Tesla Semi se prohání na zkušební dráze. Elektrický tahač by měl letos dorazit k prvním kupujícím

Tesla na připomněla svůj dříve představený elektrický tahač Semi, a to v krátkém videu, ve kterém se náklaďák prohání na zkušební dráze. Ačkoli si Semi odbyl premiéru už v listopadu roku 2017 a výrobce slíbil první dodávky o dva roky později, projekt nabral zpoždění a nakonec k prvním zákazníkům přijede až letos.

Termíny Elona Muska bývají velmi ambiciózní a málokdy se je podaří přesně splnit, takže když při premiéře sliboval první dodávky v roce 2019, málokdo s tím počítal. Přesto Tesla hned krátce po uvedení několik tisíc objednávek.  

Před rokem namísto očekávaného uvedení na trh přišla zpráva, že projekt nabírá další zpoždění. Důvodem bylo upřednostnění výrobních kapacit pro osobní Model Y a také probíhající vývoj v oblasti akumulátoru a zefektivňování provozu. Elon Musk proto kompenzoval negativní zprávu o zdržení výroby tím, že se na druhou stranu podařilo navýšit dojezd kamionu z původních 800 kilometrů až na necelou tisícovku. 

Na sériové produkci se začalo pracovat loni v červnu a Semi zachycený na aktuálním videu už by měl být jeden z prvních náklaďáků, který sjel z nové linky. Ta se ovšem stále ladí a optimalizuje, takže se na spuštění prodejů stále ještě čeká a ještě chvíli čekat bude. 

Mezi prvními zákazníky bude například přepravní společnost DHL nebo řetězec Walmart. Využívat je bude i samotná Tesla, a to na převoz akumulátorů z továrny ve Freemontu do Gigafactory v Nevadě. To představuje vzdálenost cca 420 km, což Semi zvládne s velkou rezervou na jedno nabití a Tesle to výrazně sníží náklady na přepravu. 

Diskuze (27) Další článek: Miliardy z Avastu poslouží dobré věci. Vlčkovi zakládají nadaci na pomoc nemocným dětem

Témata článku: Elektromobily, Tesla, Elon Musk, Tesla Motors, Výroba, Dráha, Elektrický, Semi, DHL, Walmart, Zkušební dráha, Tesla Gigafactory, Nevada, Tesla Semi, Náklaďák, Premiéra, TES, TahačSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
AMD má nejvýkonnější desktopový procesor světa. Ryzeny 7000 dál utíkají Intelu

AMD má nejvýkonnější desktopový procesor světa. Ryzeny 7000 dál utíkají Intelu

** Architektura Zen 4 přináší podporu PCIe 5.0, DDR5 a nový socket AM5 ** Čipy jsou poprvé vyráběné 5nm technologií ** Nejvýkonnější model má znovu až 16 jader

Karel Javůrek
ČipyProcesoryAMD
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně