Tesla ukázala novou solární střechu – láká na nízké ceny a snadnou instalaci

Elektromobily Tesla jsou ve svém segmentu fenoménem, avšak z pohledu výrobce nejsou ani zdaleka jediným cílem. Firma chce poskytovat komplexní řešení pro energetickou nezávislost, proto již nějaký čas prodává solární panely pro domácnosti. Nyní představila novou generaci V3 Solar Roof, kde fotovoltaické panely mají podobu střešních tašek.

Zásadním rozdílem proti tradičním solárním panelům je skutečnost, že se neinstalují na již existující střechu, ale jsou samy o sobě její součástí. Server SlashGear, jež o novince informoval, je označuje jako „poslední krok Elona Muska ve válce s fosilními palivy“.

Fotovoltaická střecha

Vize střechy, která dokáže získávat energii ze slunečního záření, se datuje ke konci roku 2016. Před třemi roky ji Tesla a Solar City prezentovaly jako řešení pro zákazníky, kterým se nelíbí solární panely dodatečně instalované na střeše budovy.

Každá taška je tak sama o sobě solárním článkem a při pohledu z ulice vypadá prakticky stejně, jako běžná střešní krytina. Až třetí generace Solar Roof je připravena pro masovou výrobu a distribuci – předchozí verze byly totiž finančně příliš náročné.

Zatímco dosud měly střechy pouze ochrannou roli, nyní se mohou stát aktivní součástí domácnosti. Budou zachytávat sluneční záření a vyrábět z něj elektrickou energii, k čemuž bude možné využít všechny plochy, orientované směrem ke slunci.

Solární střešní tašky

Každá taška bude vyrobena ze tvrzeného skla a má být třikrát silnější než standardní střešní krytina. Zpočátku bude dostupná jen v jedné barevné variantě, každých šest až devět měsíců přibude v nabídce nový styl. Tesla hodlá nabízet vždy dva typy identických tašek: solární a nesolární. To umožní majitelům domů vybrat si, kolik kapacity chtějí ze své střechy získávat.

Celý systém je navržen tak, aby spolupracoval s baterií Tesla Powerwall, ukládal elektřinu pro noční použití a poskytoval zálohu v případě výpadku napájení. Střecha s plochou 2000 čtverečních stop (asi 185 metrů čtverečních) má vyrábět 10 kW elektrické energie a náklady, po započtení daňového zvýhodnění, se pohybují kolem 33 950 dolarů (asi 780 tisíc korun). Předpokládaná životnost je 25 let.

Aktuálně jsou na stránkách Tesly otevřené rezervace. „Provádíme instalace a v nejbližších týdnech to rozjedeme tak rychle, jak je to možné,“ říká Elon Musk, který chce své solární tašky během několika měsíců instalovat na tisíce domů týdně.

Diskuze (34) Další článek: Keychron K4 je kompaktní klávesnice pro náročné. S optickými i klasickými přepínači a podsvícením

Témata článku: Technologie, Tesla, Obnovitelné zdroje, Elon Musk, Elektřina, Tesla Motors, Fotovoltaika, Energetika, Solární energie, Taška, Panel, Lak, TES, INS, Instalace, Střecha, Solární panely, SlashGear, Solar City, Střešní taška9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody