Teploty se dostanou do neprobádaných výšin, varují meteorologové. Horko ještě zhorší El Niño

Následujících pět let bude pořádně teplých. Vysoké teploty, které rostou v reakci na vysokou koncentraci emisí, požene nahoru navíc klimatický jev El Niño, jehož návrat je očekáván během letošního roku. Ve své poslední zprávě o tom informovala Světová meteorologická organizace (WMO). 

Organizace se domnívá, že existuje 66procentní pravděpodobnost, že průměrná roční globální teplota mezi lety 2023 a 2027 bude vyšší o 1,5 °C oproti předindustriální době. To je problém, jelikož tato hranice je označována jako první bod zlomu, po kterém nastanou na světě nenávratné ekosystémy škody. S hodnotou operuje i Pařížská dohoda o ochraně klimatu. 

Tato zpráva neznamená, že trvale překročíme hranici 1,5 °C stanovenou v Pařížské dohodě, která se týká dlouhodobého oteplování v průběhu mnoha let. WMO však bije na poplach, že úroveň 1,5 °C budeme překračovat krátkodobě a stále častěji,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Organizace ve svém reportu také popisuje, že existuje 98procentní pravděpodobnost, že minimálně jeden rok z následujících pěti let a pět let jako celek budou nejteplejší v historii měření. 

El Niño nejspíš přinese teploty z pekla

Hlavní důvod je jasný – klimatické změny. V následujícím období ale růst teplot ovlivní i další hráč, který se pomalu začíná hlásit o slovo. 

Meteorologové i klimatologové očekávají, že letos skončí nezvykle dlouhé období klimatické jevu La Niña, jenž se vyznačuje chladnější mořskou vodou v tropické části středního a východního Tichého oceánu ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Jsou k tomu navázané atmosférické jevy, které ve svém důsledku způsobují, že La Niña má na velké části planety ochlazující tendenci.

Teď jej ale vystřídá jev El Niño, jenž má naopak oteplující tendenci. Situace v Tichém oceánu se začala měnit už začátkem jara a zatím to vypadá, že El Niño naplno udeří na podzim. Nejen, že teploty kvůli tomuto jevu porostou, ale například nad střední a východní části Pacifiku se častěji vyskytnou bouře.

Nutnou podotknout, že poslední roky tři roky patří mezi nejlepší v historii měření i přes to, že úřadoval ochlazující La Niña. 

V nadcházejících měsících se očekává příchod oteplujícího jevu El Niño, který v kombinaci se změnou klimatu způsobenou člověkem dostane globální teploty do dosud neprobádaných výšin,“ varuje Taalas. Podle něj to bude mít vážné dopady na zdravotní a potravinové systémy, zajištění vody i životní prostředí. „Musíme být připraveni,“ říká. 

Diskuze (26) Další článek: Legendární jméno v novém lepším kabátě a s OLED panelem. Test notebooku HP Pavilion Plus 14

Témata článku: , , , , ,