Tento designový skvost vypadá jako jeden kus materiálu. Jedná se ale o zajímavý šroub

Vypadá jako šroub bez drážky v hlavě. Jenže v takovém případě samozřejmě přichází na řadu otázka, jak může být utažen? Ona drážka tam ale je, jen je patřičně skryta. Jedná se tedy o tříbodový otvor, který je zakryt stejně tvarovaným kusem vypodloženým pružinou s takovou přesností obrábění, že sestava na první pohled vypadá, jako by se jednalo o celistvý kus.

I když autor Andrew Klein nezmiňuje, jak se spoj obráběl, jednalo se pravděpodobně o elektroerozivní obrábění (EDM), které by mohlo tohoto stupně přesnosti dosáhnout. Šroub samotný je pak vyrobený z magnetické oceli 410. To i právě kvůli smyslu jeho utahování, na které je samozřejmě třeba speciální klíč. Ten je vyroben z mosazi, aby nepoškrábal čelo šroubu, a po přiložení zatlačí vnitřní část jeho hlavy dovnitř tak, aby mohl být šroub utažen. Magnety pak zajistí pevnější přichycení.

Autor uvádí, že využití v praxi se najde zejména u výrobců nábytku. Jeho koncepty sice vypadají zajímavě, je ale otázkou, kolik výroba takového spoje vlastně stojí. I když se jedná o pěkný designový prvek, dosažená přesnost je v tomto ohledu možná zcela zbytečná a uplatnění by našla spíše ve strojírenství. Andrew je nicméně poměrně vynalézavý. Na svém kontě má třeba už i list pily, která přesně prořízne drážku pro skládaný spoj u dřevěných výrobků, nebo systém pro permanentní magnety.

Via Hackaday.com

Diskuze (8) Další článek: Malý hybridní adaptér Satechi pro USB-C rozšíří porty a přidá slot pro M.2 SSD

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,