Tibetem otřáslo nejsilnější zemětřesení za poslední roky. Pomáhají drony a satelity | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Tibetem otřáslo nejsilnější zemětřesení za poslední roky. Pomáhají drony a satelity

Rok 2025 začal pro obyvatele Tibetu tragicky. V úterý 7. ledna v 9:05 místního času otřáslo oblastí Tingri silné zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy stupnice. Událost, která zasáhla nejen Tibet, ale i sousední Nepál, Indii, a dokonce i Bhútán, si vyžádala nejméně 126 obětí na životech a zhruba dvě stovky (aktuální číslo je 188 v Tibetu a 13 v Nepálu) zraněných. Desítky lidí zůstaly uvězněny pod troskami svých domovů.

Tibet je jedním ze seizmicky nejaktivnějších regionů světa. Tvoří jej mohutná tibetská náhorní plošina, která se zformovala kolizí Indické a Eurasijské tektonické desky. Tento proces je zodpovědný nejen za „růst“ Himaláje, ale i za častá zemětřesení v této oblasti. Letošní zemětřesení bylo způsobeno tzv. normálním poklesem podél severo-jižních zlomů, což je pro tuto část Tibetu typický jev.

Zřítilo se přes 3600 domů

Epicentrum se nacházelo poblíž města Tsogo, které leží v nadmořské výšce 4500 metrů. Otřesy byly natolik silné, že je pocítili lidé až v nepálském Káthmándú, indickém Biháru, a dokonce i v hlavním městě Bhútánu Thimphu. V Nepálu bylo zraněno 13 lidí, zatímco v Indii došlo jen k poškození několika domů. Poté následovalo více než 500 následných otřesů, z nichž některé dosahovaly síly až 5,1 stupně.

Zemětřesení mělo ničivý dopad zejména v okresech Tingri, Lhatse a Sa'gya, kde se zřítilo přes 3600 domů. Na některých místech došlo k sesuvům půdy, které zablokovaly silnice a ztížily přístup záchranářů do nejvíce postižených oblastí. Záchranné operace komplikovalo také extrémní počasí – teploty v noci klesají až na -16 °C. I přes snahu o rychlou pomoc se stále nepodařilo dostat ke všem zhrouceným budovám.

488f063c-824b-45f6-866b-e54ae01d819a
Interaktivní mapa intenzity zemětřesení (Mercalliho škála) na webu americké geologické služby. Všimněte si tmavých linek, které představují hranice tektonických desek 

Čínská vláda okamžitě nasadila více než 3400 záchranářů a 340 zdravotníků, kteří dorazili do oblasti s desítkami vozidel, drony i psy speciálně vycvičenými na hledání osob. Prezident Si Ťin-pching nařídil „maximální nasazení“ a bylo uvolněno 100 milionů jüanů na pomoc obětem. Kromě základních potřeb, jako jsou stany a deky, byly do oblasti dopraveny také zásoby pro přežití v extrémních podmínkách.

Pomáhaly drony i satelity

Velký podíl na rychlosti zásahu měly čínské ozbrojené síly. Čínská armáda nasadila drony a satelity pro mapování oblasti a koordinaci záchranných operací. Vzdušné síly zajišťovaly přepravu zraněných a distribuci pomoci do odlehlých oblastí. Díky tomu se podařilo již první den evakuovat přes 30 000 lidí.

První letošní zemětřesení v Tibetu bylo nejsilnější od roku 2021 a nejtragičtější od roku 2023. Přestože tato oblast pravidelně trpí silnými otřesy, stále je obtížné se na ně plně připravit. Připomíná to i tragické zemětřesení v Nepálu v roce 2015, které mělo sílu 7,8 stupně Richterovy stupnice a připravilo o život téměř 9 000 lidí. Šlo o nejhorší zemětřesení v regionu za posledních sto let.

Událost ukazuje, jak je důležité investovat do vzdělávání a přípravy obyvatel na podobné katastrofy. Vědci a seismologové se shodují, že přestože nelze zemětřesení předpovědět s dostatečnou přesností, moderní technologie a posílení infrastruktury mohou významně snížit počet obětí a rozsah škod. Tibet a okolní oblasti se musí i nadále připravovat na to, že se příroda může znovu ozvat.

Zdroje: edition.cnn.com, bbc.com, nytimes.com.

Určitě si přečtěte

Články odjinud