Tisíc kilometrů hluboko pod Evropou leží prastarý kontinent Greater Adria

  • Před 200 miliony let se odtrhla od Libye
  • Dnes leží hluboko pod Evropou
  • Jak bude svět vypadat za dalších 200 milionů let?

Pokud jste nechodili za školu, jistě si z hodin zeměpisu pamatujete na teorii deskové tektoniky, podle které je zemská kůra rozlámaná na jednotlivé kusy, které kloužou po měkkém podloží, navzájem se střetávají a v průběhu milionů let formují nové kontinenty.

Jednou z těchto desek je i ta africká, která se noří pod Evropu a v minulosti pomohla vytvořit třeba oblouk Alp, anebo naopak Indie, která po střetu s Asií vyzvedla do výše celé pohoří Himálaj. Jiné desky zase kloužou vedle sebe a v místě styku vytvářejí takzvaný transformní zlom. Třeba San Andreas v Kalifornii.

1 500 km pod Evropou leží Greater Adria

Tak, konec opakování zameškaných hodin a zpět do Evropy. Tým vědců pod vedením profesora Hinsbergena z Utrechtské univerzity před nedávném publikoval obsáhlý článek, který završuje výzkum hypotetického a dávno zaniklého kontinentu Greater Adria.

Klepněte pro větší obrázek
Greater Adria před 140 miliony let (Zdroj: Utrechtská univerzita)

Velká Adrie mohla mít rozměry Grónska, a když byste se narodili třeba 12. ledna 200 milionů let před naším letopočtem, našli byste ji kdesi na místě dnešního libyjského pobřeží. Podle Hinsbergena se totiž zhruba tou dobou odtrhla od pevninské Afriky, aby se následně vydala severovýchodním směrem a střetla se s hmotou, která dnes tvoří jižní Evropu a Turecko.

Protichůdné tektonické síly Adrii po cestě roztrhaly na kusy, čili její západní část pomohla zformovat dnešní jižní části Evropy včetně Alp a jadranského pobřeží, zatímco ta východní odplula dál a vytvořila Turecko.

Klepněte pro větší obrázek
Pozůstatek Adrie: Vápencový převis v tureckém pohoří Taurus (Zdroj: Utrechtská univerzita)

Některé zbytky Velké Adrie jsou podle vědců patrné dodnes, drtivá většina někdejšího ostrova se ale zanořila pod Evropu do hloubky až 1 500 kilometrů, kde ji odhalí leda odrazy seismických vln.

Jak se hledá zaniklý kontinent

Ještě zajímavější je však způsob, jak Hinsbergen a jeho tým pradávný kontinent vlastně objevil. Zpětnou rekonstrukcí deskové tektoniky! Vědci tedy nejprve analyzovali geologická data z několika desítek zemí Evropy a Asie, informace nahráli do rekonstrukčního programu a vytvořili model, který simuloval opačný pohyb jednotlivých částí zemské kůry v čase.

Rekonstrukce Greater Adria (Douwe van Hinsbergen):

Z jižního okraje dnešního Evropy se brzy začaly nořit malé kusy roztrhaného kontinentu, postupně se spojily v jeden celek – Velkou Adrii, a ta už pak zamířila zpátky v čase konečně k pobřeží tehdejší Afriky, kde se s ní spojila.

Jen připomenu, že se společně s Adrií pochopitelně pohybovaly i další litosférické desky, takže když bychom se opravdu přesunuli o 200 milionů zpět, rozhodně bychom neviděli jen poněkud odlišnou Afriku, ale samozřejmě i Evropu a další kontinenty

Už se rodí příští superkontinent

Z toho plyne možná ještě palčivější otázka: Jak bude Evropa, Afrika a další kontinenty vypadat za dalších pár set milionů let? Díky počítačovým modelům deskové tektoniky můžeme pohyb v čase zrychlit oběma směry a předpovědět, že do sebe většina kontinentů jednou opět vrazí a vytvoří další superkontinent.

Klepněte pro větší obrázek
Rekonstrukce podoby superkontinentu Pangea (Foto: Kieff, CC-BY-SA-3.0)

Ten poslední se jmenoval Pangea, zformoval se zhruba před 310 miliony let a o 100 milionů let později se začal opět rozpadat na současnou podobu zemského povrchu. Ta je však opět jen dočasná, podle modelů by se totiž mohl během příštích 200-250 milionů let vytvořit další superkontinent.

Geneze superkontinentu Aurica (Americká geofyzikální unie):

Podle simulace z loňského roku, v rámci které vědci použili čtyři různé modely, by to mohla být docela kompaktní Novopanega, Pangea Ultima s obrovským vnitřním mořem, Aurica, ve které se Atlantický oceán promění v několik malých moří, takže České dráhy budou moci konečně vypravit přímý spoj Zlín – Dallas, anebo Amasia.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novopangea, Pangea Ultima a Amasia

Ta se oproti ostatním modelům liší v tom, že v ní převládne severní pohyb a většina kontinentů se přesune k dnešnímu severnímu pólu, kde se spojí v jeden celek, no a ten zbytek naopak zamíří k jihu a spojí se v novou Antarktidu. Oba superkontinenty pak bude oddělovat obrovský oceán.

Nelze než doufat, že ať už to dopadne jakkoliv, budeme mít konečně nějaké to České moře. Ostatně nebylo by to poprvé.

Diskuze (20) Další článek: Telefony Google Pixel dokážou detekovat autonehodu a samy zavolají o pomoc

Témata článku: Historie, Země, Mapy, Evropa, Geologie, Antarktida, Turecko, Indie, Afrika, Zemětřesení, Geneze, Himálaj, Zlín, GRE, Kalifornie, Utrechtská univerzita, Pangea, Pohoří, Kie, Milióny let, Asie, Tisíc kilometrů, Atlantický oceán, San Andreas, České dráhySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

** Motorola je jedním z prvních mobilů s 200Mpx snímačem ** Nejen hlavní foťák má vysokou kvalitu ** Dobrý dojem kazí nepříjemné odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobily
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Strategie Age of Empires v říjnu oslaví čtvrtstoletí svojí existence a tvůrci si k této příležitosti připravili novinky pro fanoušky.

Martin Nahodil
Age of Empires 4OznámeníČeština
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie