Tesla Model Y vytvořila v testu Euro NCAP nový rekord v kategorii bezpečnostních asistentů

Tesla Model Y dosáhla rekordního skóre v rámci evropského programu hodnocení bezpečnosti automobilů Euro NCAP. V kategorii bezpečnostních asistentů získala 98 %. Dále dostala 97 % bodů za ochranu dospělých cestujících, 87 % za ochranu dětí a 82 % za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu (tj. chodců a cyklistů), což v konečném součtu znamenalo pětihvězdičkové hodnocení.

Odborníci na bezpečnost uvedli, že Model Y získal plný počet bodů za systém podpory jízdy v jízdním pruhu a monitorování řidiče pomocí kamery. Pochválili také systém kamerového vidění vozu, který se snaží předcházet kolizím s ostatními účastníky silničního provozu.

98 % pro Teslu Model Y

Ředitel pro strategii výzkumu Matthew Avery k výsledkům řekl: „Tesla Model Y uspěla v testech a získala vynikající hodnocení v oblasti bezpečnosti. V kategorii bezpečnostních asistentů získala nejvyšší známku, jaká kdy byla udělena.“ Lehce kriticky však poznamenal, že „Je škoda, že zůstávají nevyřešené problémy týkající se bezpečného fungování jejího systému Autopilot.“

Euro NCAP je program hodnocení nových automobilů, který původně zahájila vláda Spojeného království, a nyní je do něj zapojeno i několik států Evropské unie. Testuje například čelní náraz, boční náraz a náraz zezadu, stejně jako bezpečnostní prvky pro děti a to, jak závažné mohou být následky srážky s chodci a cyklisty.

Euro NCAP testuje také bezpečnostní asistenční prvky, jako je udržování vozidla v jízdním pruhu, asistenční systémy pro udržování rychlosti, sledování stavu posádky (např. zda se řidič věnuje řízení a neusíná) a systémy pro předcházení kolizím, jako je autonomní nouzové brzdění a varování před čelním nárazem.

Bezpečnost na prvním místě

Dle Tesly patří mezi faktory, jež přispěly k vysokému skóre, výrobní technologie odlévání zadní části podvozku z jednoho velkého kusu a zesílená sada baterií, která „poskytuje obrovskou pevnost bezpečnostní buňky při nárazu a pomáhá zachovat integritu prostoru“. Firma také poukazuje na airbagy uprostřed kabiny, jež se aktivují mezi předními sedadly a pomáhají cestujícím vyhnout se zranění při vzájemném nárazu.

Mezi nejbližší konkurenty Tesly Model Y v oblasti bezpečnosti patří Lexus, Mercedes-Benz, Volvo, Cupra, VW a několik čínských značek. Aktuální žebříček dle celkového skóre vypadá následovně:

  1. Tesla Model Y
  2. Lexus NX
  3. WEY Coffee 01
  4. Mercedes-Benz C-Class
  5. Mercedes-Benz Citan Tourer
  6. Mercedes-Benz T-Class
  7. ORA Funky Cat
  8. Volvo C40 Recharge
  9. Cupra Born
  10. VW Multivan

Tesla se pochlubila výsledky na svém blogu a zdůraznila, že její systém založený pouze na počítačovém vidění (nevyužívá žádný radar ani LIDAR) je dostatečný pro bezpečný provoz. „Systém Vision v Modelu Y využívající pouze kameru si vede pozoruhodně dobře při prevenci srážek s jinými automobily, cyklisty a chodci,“ potvrdilo tuto skutečnost Euro NCAP.

Diskuze (25) Další článek: Poslanci mají laptopy od Dynabooku. Mohou 15 hodin řádit na Core i5 a s 16 GB RAM

Témata článku: Technika, Bezpečnost, Elektromobily, Tesla, Automobily, Evropská unie, Kamera, Rekordy, Volkswagen, Volvo, Lexus, Jízdní pruh, Asistent, Silniční provoz, Mercedes-Benz, Rekord, Vision, Cupr, Model Y, Model, Náraz, NCAP, Recharge, Euro NCAP, Digitální kamery na Heureka.cz