Tesla a nejprodávanější auto v Evropě? Je to jen kouzlení s čísly

O nedostatku čipů už se toho namluvilo hodně (souhrn zde). Že to nejsou plané řeči, jasně ukazují i statistiky. Koncem prázdnin zavalila média zpráva, že se na vrchol červencového evropského žebříčku prodejnosti aut vyšplhala Dacia Sandero. Čím to?

Čím dražší auto, tím víc funkcí, tím víc čipů. Sandero je levné a jednoduché auto, ve kterém může být o řád méně procesorů a čidel, než v násobně dražším voze, který se snaží zákazníka utáhnout na technologické finesy. Že to není náhoda, ukázala srpnová tabulka, kdy se situace opakovala, Dacia Sandero bylo znovu nejprodávanějším autem v celé Evropě.

Ale za říjen se jméno na nejvyšší příčce mění: Tesla Model 3. Wow, nejprodávanější evropské auto je elektromobil!

Také tady by se dala použít „čipová hypotéza“. Zatímco tradiční automobilky mají nedostatek a brzdí produkci, progresivnější Tesla to zatím zvládá, má za sebou čtvrtletní prodejní rekord a vidinu dalšího růstu.

Jistě, čipy také hrají roli, ale hlavní faktor, který Teslu vystřelil na nejvyšší příčku, je jiný a upozornil na něj web Revhead.cz. Je to překvapivě jednoduché – Tesla vozí auta do Evropy jednou za kvartál. Většina se prodá v březnu, červnu, září a prosinci, v měsících následujících se jen paběrkuje. Zdroj dat pro ověření je web CarSalesBase.com, ale radši se podívejte na grafy na Revheadu, v grafech je tahle praxe zcela zřetelná.

Dělá to Tesla, aby se jednou za kvartál dostala do médií, jak nadnáší autor článku? To už považuji za spekulaci a přidám i jednu svoji – s tím, jak se k evropským zákazníkům začnou plynule a bez dovozních špiček dostávat v berlínské Gigafactory vyrobené Tesly, bude tento jev slábnout.

Diskuze (28) Další článek: Amazon chce dostat Alexu i do nemocničních pokojů a domovů seniorů

Témata článku: Elektromobily, Tesla Motors, Automobily, Evropa, Tesla, Hypotéza, Graf, Elektromobil, TES, Nejprodávanější auto, Kouzlení, Čip, Čidlo, AutoPro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate