Test pro domácí použití pozná ze slin rakovinu ústní dutiny a krku s více než 90% přesností

Ve Spojených státech je k dispozici nový domácí screeningový test na bázi umělé inteligence, který ze vzorků slin odhalí rakovinu dutiny ústní a krku, informuje Brighter Side News. Test, založený na technologii, kterou americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil jako „průlomové řešení“, dokáže odhalit časné příznaky rakoviny s více než 90% přesností.

Jednoduše proveditelný test má pomoci řešit stávající nepříznivou situaci, kdy kvůli nedostatku účinných diagnostických nástrojů zůstávají tyto druhy rakoviny často nediagnostikované. K jejich odhalení tak bohužel mnohdy dochází až v pokročilém stádiu, což vede k nízké míře přežití.

Průlom v diagnostice

Test CancerDetect, vyráběný společností Viome Life Sciences, přináší bezprecedentní přesnost včasné detekce rakoviny. Je aktuálně jediným testem rakoviny dutiny ústní a krku, který nabízí diagnostiku s 95% specificitou a 90% citlivostí.

V současnosti je toto onemocnění včas diagnostikováno pouze u 28 % pacientů. Včasná detekce přitom přímo ovlivňuje šanci přežití pacientů s rakovinou dutiny ústní v následujících pěti letech, a to z 50 % na 84 %. Díky technologii CancerDetect získají lékaři tolik potřebnou pomůcku pro odhalení rakoviny v raném stádiu, což povede k úspěšnějším výsledkům léčby. Po pozitivním testu je výsledek potvrzován biopsií.

Zakladatel a generální ředitel Viome Life Sciences Naveen Jain k tomu říká: „Jako lídr v oboru, jehož posláním je identifikovat a řešit příčiny chronických onemocnění, se již léta snažíme přinášet na trh klinicky podložená diagnostická řešení pro diagnostiku rakoviny a dalších život ohrožujících a vyčerpávajících onemocnění.“

 „Uvedením produktu CancerDetect pro detekci rakoviny dutiny ústní a krku jsme tohoto cíle dosáhli a plánujeme v rychlém sledu uvolnit nástroje pro detekci dalších život ohrožujících chronických onemocnění a rakoviny.“

S cílem vyvinout přesnější diagnostický nástroj pro pacienty s rakovinou začali vědci z Viome studovat, jak se mění mikrobiom – soubor všech mikrobů, jež se přirozeně vyskytují na našem těle a v nás. Výsledkem výzkumu bylo zjištění, že lidé s rakovinou dutiny ústní nebo krku mají jinou ústní flóru než lidé bez rakoviny.

Vysoká přesnost

Vedoucí oddělení výzkumu, umělé inteligence a inženýrství Guruduth Bavanar vysvětlil: „Shromáždili jsme vzorky slin od lidí starších 50 let, kteří v minulosti užívali tabák, což jsou rizikové faktory pro rakovinu ústní dutiny a krku. Z každého vzorku jsme extrahovali genetický materiál z bakterií, hub a kožních buněk.“

Pro trénink modelu strojového učení vědci použili genetické údaje z 945 vzorků, z nichž 80 pocházelo od lidí s rakovinou dutiny ústní a 12 od lidí s rakovinou krku. „Hlavní výhodou strojového učení je, že čím více dat shromažďujeme, tím je nástroj přesnější,“ řekl Bavanar novinářům.

U lidí s rakovinou dutiny ústní a krku bylo identifikováno 88 specifických změn v genové expresi a 182 jedinečných genetických vlastností jejich bakterií. Vědci poté testovali model na zbývajících 230 studijních vzorcích, z nichž 82 pocházelo od lidí s rakovinou. Testy správně identifikovaly 90 % vzorků od lidí s rakovinou a 95 % vzorků od lidí bez rakoviny, což ukazuje na velmi nízkou míru falešně negativních nebo falešně pozitivních výsledků.

Lidé se zvýšeným rizikem rakoviny dutiny ústní nebo krku si nyní mohou po vyplnění dotazníku zakoupit test online a do dvou týdnů získat výsledky. Výrobce hodlá usilovat o schválení testu Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, což by umožnilo, aby byl plně hrazen zdravotními pojišťovnami.

Diskuze (8) Další článek: AMD příští týden vyzve Nvidii na souboj. Výkonné Radeony RX 7000 ukáže 3. listopadu

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Medicína, Rakovina, Krk, Domácí použití, Dutina, Rak, Přesnost, Pro, Rako, Detekce, Test, Vzorek, Slina