Zbastlená domácí elektromotorka
Vladimir Gorshenin je celoživotní maker a fanoušek DIY, a tak si na Alibabě (!) koupil lacinou čínskou kopii motorky Honda CB125 a začal ji s přáteli předělávat na elektrický pohon. Říkají tomu Devs Concept 301 E-bike. Spíše než na samotné elektromotory, baterie a řídící jednotky, které jsou v této kategorii už dnes víceméně standardizované, se ale zaměřili na zakrytování všech citlivých částí a ochranu jezdce samotného.

Studie zakrytování předělané motorky z Alibaby pomocí dílů z 3D tiskárny
Vznikla tak studie designu podomácku předělané motorky, která velkou měrou používá díly z 3D tisku a k zakrytování podobné principy jako slavný československý Velorex.
Pokračování 2 / 13
Elektrická tříkolka Morgan
Domácích elektrifikací není nikdy dost, na Pražské tržnici tak narazíte i na Honzu Koubského, který na Maker Faire přiveze svoji dětskou elektrickou tříkolku Morgan. Vozidlo má ocelový rám a překližkovou karoserii. O pohon se stará 250W motor a 36V baterie.
Nechybí cyklistická brzda, mechanické řízení a celý projekt krok za krokem najdete na Instructables, kde Koubský v roce 2017 obsadil druhé místo v soutěži nejlepších kutilských projektů. Více morganů do ulic!
Pokračování 3 / 13
Kolo s fotovoltaickým panelem Solarebike
Z běžného elektrokola se už v roce 2022 na zadek nikdo neposadí, ale co kdybychom vám řekli, že jeden český kutil na bicykl přimontoval celý střešní fotovoltaický panel? Zní to bláznivě? Zní, a proto se na to zajeďte o víkendu podívat do Prahy.

Solarebike, tedy elektrokolo se solárním panelem
Solarebike vzniká v rámci zájmového sdružení Ekovesnice, které nabízí návody na soběstačný život včetně nezávislé dopravy.
Pokračování 4 / 13
Polský podmořský dron CPSdrone
Parta středoškoláků z polského Gdaňsku začala před čtyřmi lety vyvíjet vlastní ponorku. Postupným zkoušením a chybami se z amatérů stali zkušení konstruktéři a v roce 2020 už měli hotový a plně funkční prototyp podmořského dronu CPS 5, který ovládají na třicetimetrovém komunikačním laně.
Mnoho dílů robotické ponorky s kamerou pochází z tiskárny a tým CPSdrone se v Praze pochlubí aktuálními schopnostmi plavidla ve speciální nádrži.
Pokračování 5 / 13
Robotický vírník ThunderFly
Na pražský Maker Faire dorazí také letecký startup ThunderFly ze Soběslavi, který přiveze bezpilotní letoun, který vypadá jako minihelikoptéra vírník. Drony TF-G1/TF-G2 slouží pro nejrůznější průmyslové a vědecké měření, přičemž inženýři se pochlubí zejména svým systémem pro měření kvality ovzduší TF-AMON.
Kapesní TF-G2 uveze až 100 gramů zátěže – třeba zrovna měřicí čidla –, robustnější TF-G1 pro velké kluky a holky si ale poradí až s 5 kilogramy a dobou letu déle než hodinu.
Pokračování 6 / 13
Open-source 3D skener OpenScan
Profesionální fotogrammetrické a laserové 3D skenery stojí celé jmění, můžete si je ale poskládat i svépomocí. Přesně to slibuje projekt OpenScan, který na základě běžně dostupných kutilských dílů a 3D tisku skládá otočnou platformu pro fotografování předmětů ze všech stran pomocí běžného mobilu.
Software následně prolne snímky dohromady a na základě fotogrammetrických výpočtů vyrobí 3D model. Ve světě už poměrně známý projekt OpenScan dorazí i do Prahy.
Pokračování 7 / 13
Robolinka na voňavky Algorithmic Perfumery
Vaše toaletní voda už není, co bývala? A ten laciný deodorant také stojí za starou bačkoru? V tom případě zajeďte na Maker Faire, k vidění tam totiž bude Algorithmic Perfumery – platforma na tvorbu vůní s prvky AI od Frederika Duernicka.
Jednoduše vyplníte dotazník a automat na pomezí DIY a umění namíchá přesně to, co potřebujete.
Pokračování 8 / 13
Vzhůru do oblak s českými raketami
Do Pražské tržnice dorazí s několika kosmickými projekty také tuzemská studentská scéna. Třeba CTU Space Research z ČVUT, který staví čtyřmetrovou raketu Illustria s dostupem až 3 000 metrů.

Česká studentská raketa Illustria
Pokračování 9 / 13
Czech Rocket Society
ČVUT ale nebude jediné, kdo přiveze raketové technologie, v areálu Maker Fairu totiž narazíte i na stánek Czech Rocket Society, která propojuje studentské projekty z tuzemských vysokých i středních škol a pořádá pro ně soutěže. Třeba Czech Rocket Challenge.
Na sestřih z letošního ročníku se můžete podívat ve videu výše, no a nějaké rakety snad najdete i na Pražské tržnici a jak ČVUT, tak Českou raketovou společnost doplní ještě AV ČR se svým výzkumným programem Vesmír pro lidstvo.
Pokračování 10 / 13
Cyklosedlo z 3D tiskárny Posedla
Pokud máte v garáži nebo kočárkárně kolo a sledujete českou kutilskou scénu, o startupu Posedla jste už určitě slyšeli, vyrábí totiž sedlo na míru Joyseat. Svrchní část tvoří pružná struktura vyrobená z TPU (termoplastický polyuretan) na průmyslové 3D tiskárně a kostru pak karbonový kompozit.
To nejlepší na závěr: Aby sedlo perfektně sedělo právě na váš zadek, před výrobou vám od Posedly dorazí speciální kit na výrobu modelu pozadí, který ji pošlete zpět. Pokud nechápavě kroutíte hlavou, výborně, zajeďte na Maker Faire a osahejte si netradiční sedlo, které je další hezkou aplikací aditivní výrobní technologie, na vlastní prsty.
Pokračování 11 / 13
Chytrý obojek pro krávy FlockLock
Posedla a některé další mladé české firmy budou součástí startupové zóny PrusaLabu – mnohé z nich vzešly právě z tohoto inkubátoru a komunitní dílny. V zóně najdete i FlockLock, který vyvíjí chytrý obojek pro skot se solárním dobíjením a sledováním pohybu a doprovodnou mobilní aplikaci.

I krávy si zaslouží chytré nositelnosti. Třeba elektronikou prošpikovaný obojek FlockLock
Pokud se to podaří, chovatelé získají systém, ve kterém budou moci sledovat pohyb a zdravotní stav všech svých krav, telat a býků.
Pokračování 12 / 13
Hydroponická střecha ForestBit
Mnozí letos začali své střechy osazovat fotovoltaickými panely, aby tak bojovali s nepředvídatelnými náklady za elektřinu, pokud vám ale ještě zbylo nějaké volné místo, můžete na střechu přimontovat i celý hydroponický systém ForestBit a pěstovat bylinky.

Střešní hydroponický systém ForestBit
Návštěvníci stánku se dozvědí, jak takovou střešní farmu postavit v městských podmínkách a na co si dát pozor.
Pokračování 13 / 13
Mikrofarma v obýváku microFeeld
No, a pokud střechu nemáte, na Pražské tržnici se na stánku microFeeld dozvíte, jak drobné bylinky vypěstovat přímo v obývacím pokoji nebo na balkoně.
Jak už název napovídá, autoři se soustředí na pěstění v minimalistických podmínkách a nabízí i vhodné kity pro začátečníky.
Náš výběr se soustředil jen na výběr několika málo vystavujících, pražský Maker Faire toho ale nabídne mnohem více. Kompletní seznam a galerii vystavujících makerů najdete zde a vstupenky pak na GoOutu. Součástí festivalu jsou také workshopy a doprovodný program.
Letošní Maker Faire se koná v areálu Pražská tržnice v Holešovicích 17.9.-18.9. 2022.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně