Země | Mapy | Geologie

Tisíc kilometrů hluboko pod Evropou leží prastarý kontinent Greater Adria

  • Před 200 miliony let se odtrhla od Libye
  • Dnes leží hluboko pod Evropou
  • Jak bude svět vypadat za dalších 200 milionů let?

Pokud jste nechodili za školu, jistě si z hodin zeměpisu pamatujete na teorii deskové tektoniky, podle které je zemská kůra rozlámaná na jednotlivé kusy, které kloužou po měkkém podloží, navzájem se střetávají a v průběhu milionů let formují nové kontinenty.

Jednou z těchto desek je i ta africká, která se noří pod Evropu a v minulosti pomohla vytvořit třeba oblouk Alp, anebo naopak Indie, která po střetu s Asií vyzvedla do výše celé pohoří Himálaj. Jiné desky zase kloužou vedle sebe a v místě styku vytvářejí takzvaný transformní zlom. Třeba San Andreas v Kalifornii.

1 500 km pod Evropou leží Greater Adria

Tak, konec opakování zameškaných hodin a zpět do Evropy. Tým vědců pod vedením profesora Hinsbergena z Utrechtské univerzity před nedávném publikoval obsáhlý článek, který završuje výzkum hypotetického a dávno zaniklého kontinentu Greater Adria.

Klepněte pro větší obrázek
Greater Adria před 140 miliony let (Zdroj: Utrechtská univerzita)

Velká Adrie mohla mít rozměry Grónska, a když byste se narodili třeba 12. ledna 200 milionů let před naším letopočtem, našli byste ji kdesi na místě dnešního libyjského pobřeží. Podle Hinsbergena se totiž zhruba tou dobou odtrhla od pevninské Afriky, aby se následně vydala severovýchodním směrem a střetla se s hmotou, která dnes tvoří jižní Evropu a Turecko.

Protichůdné tektonické síly Adrii po cestě roztrhaly na kusy, čili její západní část pomohla zformovat dnešní jižní části Evropy včetně Alp a jadranského pobřeží, zatímco ta východní odplula dál a vytvořila Turecko.

Klepněte pro větší obrázek
Pozůstatek Adrie: Vápencový převis v tureckém pohoří Taurus (Zdroj: Utrechtská univerzita)

Některé zbytky Velké Adrie jsou podle vědců patrné dodnes, drtivá většina někdejšího ostrova se ale zanořila pod Evropu do hloubky až 1 500 kilometrů, kde ji odhalí leda odrazy seismických vln.

Jak se hledá zaniklý kontinent

Ještě zajímavější je však způsob, jak Hinsbergen a jeho tým pradávný kontinent vlastně objevil. Zpětnou rekonstrukcí deskové tektoniky! Vědci tedy nejprve analyzovali geologická data z několika desítek zemí Evropy a Asie, informace nahráli do rekonstrukčního programu a vytvořili model, který simuloval opačný pohyb jednotlivých částí zemské kůry v čase.

Rekonstrukce Greater Adria (Douwe van Hinsbergen):

Z jižního okraje dnešního Evropy se brzy začaly nořit malé kusy roztrhaného kontinentu, postupně se spojily v jeden celek – Velkou Adrii, a ta už pak zamířila zpátky v čase konečně k pobřeží tehdejší Afriky, kde se s ní spojila.

Jen připomenu, že se společně s Adrií pochopitelně pohybovaly i další litosférické desky, takže když bychom se opravdu přesunuli o 200 milionů zpět, rozhodně bychom neviděli jen poněkud odlišnou Afriku, ale samozřejmě i Evropu a další kontinenty

Už se rodí příští superkontinent

Z toho plyne možná ještě palčivější otázka: Jak bude Evropa, Afrika a další kontinenty vypadat za dalších pár set milionů let? Díky počítačovým modelům deskové tektoniky můžeme pohyb v čase zrychlit oběma směry a předpovědět, že do sebe většina kontinentů jednou opět vrazí a vytvoří další superkontinent.

Klepněte pro větší obrázek
Rekonstrukce podoby superkontinentu Pangea (Foto: Kieff, CC-BY-SA-3.0)

Ten poslední se jmenoval Pangea, zformoval se zhruba před 310 miliony let a o 100 milionů let později se začal opět rozpadat na současnou podobu zemského povrchu. Ta je však opět jen dočasná, podle modelů by se totiž mohl během příštích 200-250 milionů let vytvořit další superkontinent.

Geneze superkontinentu Aurica (Americká geofyzikální unie):

Podle simulace z loňského roku, v rámci které vědci použili čtyři různé modely, by to mohla být docela kompaktní Novopanega, Pangea Ultima s obrovským vnitřním mořem, Aurica, ve které se Atlantický oceán promění v několik malých moří, takže České dráhy budou moci konečně vypravit přímý spoj Zlín – Dallas, anebo Amasia.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novopangea, Pangea Ultima a Amasia

Ta se oproti ostatním modelům liší v tom, že v ní převládne severní pohyb a většina kontinentů se přesune k dnešnímu severnímu pólu, kde se spojí v jeden celek, no a ten zbytek naopak zamíří k jihu a spojí se v novou Antarktidu. Oba superkontinenty pak bude oddělovat obrovský oceán.

Nelze než doufat, že ať už to dopadne jakkoliv, budeme mít konečně nějaké to České moře. Ostatně nebylo by to poprvé.

Diskuze (20) Další článek: Telefony Google Pixel dokážou detekovat autonehodu a samy zavolají o pomoc

Témata článku: Historie, Země, Mapy, Evropa, Afrika, Indie, Geologie, Antarktida, Zemětřesení, Turecko, Grónsko, Pangea, Kalifornie, Libye, Zlín, Asie, Taurus, San Andreas, Geneze, Himálaj, Milióny let, Zeměpis, Model, Dallas, České dráhy


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 57

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 154

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75