takovém případě samozřejmě přichází na řadu otázka, jak může být utažen? Ona drážka tam ale je, jen je patřičně skryta. Jedná se tedy o tříbodový otvor, který je zakryt stejně tvarovaným kusem vypodloženým pružinou s takovou přesností obrábění, že sestava na první pohled vypadá, jako by se jednalo o celistvý kus.

I když autor Andrew Klein nezmiňuje, jak se spoj obráběl, jednalo se pravděpodobně o elektroerozivní obrábění (EDM), které by mohlo tohoto stupně přesnosti dosáhnout. Šroub samotný je pak vyrobený z magnetické oceli 410. To i právě kvůli smyslu jeho utahování, na které je samozřejmě třeba speciální klíč. Ten je vyroben z mosazi, aby nepoškrábal čelo šroubu, a po přiložení zatlačí vnitřní část jeho hlavy dovnitř tak, aby mohl být šroub utažen. Magnety pak zajistí pevnější přichycení.

Autor uvádí, že využití v praxi se najde zejména u výrobců nábytku. Jeho koncepty sice vypadají zajímavě, je ale otázkou, kolik výroba takového spoje vlastně stojí. I když se jedná o pěkný designový prvek, dosažená přesnost je v tomto ohledu možná zcela zbytečná a uplatnění by našla spíše ve strojírenství. Andrew je nicméně poměrně vynalézavý. Na svém kontě má třeba už i list pily, která přesně prořízne drážku pro skládaný spoj u dřevěných výrobků, nebo systém pro permanentní magnety.

Via Hackaday.com

Diskuze (8) Další článek: Malý hybridní adaptér Satechi pro USB-C rozšíří porty a přidá slot pro M.2 SSD

Témata článku: Technologie, Věda, Materiál, Přesnost, Pružina, Šroub, Andrew, Obrábění, Drážka, Kus, Skvost, SpojeKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2