Tesla Motors | Elektromobily | Rivian

Tesla žaluje konkurenční Rivian a čtyři bývalé zaměstnance kvůli krádeži obchodních tajemství

Automobilka Tesla žaluje konkurenční startup Rivian a čtyři své bývalé zaměstnance. V žalobě, podané tento týden u kalifornského soudu, jejíž úryvky publikoval server Electrek, viní firma Elona Muska Rivian z toho, že najal její zaměstnance s cílem odcizit obchodní tajemství.

Tesla uznává, že prostý nábor bývalých pracovníků lze považovat za „legitimní konkurenční chování“. V případě Rivianu však prý zaznamenala „znepokojující vzorce“, naznačující snahu o přetahování stávajících zaměstnanců a získávání důvěrných informací.

Nekalé praktiky Rivianu

Podle žaloby měl Rivian například instruovat nejmenovaného odcházejícího zaměstnance s tím, jaké důvěrné informace potřebuje. Kromě toho Tesla objevila tři další pracovníky, kteří si na rozloučenou měli odnést „velmi cenné a důvěrné údaje“.

Tesla vidí problém i v tom, že mnoho náborových pracovníků Rivianu jsou bývalí zaměstnanci Tesly, kteří „jsou obeznámeni s typy informací, k nimž mají zaměstnanci společnosti Tesla přístup“. Jednou z obžalovaných je například manažerka Jessica Siron. Automobilka tvrdí, že ukradla dokumenty týkající se výrobních projektů.

„Tyto dokumenty sestávaly z vysoce citlivých obchodních tajemství, důvěrných a technických informací o řízení výrobních projektů, specifikací výrobních zařízení, výrobní robotiky a požadavků na tyto stroje. Tyto dokumenty Siron jako manažerka pro životní prostředí a bezpečnost používala jen zřídka, pokud vůbec, přesto je exportovala krátce po přijetí do Rivianu,“ uvádí žaloba.

Zatloukat, zatloukat a zatloukat!

Rivian se k žalobě vyjádřil v tom smyslu, že považuje veškerá obvinění za nepodložená. Tesle vyjádřil svůj obdiv k zasloužené pozici lídra v oboru a uvedl, že jeho obchodní model a technologie jsou založeny na mnohaletém vývoji techniky, designu a strategie.

„Po nástupu do Rivianu požadujeme, aby všichni zaměstnanci potvrdili, že do firmy nepřinesli a nepřinesou duševní vlastnictví bývalých zaměstnavatelů. Obvinění vznesená v této žalobě jsou neopodstatněná a jsou v rozporu s kulturou, charakterem a firemní politikou,“ uvedla obviněná firma v oficiálním prohlášení.

Tesla se intenzivně věnuje startupům, které najímají její zaměstnance. Je přesvědčena, že tak činí kvůli tomu, aby získali interní informace. V současnosti například probíhá soud s bývalými zaměstnanci, kteří nyní pracují v čínském startupu Xpeng, který podle Tesly ukradl zdrojový kód jejího Autopilota.

V loňském roce Tesla tvrdila, že startup Zoox ukradl její logistická tajemství. Firmu později získal Amazon, který se se žalobou vypořádal tak, že Tesle zaplatil nezveřejněnou částku a přislíbil provedení interního auditu s cílem zajistit, že nepoužívá žádné obchodní tajemství Tesly.

Diskuze (15) Další článek: Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál

Témata článku: Amazon, Tesla Motors, Automobily, Elektromobily, Autonomní vůz, Rivian, Zaměstnanci, Start-up, Obchodní tajemství, Tesla, Bývalý zaměstnanec, Krádež, Tajemství, Žaloba


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10