Tesla projela 600km trasu ze San Francisca do Los Angeles a zpět (téměř) bez zásahu člověka

Technologie autonomního řízení zažívají v posledních letech neuvěřitelný rozmach. O tom, jak daleko v současnosti dospěly, vypovídá video, ve kterém Tesla Model 3 vybavená funkcí Full Self-Driving (FSD) úspěšně absolvuje více než 600 kilometrů dlouhou trasu z ulic San Francisca do Los Angeles.

Časosběrné video, které v patnácti minutách zobrazuje celou cestu, publikoval na Silvestra magazín Whole Mars Catalog. Řidič, nebo přesněji řečeno člověk sedící za volantem, zasáhl do řízení pouze jednou. Jednalo se o situaci poblíž Los Angeles, kdy se vyhnul nepořádku na vozovce (ve videu je tento moment v čase 12:51).

Samořídící Tesla

V rámci objektivity můžeme konstatovat, že autonomní jízda působí sice přesvědčivě, avšak k naprosté dokonalosti přeci jen ještě nějaký ten kousek zbývá. Sám autor videa konstatoval: „Jízda nebyla dokonalá, ale byl to tak působivý milník, že jsem se o něj musel podělit.“ Jeden z diváků sarkasticky komentoval výkon auta slovy: „Vy řídíte opilý? Ne, já neřídím!“

V pondělí 4. ledna vystavil Whole Mars Catalog další video – tentokrát zachycující jízdu opačným směrem, konkrétně od ústředí SpaceX v Los Angeles do bytového komplexu v San Jose. Jedná se o stejnou Teslu Model 3 a cesta tentokrát proběhla bez jediného lidského zásahu.

„Nejprve jsem si myslel, že jsem měl s tak malým počtem zásahů štěstí, ale když jsem viděl, že beta Autopilota FSD byla stejně úspěšná i na zpáteční cestě, nabyl jsem přesvědčení, že tento výkon by měl být poměrně snadno opakovatelný kýmkoli s Teslou s FSD.“ konstatuje autor videa.

Budoucnost o krůček blíž

V říjnu byla spuštěna uzavřená betaverze FSD, která ve srovnání s Autopilotem nabízí více funkcí a lepší autonomii. V určitých oblastech dokáže například měnit jízdní pruhy, zaparkovat, navigovat přes sérii komplikovaných křižovatek a jezdit po úzkých silnicích.

Autor videí najezdil s Autopilotem více než 110 tisíc kilometrů bez jediné nehody. Dle jeho mínění jde o největší skok v automobilové bezpečnosti od zavedení bezpečnostního pásu. Sám ale přiznává, že při používání a testování vždy dává maximální pozor a je kdykoli připraven převzít kontrolu.

Každopádně ačkoli obě publikovaná videa vypadají působivě, do okamžiku, kdy se budeme vozit auty v roli pasivních pasažérů, zbývá ještě hodně dlouhá cesta. Schopnost ujet stovky kilometrů mezi městy je ale nesporně velkým krokem k budoucnosti samořídících vozů.

Diskuze (62) Další článek: Microsoft chystá novou aplikaci Outlook pro Windows a macOS. Nahradí programy Mail a Kalendář

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,