Tesla masivně rozšiřuje své rychlonabíječky. Jeden Supercharger vyrostl i v Brně

Tesla aktualizovala svou mapu dobíjecích stanic. Největší pozornost budí ty rychlodobíjecí zvané Supercharger, které dokážou auto dobít na pár set dalších kilometrů během půl hodiny. Superchargerů už je po světě rozmístěno 15 tisíc a 2 tisíce přibyly jen za poslední půlrok, upozorňuje Electrek. Nás v Česku může těšit, že vedle Prahy, Humpolce a Olomouce už začala svítit červená ikonka Superchargeru i v Brně. 

Tesla nyní bude nasazovat už třetí verzi svých Superchargerů. Ty dokážou auta dobíjet výkonem až 250 kW a samotná stanice disponuje výkonem 1 MW. To mimo jiné znamená, že 5 minut bude stačit na „dotankování“ dojezdu o 120 km a na pět set kilometrů bude stačit méně než půlhodina. Superchargery V3 zatím využijí jen nejnovější vozy Tesla Model 3 a Model Y.

Nabíječka v Brně, Českých Budějovicích a u Ústí

Současné Superchargery verze V2 nabídnou úctyhodný výkon až 150 kW. I to na rychlé dobití energie stačí. Pochopitelně k tomu musí místní partner zajistit potřebné zajištění dostatečně silného zdroje elektrické energie. 

Na aktualizované mapě se objevily stanice, jejichž výstavba je již naplánována a v letošním roce už s jistotou proběhne. Pochopitelně je velmi husto na území USA, ale překvapí velké množství stanic stavěných i v Kanadě. Tesla se přitom snaží pokrýt nejen města, ale i hlavní tranzitní tahy. 

Rušno bude i v Evropě, kde se největšího přídělu nových Superchargerů dočkají ve skandinávských zemích. Ty jsou pro Teslu v rámci Evropy i největším odbytištěm, proto se nelze výstavbě nových stanic divit. Desítka jich vyroste i na nejsevernějším cípu Evropy, kde je hustější síť potřeba i z důvodu chladnějších klimatických podmínek, které dojezd elektromobilů rapidně zkracují.

V Brně Supercharger vyrostl u nákupního centra Olympia. K dispozici jsou čtyři dobíjecí stojany s maximálním výkonem 120 kW. Letos by pak měl vyrůst ještě jeden Supercharger v Českých Budějovicích a u dálnice D8 ve Žďárku.

Diskuze (31) Další článek: Pentagon zakázal používat vojákům TikTok. Už žádná veselá videa z misí

Témata článku: Elektromobily, Tesla Motors, Tesla, Tesla Supercharger, Dobití, TES, SUP, Půlhodina, SuperCharge, Super, SVE, Dojezd elektromobilů, OdbytIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Na internetu se objevila hrstka fotografií, které ukazují chytré hodinky ze speciální edice hry Starfield.

Michal Maliarov
StarfieldSpekulace
Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající automobily nám v minulosti slibovala již celá řada společností, slovenský Aeromobil by však celou myšlenku mohl konečně dotáhnout do cíle.

Auto.czOndřej Mára