Testy vakcíny Comirnaty na dětech přinesly překvapivý výsledek: u dětí od 2 do 5 let je imunitní odpověď nízká

Farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech v pátek 17. prosince oznámily, že jejich nejnovější klinická studie vakcíny Comirnaty vykazuje u malých dětí zvláštní výsledky. V kostce jde o to, že děti ve věkové skupině od 2 do 5 let nevykazovaly po očkování tak silnou protilátkovou odpověď jako starší děti ve skupinách 5 až 11 let a 12 až 15 let.

Do studie bylo zahrnuto 4500 dětí a její součástí bylo i prvotní testování, jak dobře je vakcína snášena v různých věkových skupinách. Na základě těchto výsledků byla zvolena dvoustupňová strategie: děti od 5 do 11 let dostaly dvě dávky po 10 µg; mladší děti (v této studii od šesti měsíců) dostaly dvě dávky 3 µg.

Zvláštní výsledky

Části účastníků byly měsíc po druhé dávce odebrány vzorky krve, které následně analyzovala samostatná skupina výzkumníků. Ti věděli, zda vzorek patří dítěti, kterému byla podána vakcína s účinnou látkou, nebo placebo. Provedená analýza ukázala neočekávaný vzorec.

Jako referenční hodnota byla stanovena imunitní odpověď odpovídající výsledkům osob ve věku 16 až 25 let, kde již byla prokázána vysoká účinnost. Stejná úroveň odpovědi byla zaznamenána u dětí ve věku od 6 měsíců do 2 let. U dětí ve věku mezi dvěma a pěti roky však očkování nevyvolalo tak silnou odpověď.

Firmy Pfizer a BioNTech proto přišly s plánem, který již schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vědci nyní počkají nejméně dva měsíce po druhé dávce a poté dětem podají posilující třetí dávku se 3 µg účinné látky.

Výrobce bohužel neposkytl podrobnosti o tom, jak byla měřena imunitní odpověď. Lze předpokládat, že se jednalo o kontrolu hladin protilátek, které silně korelují s ochranou, ale jsou pouze částí odpovědi imunitního systému. Chybí také podrobnosti o tom, jak je rozdíl velký. Je docela dobře možné, že imunitní odpověď byla významná, ale není tak silná, jak se očekávalo.

Vakcíny pro malé děti naberou zpoždění

Každopádně tento neúspěch zpozdí případné povolení vakcíny pro mladší děti přinejmenším do poloviny příštího roku, protože výrobce nyní bude testovat třídávkovou verzi. To je jistě neradostná zpráva pro všechny rodiče, kteří chtějí očkovat své malé děti proti onemocnění covid-19.

Koncem října schválily FDA i EMA vakcínu Comirnaty pro děti ve věku 5 až 11 let. Rozhodnutí bylo založeno na údajích, které ukázaly, že je přibližně na 90 % účinná v prevenci onemocnění koronavirem SARS-CoV-2, a také na datech, která prokázala, že jejich imunitní odpověď je podobná té, která byla dříve pozorována u starších dětí.

Výrobce rovněž oznámil, že hodlá provést studie podání třetí dávky po 10 µg u dětí od 5 do 11 let a také u dospívajících od 12 do 17 let. Pokud by se pak třetí dávka jevila jako účinná, plánují Pfizer a BioNTech v první polovině roku 2022 požádat o povolení k mimořádnému použití.

Rozhodnutí o použití nižších dávek pro děti bylo založeno na naději, že poskytne podobnou ochranu jako očkování dospělých a zároveň sníží případné nežádoucí účinky, zejména zvýšené, ale vzácné riziko zánětu srdce (myokarditidy), které bylo pozorováno u dospívajících a mladých dospělých. Dobrou zprávou je, že zatím se u dětí ve věku 5 až 11 let neobjevily žádné náznaky závažných problémů.

Diskuze (83) Další článek: Žádné silvestrovské párty v pronajatých domech! Airbnb zpřísňuje pravidla proti večírkům

Témata článku: Výzkum, Očkování, COVID-19, Medicína, Děti, Pfizer, Vakcinace, SARS-CoV-2, EMA, Imunitní odpověď, Dávky, Comirnaty, Vakcína, BioNTech, Odpověď, Dítě, Farmaceutické firmy, Překvapivý výsledekFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu