Tesla ukázala novou solární střechu – láká na nízké ceny a snadnou instalaci

Elektromobily Tesla jsou ve svém segmentu fenoménem, avšak z pohledu výrobce nejsou ani zdaleka jediným cílem. Firma chce poskytovat komplexní řešení pro energetickou nezávislost, proto již nějaký čas prodává solární panely pro domácnosti. Nyní představila novou generaci V3 Solar Roof, kde fotovoltaické panely mají podobu střešních tašek.

Zásadním rozdílem proti tradičním solárním panelům je skutečnost, že se neinstalují na již existující střechu, ale jsou samy o sobě její součástí. Server SlashGear, jež o novince informoval, je označuje jako „poslední krok Elona Muska ve válce s fosilními palivy“.

Fotovoltaická střecha

Vize střechy, která dokáže získávat energii ze slunečního záření, se datuje ke konci roku 2016. Před třemi roky ji Tesla a Solar City prezentovaly jako řešení pro zákazníky, kterým se nelíbí solární panely dodatečně instalované na střeše budovy.

Každá taška je tak sama o sobě solárním článkem a při pohledu z ulice vypadá prakticky stejně, jako běžná střešní krytina. Až třetí generace Solar Roof je připravena pro masovou výrobu a distribuci – předchozí verze byly totiž finančně příliš náročné.

Zatímco dosud měly střechy pouze ochrannou roli, nyní se mohou stát aktivní součástí domácnosti. Budou zachytávat sluneční záření a vyrábět z něj elektrickou energii, k čemuž bude možné využít všechny plochy, orientované směrem ke slunci.

Solární střešní tašky

Každá taška bude vyrobena ze tvrzeného skla a má být třikrát silnější než standardní střešní krytina. Zpočátku bude dostupná jen v jedné barevné variantě, každých šest až devět měsíců přibude v nabídce nový styl. Tesla hodlá nabízet vždy dva typy identických tašek: solární a nesolární. To umožní majitelům domů vybrat si, kolik kapacity chtějí ze své střechy získávat.

Celý systém je navržen tak, aby spolupracoval s baterií Tesla Powerwall, ukládal elektřinu pro noční použití a poskytoval zálohu v případě výpadku napájení. Střecha s plochou 2000 čtverečních stop (asi 185 metrů čtverečních) má vyrábět 10 kW elektrické energie a náklady, po započtení daňového zvýhodnění, se pohybují kolem 33 950 dolarů (asi 780 tisíc korun). Předpokládaná životnost je 25 let.

Aktuálně jsou na stránkách Tesly otevřené rezervace. „Provádíme instalace a v nejbližších týdnech to rozjedeme tak rychle, jak je to možné,“ říká Elon Musk, který chce své solární tašky během několika měsíců instalovat na tisíce domů týdně.

Diskuze (34) Další článek: Keychron K4 je kompaktní klávesnice pro náročné. S optickými i klasickými přepínači a podsvícením

Témata článku: Technologie, Tesla Motors, Elon Musk, Obnovitelné zdroje, Elektřina, Tesla, Energetika, Solární energie, Fotovoltaika, TES, Střecha, INS, Panel, Taška, Solar City, Solární panely, Instalace, SlashGear, Lak, Střešní taškaCo s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony