Teoretický fyzik má neobvyklého koníčka. Brázdí oblohu v létajících oblecích

Teoretický fyzik Alexej Galda, který působí jako profesor na University of Chicago, má neobvyklého koníčka – brázdí oblohu ve wingsuitech, tedy létajících oblecích. Dokonce se zúčastňuje různých soutěží.

Galda tvrdí, že právě jeho vzdělání a akademické zázemí mu dává značnou výhodu. Díky svým znalostem fyziky byl schopen i otestovat prototyp létajícího obleku.

„Moje zkušenosti s optimalizací a analýzou dat mi pomohly vyvinout specifické strategie pro optimalizaci mého létání,“ uvedl v rozhovoru pro Chicago Sun-Times. „Technicky a datově je to velmi náročné. Vše zaznamenává zařízení GPS zařízení na helmě letce.“

Tato adrenalinová aktivita samozřejmě má svá rizika. Například v roce 2016, během výše zmíněného testu prototypu wingsuitu se Galda po skoku začal nekontrolovatelně točit.

„Stále jsem však nemusel otevřít svůj záložní padák, nebo tak něco…  Jediné, co se stalo, bylo to, že jsem měl kvůli rotování dva týdny oči podlité krví,“ zavzpomínal.

Nepříjemná zkušenost však Galdu od jeho záliby v žádném případě neodradila. Ba právě naopak – do budoucna chce soutěžit ještě častěji a doufá, že se mu nakonec podaří tento sport ovládnout.

Titulní foto: Archiv Alexeje Galdy

Váš názor Další článek: Zapomněli na desktop. AMD zahazuje další příležitosti, situace v TSMC se komplikuje

Témata článku: Sport, Létání, Fyzika, Osobnosti vědy a techniky, Prototyp, Soutěž, Fyzik, Physics, University of Chicago, Koníček, Alexej, Obloha, Teoretický fyzik, Oblek, Sportovní potřeby na Heureka.cz