Těžební společnosti chtějí pomocí obřích strojů dobývat suroviny z oceánského dna

Řada těžebních společností chce z oceánského dna dobývat suroviny jako nikl, měď, mangan a kobalt. Tento proces by ovšem zahrnoval použití obřích strojů… a nevyhnutelně zničil všechny místní ekosystémy či habitaty.

Například firma Metals Company, dřívá známá jako Deep Green, argumentuje tm, že realizace jejích plánů je nezbytná k zajištění dostatečného množství kovů potřebných pro výrobu baterií do elektromobilů.

Proti tomuto tvrzení se však postavili nejen mnozí vědci, ale dokonce i některé automobilky. „Deep Green nabízí falešnou nebo dystopickou volbu,“ komentoval to Matthew Gianni, spoluzakladatel Deep Sea Conservation Coalition.

Příležitost k pokroku, ale i hrozba

Získávání výše zmíněných kovů z oceánského dna pomocí strojů, jejichž dopad na životní prostředí není snadné předem odhadnout, by se lidstvu rozhodně nemuselo vyplatit. Zvlášť když přičteme skutečnost, že tuto oblast je téměř nemožné monitorovat a regulovat.

Podle zakladatele nadace Nekton Olivera Steedse současné těžební technologie představují „mimořádnou příležitost k pokroku, ale rovněž hrozbu“. Podobně hovoří také Douglas McCauley z University of California.

„Vědci pokládají několik velmi důležitých otázek o dopadech oceánské těžby,“ uvedl McCauley. „Kolik vyhynutí by mohlo být generováno? Jak dlouho bude trvat obnovení těchto systémů s extrémně nízkou odolností? Jaký to bude mít dopad na schopnost oceánu zachytávat uhlík?“

Foto: Philweb, CC BY-SA 3.0

Diskuze (35) Další článek: Antivaxeři budou mít utrum. YouTube hodlá mazat videa s dezinformacemi o vakcínách

Témata článku: , , , , , , , , , ,