Tesla Motors | Tesla Supercharger

Tesla masivně rozšiřuje své rychlonabíječky. Jeden Supercharger vyrostl i v Brně

Tesla aktualizovala svou mapu dobíjecích stanic. Největší pozornost budí ty rychlodobíjecí zvané Supercharger, které dokážou auto dobít na pár set dalších kilometrů během půl hodiny. Superchargerů už je po světě rozmístěno 15 tisíc a 2 tisíce přibyly jen za poslední půlrok, upozorňuje Electrek. Nás v Česku může těšit, že vedle Prahy, Humpolce a Olomouce už začala svítit červená ikonka Superchargeru i v Brně. 

Tesla nyní bude nasazovat už třetí verzi svých Superchargerů. Ty dokážou auta dobíjet výkonem až 250 kW a samotná stanice disponuje výkonem 1 MW. To mimo jiné znamená, že 5 minut bude stačit na „dotankování“ dojezdu o 120 km a na pět set kilometrů bude stačit méně než půlhodina. Superchargery V3 zatím využijí jen nejnovější vozy Tesla Model 3 a Model Y.

Nabíječka v Brně, Českých Budějovicích a u Ústí

Současné Superchargery verze V2 nabídnou úctyhodný výkon až 150 kW. I to na rychlé dobití energie stačí. Pochopitelně k tomu musí místní partner zajistit potřebné zajištění dostatečně silného zdroje elektrické energie. 

Na aktualizované mapě se objevily stanice, jejichž výstavba je již naplánována a v letošním roce už s jistotou proběhne. Pochopitelně je velmi husto na území USA, ale překvapí velké množství stanic stavěných i v Kanadě. Tesla se přitom snaží pokrýt nejen města, ale i hlavní tranzitní tahy. 

Rušno bude i v Evropě, kde se největšího přídělu nových Superchargerů dočkají ve skandinávských zemích. Ty jsou pro Teslu v rámci Evropy i největším odbytištěm, proto se nelze výstavbě nových stanic divit. Desítka jich vyroste i na nejsevernějším cípu Evropy, kde je hustější síť potřeba i z důvodu chladnějších klimatických podmínek, které dojezd elektromobilů rapidně zkracují.

V Brně Supercharger vyrostl u nákupního centra Olympia. K dispozici jsou čtyři dobíjecí stojany s maximálním výkonem 120 kW. Letos by pak měl vyrůst ještě jeden Supercharger v Českých Budějovicích a u dálnice D8 ve Žďárku.

Diskuze (31) Další článek: Pentagon zakázal používat vojákům TikTok. Už žádná veselá videa z misí

Témata článku: Elektromobily, Tesla Motors, Tesla Supercharger, SuperCharge, Dojezd elektromobilů, Dobití, Odbyt, Super


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify