Tesla žaluje konkurenční Rivian a čtyři bývalé zaměstnance kvůli krádeži obchodních tajemství

Automobilka Tesla žaluje konkurenční startup Rivian a čtyři své bývalé zaměstnance. V žalobě, podané tento týden u kalifornského soudu, jejíž úryvky publikoval server Electrek, viní firma Elona Muska Rivian z toho, že najal její zaměstnance s cílem odcizit obchodní tajemství.

Tesla uznává, že prostý nábor bývalých pracovníků lze považovat za „legitimní konkurenční chování“. V případě Rivianu však prý zaznamenala „znepokojující vzorce“, naznačující snahu o přetahování stávajících zaměstnanců a získávání důvěrných informací.

Nekalé praktiky Rivianu

Podle žaloby měl Rivian například instruovat nejmenovaného odcházejícího zaměstnance s tím, jaké důvěrné informace potřebuje. Kromě toho Tesla objevila tři další pracovníky, kteří si na rozloučenou měli odnést „velmi cenné a důvěrné údaje“.

Tesla vidí problém i v tom, že mnoho náborových pracovníků Rivianu jsou bývalí zaměstnanci Tesly, kteří „jsou obeznámeni s typy informací, k nimž mají zaměstnanci společnosti Tesla přístup“. Jednou z obžalovaných je například manažerka Jessica Siron. Automobilka tvrdí, že ukradla dokumenty týkající se výrobních projektů.

„Tyto dokumenty sestávaly z vysoce citlivých obchodních tajemství, důvěrných a technických informací o řízení výrobních projektů, specifikací výrobních zařízení, výrobní robotiky a požadavků na tyto stroje. Tyto dokumenty Siron jako manažerka pro životní prostředí a bezpečnost používala jen zřídka, pokud vůbec, přesto je exportovala krátce po přijetí do Rivianu,“ uvádí žaloba.

Zatloukat, zatloukat a zatloukat!

Rivian se k žalobě vyjádřil v tom smyslu, že považuje veškerá obvinění za nepodložená. Tesle vyjádřil svůj obdiv k zasloužené pozici lídra v oboru a uvedl, že jeho obchodní model a technologie jsou založeny na mnohaletém vývoji techniky, designu a strategie.

„Po nástupu do Rivianu požadujeme, aby všichni zaměstnanci potvrdili, že do firmy nepřinesli a nepřinesou duševní vlastnictví bývalých zaměstnavatelů. Obvinění vznesená v této žalobě jsou neopodstatněná a jsou v rozporu s kulturou, charakterem a firemní politikou,“ uvedla obviněná firma v oficiálním prohlášení.

Tesla se intenzivně věnuje startupům, které najímají její zaměstnance. Je přesvědčena, že tak činí kvůli tomu, aby získali interní informace. V současnosti například probíhá soud s bývalými zaměstnanci, kteří nyní pracují v čínském startupu Xpeng, který podle Tesly ukradl zdrojový kód jejího Autopilota.

V loňském roce Tesla tvrdila, že startup Zoox ukradl její logistická tajemství. Firmu později získal Amazon, který se se žalobou vypořádal tak, že Tesle zaplatil nezveřejněnou částku a přislíbil provedení interního auditu s cílem zajistit, že nepoužívá žádné obchodní tajemství Tesly.

Diskuze (15) Další článek: Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,